Jedli jsme led a sníh, popsala žena, která přežila v hotelu pod lavinou

Dvaadvacetiletou Georgii Galassi vyprostili italští záchranáři po 58 hodinách od chvíle, kdy hotel Rigopiano zavalila po zemětřesení obří lavina. Žena přežila v devítičlenné skupině, ve které byly i čtyři děti. Podle BBC vypověděla, že jedla led a sníh, aby zahnala žízeň.

Studentka Giorgia seděla ve středu večer ve vestibulu hotelu se svým snoubencem, pětadvacetiletým Vincenzem Fortim, když udeřila lavina. Na budovu se valilo 120 tisíc tun hmoty rychlostí až 100 kilometrů v hodině.

„Všechno se začalo rozpadat, vůbec jsem nechápala, co se děje,“ řekla dívka italskému deníku Corriere della Sera. Když se rozhlédla, zjistila, že se hala změnila ve sněhové vězení se čtyřmi slujemi. Měla prý pocit, že se hotel posunul a propadl hlouběji do země. V tom měla ostatně pravdu – lavina objekt odsunula o zhruba deset metrů. 

„Byla neprostupná tma, žádné zvuky k nám zvenčí nedoléhaly, jen naše hlasy se odrážely,“ vzpomínala. „Děti se chovaly dobře, nikdy jsem je neslyšela plakat.“ Ona sama prý plakala – a často. Jediné, co jedla, byl led a sníh. „Ztratila jsem pojem o čase.“ Povzbuzoval ji její přítel, který občas pro pozvednutí nálady zazpíval.

Po desítkách hodin zoufalství uslyšela zvuk strojů a lidské hlasy. Z ruin se dostala v pátek dopoledne a záchranářům řekla: „Jsem Georgia a jsem naživu.“

„Bylo to to nejhezčí, co jsem kdy řekla.“

  • Lavina se na hotel zřítila ve středu, přežilo alespoň 11 osob. Počet mrtvých stoupl v neděli večer po nálezu dalšího těla na šest, upozornila agentura ANSA.
  • Pohřešovaných je nyní 23. Podle italských médií se z hotelu od soboty neozvaly žádné hlasy.
  • V pátek se podařilo zjistit, že pod sněhem je devět živých lidí a postupně se podařilo je dostat ven. Dvě osoby si zachránily život, protože v době pádu laviny byly před hotelem.
  • Italské sdělovací prostředky citovaly jednoho ze zachráněných, který popsal, jak děti přežily. Tři z nich byly v době závalu v místnosti s kulečníkem, která zůstala neporušená. Z vedlejší místnosti slyšely hlasy matky a bratra jednoho z nich. I když tam byla tma, podařilo se jim najít lahve s vodou a nutellu, takže přežily do příchodu záchranářů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Írán připouští dva tisíce mrtvých demonstrantů, jiné odhady jsou násobně vyšší

Íránský režimní činitel řekl agentuře Reuters, že při tamních protivládních protestech zemřely asi dva tisíce lidí, včetně civilistů a členů bezpečnostních složek. Podle jiných zdrojů ale může být obětí několikanásobně více, některé odhady uvádějí až dvanáct tisíc mrtvých. Serveru BBC svědci popsali střelbu do davů a první případy odsouzení k trestu smrti. Prezident USA Donald Trump večer pohrozil, že Spojené státy velmi tvrdě zasáhnou, bude-li íránská vláda demonstranty popravovat.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

Prokuratura chce pro jihokorejského exprezidenta trest smrti

Trest smrti pro bývalého jihokorejského prezidenta Jun Sok-jola požaduje zvláštní prokuratura za to, že Jun v roce 2024 vyhlásil stanné právo. Informují o tom agentury AFP a Reuters. Proces s pětašedesátiletým politikem, který kvůli svému postupu čelí obžalobě z několika trestných činů včetně vzpoury a zneužití pravomoci, se nyní blíží ke konci. Podle agentury Jonhap soud vynese rozsudek 19. února.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

Hlasitému kritikovi Trumpa hrozí, že přijde o výsluhy. Chtějí mě umlčet, míní

Americký senátor Mark Kelly žaluje ministerstvo obrany. Pentagon totiž spustil proceduru, na jejímž konci hrozí hlasitému kritikovi prezidenta Donalda Trumpa degradace a odebrání výsluh. Kelly, bývalý astronaut a vojenský pilot, je přesvědčen, že ho Trumpovi lidé chtějí umlčet.
před 5 hhodinami

Mezi Kodaní a Washingtonem si volíme Dánsko, řekl grónský premiér

Pokud si Grónsko musí vybrat mezi Dánskem a Spojenými státy, volí Dánsko, prohlásil v úterý grónský premiér Jens-Frederik Nielsen. Zopakoval, že ostrov není na prodej, informuje agentura Reuters. Zájem o Grónsko v posledních dnech dává opakovaně najevo americký prezident Donald Trump, nevyloučil přitom k jeho zisku ani použití síly vůči spojenecké zemi Severoatlantické aliance.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Lavina v Rakousku zabila chlapce z Česka

V Rakousku v salcburském Bad Gasteinu v úterý zemřel třináctiletý český chlapec, kterého při lyžování ve volném terénu zachytila lavina. O neštěstí informovala agentura APA s tím, že záchranáři hocha vyprostili a poté se ho marně snažili asi 45 minut oživit. APA původně informovala o tom, že chlapci bylo 12 let, na základě informací salcburské policie následně věk opravila.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Bill a Hillary Clintonovi odmítli vypovídat v Kongresu o Epsteinovi

Bývalý americký prezident Bill Clinton a jeho manželka a někdejší ministryně zahraničí Hillary Clintonová odmítli vypovídat v Kongresu ohledně případu sexuálního delikventa Jeffreyho Epsteina. Clintonovi své rozhodnutí oznámili v dopise republikánskému předsedovi sněmovního výboru pro dohled Jamesi Comerovi, který zveřejnil deník The New York Times (NYT).
před 8 hhodinami

Světové centrální banky podpořily šéfa Fedu

Vedoucí představitelé hlavních centrálních bank světa se postavili za šéfa americké centrální banky (Fed) Jeroma Powella, kterému administrativa prezidenta Donalda Trumpa hrozí trestním stíháním. Společné stanovisko zveřejnila Evropská centrální banka (ECB), kterou vede Christine Lagardeová.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

V Německu obžalovali dva Ukrajince ze špionáže pro Rusko a z přípravy sabotáže

Německé generální státní zastupitelství obžalovalo dva Ukrajince ze špionáže a přípravy sabotáže ve prospěch Ruska. Informovalo o tom v tiskové zprávě. Ve spolupráci se třetím občanem Ukrajiny poslali dotyční z Kolína nad Rýnem na Ukrajinu dva balíčky s GPS lokátory – cílem kroku bylo dle prokuratury otestovat způsob, jak příště poslat v balíčcích výbušninu.
před 10 hhodinami
Načítání...