Just Do It. Firma Nike využila v kampani hráče, který si klekl během hymny, a její boty hoří

Nahrávám video

Firma Nike slaví 30 let od vzniku svého sloganu „Just Do It“. Do celosvětové reklamní kampaně při této příležitosti angažovala tenistku Serenu Williamsovou, basketbalistu LeBrona Jamese a hráče amerického fotbalu Colina Kaepernicka. Právě on přitom před dvěma lety jako první poklekl během americké hymny před zápasem a spolu s dalšími hráči, kteří se k němu přidali, za to čelil kritice prezidenta Donalda Trumpa. Mnoho Američanů teď na protest boty značky Nike pálí a pod hashtagem #JustBurnIt celou akci sdílí na sítích.

Bývalý quarterback sanfranciského klubu Colin Kaepernick v roce 2016 poklekl při hymně před přípravným zápasem na novou sezonu Národní fotbalové ligy (NFL). Učinil tak na znamení protestu proti policejnímu násilí na Afroameričanech. „Sám pocházím z této komunity, viděl jsem a slyšel jsem všechny ty věci. Pak jsem se ale sám sebe zeptal, jak můžu co nejlépe pomoci a poskytnout své zdroje těmto lidem,“ vysvětloval důvod svého protestu.

Ke Kaepernickovi se ale začali postupně přidávat další sportovci a prezident Trump vyvolal poprask, když o nich hovořil jako o „zku***synech“.

Hráči NFL klečící při hymně
Zdroj: ČT24

Reklamy Nike zobrazují obličej Kaepernicka s heslem: „Věř v něco. I když to znamená obětovat všechno.“

„Domníváme se, že Colin je jedním z nejinspirativnějších sportovců této generace, který využil síly sportu, aby pomohl posunout svět kupředu,“ uvedl představitel firmy Nike Gino Fisanotti k osobě nyní třicetiletého muže, kterého se kdysi vlastní matka vzdala a dala jej k adopci.

Hořící boty Nike

Nike předem nepochybovala, že využití Kaepernicka v kampani rozbouří emoce. Pro konzervativní část Američanů je hráč kvůli odmítnutí vzdát hold hymně a vlajce zrádcem, jiní ho naopak oslavují jako hrdinu.

Hlavně kvůli osobě Colina Kaepernicka se už začaly na sociálních sítích objevovat komentáře slibující bojkot, a dokonce ničení produktů firmy Nike.

Bývalý guvernér státu Arkansas Mike Huckabee slíbil, že už nikdy nebude nosit nic od Nike, a odhadl, že firma se nyní zaměří na výrobu chráničů kolen pro hráče NFL. Další uživatelé zas pod hashtagem #JustBurnIt zveřejňují fotografie a videa, na kterých pálí své boty značky Nike.

O Kaepernicka už nemá žádný klub NFL zájem

Slogan kampaně navíc nabývá v Kaepernickově případě konkrétních obrysů. Dočasně musel ukončit svou sportovní kariéru, protože žádný ze 32 týmů NFL mu po vypršení smlouvy v San Franciscu nenabídl nový kontrakt. Kaepernick proto zažaloval NFL kvůli tomu, že mu kvůli aktivismu brání v pokračování kariéry. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

USA udeřily na íránské námořnictvo, Jordánsko odráželo drony

Spojené státy dokončily v noci na úterý další vlnu vzdušných úderů na Írán. Na síti X to oznámilo oblastní velitelství amerických sil na Blízkém východě (CENTCOM). Íránská státní média hlásila výbuchy v okolí íránských námořních základen. Íránské revoluční gardy tvrdí, že v reakci na to provedly údery na americké vojenské cíle v Kuvajtu a Bahrajnu, píše agentura Reuters. Íránské drony likvidovalo i Jordánsko.
00:20Aktualizovánopřed 47 mminutami

Ruská válečná loď cvičila ostrou střelbu kus od břehů Anglie

Ruská válečná fregata Něustrašimyj (Nebojácný) v pondělí podnikla v mezinárodních vodách asi 75 kilometrů jižně od anglického přístavního města Plymouth střelecké cvičení s ostrou municí. V úterý o tom informoval portál stanice BBC s tím, že ruskou fregatu sledovalo plavidlo britského námořnictva a také letoun francouzské armády. Britské ministerstvo obrany sdělilo, že aktivity ruské lodi nadále monitoruje.
před 53 mminutami

