„Jste nejzbytečnější premiér.“ Slovenští poslanci řešili návrh na odvolání Pellegriniho

Slovenská sněmovna po více než deseti hodinách skončila před půlnocí mimořádnou schůzi o návrhu opozice vyslovit nedůvěru premiérovi Peteru Pellegrinimu, a tím i celé vládě. Opoziční strany dostatek hlasů v Národní radě na odvolání předsedy vlády nemají. Pellegrini v projevu před poslanci označil návrh za bezpředmětný a za směšný. Poslanci již v úvodu schůze rozhodli, že budou hlasovat o nedůvěře premiérovi v úterý.

Opozice již v srpnu navrhla svolat jednání sněmovny o vyslovení nedůvěry Pellegrinimu kvůli tomu, že se premiér nezasadil o odvolání náměstkyně ministerstva spravedlnosti Moniky Jankovské. Jankovská byla podle médií v čilém kontaktu s kontroverzním podnikatelem Mariánem Kočnerem, který je kromě jiného obviněn z objednání loňské vraždy novináře Jána Kuciaka.

Jankovská minulý týden komunikaci s Kočnerem popřela a oznámila rezignaci. Předtím jí policie spolu s několika pracovníky justice, včetně soudců, zabavila mobilní telefon.

„Jste nejzbytečnější premiér. Premiér, který nepřišel s žádnou vizí. Vy jste se rozhodli, že budete sloužit mafii. Hovořím o mafii Smer – sociálná demokracia,“ řekl v emotivním projevu v úvodu schůze šéf opozičního protikorupčního hnutí Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti Igor Matovič. Zmínil i různé kauzy, které opozice či média spojovala se stranou Smer – sociálná demokracia (Smer-SD), jejímž místopředsedou je Pellegrini.

Politolog Mesežnikov: Pellegrini udělal obrovskou chybu, když nedal najevo, že nechce, aby Jankovská byla ve vládě (zdroj: ČT24)

Divadlo, reagoval na mimořádnou schůzi Pellegrini

„V případu Moniky Jankovské jsem postupoval tak, jak jsem postupovat měl. I k vyvození politické odpovědnosti je třeba alespoň minimum důkazů. Pokud dovolíme, aby se personální konsekvence začaly vyvozovat jen na základě žádosti nějakého novináře a ultimáta jednoho opozičního politika, tak to je cesta do pekla,“ řekl Pellegrini v projevu před poslanci.

Mimořádnou schůzi parlamentu označil za divadlo a za Matovičovu snahu zastavit pokles preferencí jeho hnutí. Také nařkl Matoviče, že jako opoziční zákonodárce nemá žádnou odpovědnost a že bere na slovenské poměry vysoký poslanecký plat.

Pellegrini nastoupil do čela slovenské vlády, když z funkce premiéra loni v březnu odstoupil šéf sociálních demokratů Robert Fico. Ten tak učinil v zájmu řešení politické krize po vraždě novináře Kuciaka a jeho partnerky.

Koalice přišla o většinu, patrně ji ale podrží nazařazení poslanci

Slovenská koalice nově přišla o těsnou většinu ve sněmovně, když odchod z poslaneckého klubu menší vládní strany Most-Híd ohlásil podle pátečních informací slovenských médií poslanec Martin Fedor.

Navzdory tomu vláda patrně nebude mít problémy s prosazováním svých návrhů ve sněmovně, protože spolu s koaličními poslanci dosud obvykle hlasovalo i několik nezařazených zákonodárců. Příští parlamentní volby na Slovensku by se měly konat v závěru února příštího roku.

Poslanci slovenské koalice pomocí obstrukce minulý týden i v pondělí opakovaně zablokovali konání mimořádné schůze sněmovny o návrhu vyslovit nedůvěru Pellegrinimu. Šéf sněmovny tento bod následně zařadil na program řádné schůze parlamentu, která začala v úterý. Opozice v reakci podala nový návrh na svolání mimořádné schůze o odvolání premiéra.