Když Dánové zveřejnili Mohamedovy karikatury…

Kodaň - Dánský list Jyllands-Posten zveřejnil 30. září 2005 dvanáct karikatur islámského proroka Mohameda. Jejich další přetištění v několika předních západních denících, včetně českých, v únoru 2006 vyvolalo rozsáhlé protesty v řadě muslimských zemí, které si vyžádaly desítky mrtvých. Sám autor kontroverzních karikatur čelil výhrůžkám smrtí. Pětasedmdesátiletý kreslíř se musel již několikrát stěhovat a je pod ochranou dánské policie. Naposledy policie zmařila údajný pokus o jeho zabití letos v lednu, v létě odešel svobodomyslný výtvarník do důchodu. Smír s muslimskými organizacemi, které požadovaly omluvu za zveřejnění karikatur, uzavřel dosud jediný dánský deník Politiken. Karikatury vycházejí nyní i knižně.

Karikatury z pera dánského kreslíře Kurta Westergaarda si braly na mušku islámem zdůvodňovaný terorismus. Nejznámější kresba zobrazovala proroka Mohameda jako teroristu v turbanu ve tvaru bomby. Publikování karikatur však v muslimském světě vyvolalo vlnu odporu a mnohatisícové demonstrace se konaly i v Evropě. Dánsko muselo z bezpečnostních důvodů přechodně uzavřít některá svá zastupitelství například v Libanonu, Sýrii, Íránu či Indonésii.

Západní média ale dánské kolegy podporovala, na jejich straně stála i EU. Karikatury postupně otiskly německé, francouzské i španělské noviny. Například francouzský list France Soir napsal, že může „zesměšnit kteréhokoliv Boha“ a přidal k tomu vlastní karikaturu. "Nic si z toho nedělej, Mohamede. Každého z nás už někdy karikovali," říká na obrázku křesťanský Bůh. Na obláčku s nimi sedí i Buddha a Jahvé. Šéfa francouzského listu stálo otištění karikatur místo.

Muslimové byli rozhořčeni i v roce 2008, kdy dánské listy přetiskly nejznámější karikaturu znovu poté, co islamisté začali Westergaardovi vyhrožovat smrtí. Jedenáct dánských šéfredaktorů a jeden karikaturista byli pak v nepřítomnosti obžalováni v Jordánsku kvůli karikaturám proroka Mohameda. Žaloba byla podána kvůli údajnému znevažování a ponižování proroka a kvůli „pokusům rozbít jordánskou národní jednotu“.

Kvůli karikaturám uzavřel Pákistán přístup na Facebook

V květnu tohoto roku pákistánské úřady zablokovaly tamním obyvatelům přístup na oblíbenou internetovou stránku YouTube. Důvodem byly rovněž karikatury proroka Mohameda. Ze stejných důvodů Pákistán uzavřel přístup na sociální síť Facebook. Tam se objevila skupina, která vyhlásila soutěž o nejlepší Mohamedovu karikaturu. Internetová akce v zemi vyvolala masové protesty.

Ve dvoustém jubilejním dílu vyobrazili Mohameda i tvůrci populárního satirického kresleného seriálu South Park. Matt Stone a Trey Parker vyobrazili Ježíše, jak sleduje pornografii, Buddhu, jak šňupe kokain, ale v pořadu se objevil i prorok Mohamed v medvědím kostýmu. Známá skupina Revolution Muslim ale zveřejnila na svých stránkách hrozbu, že by mohli tvůrci dopadnout špatně. V díle proto autoři scény s prorokem překryli nápisem cenzurováno, všechny Mohamedovy repliky pak přehlušilo pípaní.