Rusko udeřilo na Sumy a plynárenská zařízení na Ukrajině

Ruské síly provedly sérii úderů na město Sumy a zaútočily na hasiče, kteří se snažili uhasit požár v hypermarketu, píše server Ukrajinska pravda s odkazem na záchrannou službu. Moskva také už třetím dnem v řadě útočí na plynárenská zařízení v Charkovské oblasti na východě země. V Rusku podle svědků hoří elektrárna v Lipecku jihovýchodně od metropole. Ukrajinské drony podle gubernátora Moskevské oblasti Andreje Vorobjova zranily deset lidí včetně tří Číňanů.
10:32Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Magyarův „Očistný oheň“ spaluje kořeny orbánismu. Budí ale i obavy

Maďarský premiér Péter Magyar spustil před měsícem ambiciózní operaci „Očistný oheň“, která má zbavit zemi korupce, obnovit právní stát a dostat spojence bývalého režimu z politiky, justice, médií i státní správy. V rámci kampaně se nové vládě podařilo dotlačit k odchodu prezidenta, vzniká také klíčový nezávislý protikorupční úřad. Překotné schvalovaní ústavních dodatků ale kritizují kromě opozice i někteří experti či lidskoprávní organizace. Podle nich by mohl vzniknout nebezpečný precedent.
před 2 hhodinami

Libanonská armáda po stažení Izraele přebrala další obec

Libanonská armáda v úterý začala přebírat kontrolu nad jiholibanonskou vesnicí Zaútar al-Gharbíja v regionu Nabatíja poté, co se z ní stáhla izraelská armáda. Děje se tak v rámci dohody s Izraelem a Spojenými státy z konce června, uvedl podle agentury Reuters jeden z vysoce postavených libanonských bezpečnostních představitelů. Izrael nadále okupuje značnou část jižního Libanonu. Děje se tak v době, kdy se libanonský prezident Joseph Aún má ve Washingtonu setkat se svým americkým protějškem Donaldem Trumpem.
před 3 hhodinami

Spojené státy uvalí padesátiprocentní cla na některé kanadské produkty

Spojené státy uvalí dodatečná padesátiprocentní cla na širokou škálu kanadských produktů. V pondělí o tom rozhodl prezident USA Donald Trump podpisem tří dokumentů, v nichž tvrdí, že Ottawa při obchodování znevýhodňuje americké automobily, alkoholické nápoje a mléčné výrobky. Cla, která vstoupí v platnost 19. srpna, jsou podle Bílého domu odpovědí na diskriminační praktiky, píše agentura Reuters. Kanadský premiér Mark Carney v reakci řekl, že chce o věci jednat.
07:52Aktualizovánopřed 4 hhodinami

USA zpřísňují nákup surovin ze zahraničí, Trump podepsal exekutivní příkaz

Americký prezident Donald Trump podepsal exekutivní příkaz, který zpřísňuje pravidla pro nákup surovin ze zahraničí, zejména z Číny. Podle vyjádření Bílého domu se opatření týká především nerostných surovin a dalších materiálů pro výrobu zbraní. Cílem opatření je posílit domácí dodavatelské řetězce a snížit závislost amerického obranného průmyslu na zahraničních dodavatelích, upozornila agentura Reuters.
05:23Aktualizovánopřed 6 hhodinami

VideoV Sýrii se nedaří chránit menšiny, stát podle kritiků nechává spravedlnost ulici

Přes narůstající mezinárodní uznání čelí syrský režim kritickému testu – schopnosti ochránit početné náboženské menšiny před islamisty. A to se v ulicích Damašku a dalších měst nedaří. Přibývá násilí proti donedávna vládnoucí sektě alavitů, ale i drúzům a křesťanům. Právník Aram, vystupující kvůli obavám pod pseudonymem, sbírá důkazy útoků. Tvrdí, že se násilí stupňuje. Hněv živí pomalé soudy, chudoba a podle Arama i pocit, že bohatí lidé z bývalého režimu si koupili ochranu nové moci. Stát podle kritiků nechává spravedlnost ulici.
před 9 hhodinami

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.