Izraelská armáda chce na Golanských výšinách postavit cvičiště, obyvatelé varují před zničením ekosystému

Nahrávám video

Na Golanských výšinách se rozhořel nový spor. Izraelská armáda chce jednu z tamních lokalit proměnit na výcvikový prostor. Jenže to odmítají tamní obyvatelé, kteří varují před zničením unikátního ekosystému.

V Ejn Fit kdysi stála syrská vesnice. Lidé tam míří za rekreací, jiní za meditací. V potoce žijí krabi, chodí z něho pít gazely i stáda krav, podél břehů rostou ostružiníky. Údolí si ale vyhlédla armáda pro výstavbu nového cvičiště. Mají tu stát atrapy domů pro výcvik boje v městském prostředí. Podobné cvičiště už funguje na jihu Izraele.

„V okamžiku, kdy tu postaví budovy a přijedou tanky a další technika, zmizí všechna zvířata. A to ani nemluvím o dopadu na lidi,“ míní jedna z obyvatelek Golanských výšin Mira.

Role izraelské armády na Golanských výšinách byla vždy významná. Tento region je od roku 1967 nárazníkovou zónou Izraele vůči Sýrii.

Jedna z odpůrkyň výstavby základny stanuje poblíž pramenu potoka. „Jsem tu, abych lidem vysvětlovala, o co jde. Mnozí ani netuší, že jsou tu takové plány,“ okomentovala.

Peticí proti výstavbě

Je to obecné izraelské dilema. Stát o rozloze čtvrtiny Česka obývá už téměř deset milionů lidí. „Toto je vlastně příběh Izraele v jedné větě: velice malá země, velice malá. Takže všechno je propojené. Když zaberete pozemky pro střelnici, tak nezbudou pro ovce nebo lidi,“ poznamenal brigádní generál izraelské armády Benci Gruber.

Armáda trvá na svém, zastánci zachování údolí také. „Podporujeme armádu. Ale říkáme: proč tady? Jsou tu tisíce jiných míst. Jde jen o betonové baráky. Prosím, najdete jiné místo. Nechte zvířata žít. Nechte nás žít,“ vzkazuje armádě obyvatelka.

Lidé v údolí pořádají koncerty a přednášky, uklízejí odpadky a rozšiřují petici proti výstavbě cvičiště. „Často tu potkávám lidi, kteří říkají, že o tom četli v novinách, slyšeli o tom v televizi, proto přišli,“ popsala odpůrkyně výstavby.

Dosud neznámé místo nyní láká více turistů. Chtějí, možná naposledy, než tam přijedou buldozery, zažít unikátní letní koupel ve studené pramenité vodě.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Sliby starosty New Yorku Mamdaniho čelí žalobě i finančním výzvám

Zmrazení regulovaného nájemného v New Yorku čelí žalobě několika pronajímatelů, kteří obviňují starostu města Zohrana Mamdaniho, že se vměšoval do rozhodovacího procesu. Naopak ze strany takzvaných demokratických socialistů slyší Mamdani kritiku, protože dle nich nepodnikl patřičné kroky proti newyorské policii. Mladý politik se snaží naplnit i další předvolební sliby, jako jsou městem hrazené školky či vznik obchodů s levnými potravinami. Naráží ovšem na problémy s financováním i ekonomické prognózy.
před 2 hhodinami

AP: Počet obětí výbuchu v pákistánském dole vzrostl na nejméně 32

Počet obětí čtvrtečního výbuchu v uhelném dole na předměstí Kvéty na jihozápadě Pákistánu vzrostl na nejméně 32. Deset horníků zůstává nadále uvězněno pod zemí, sdělil v pátek podle agentury AP důlní inspektor Ghání Balúč. Záchranné práce pokračují, nicméně podle úřadů naděje na záchranu pohřešovaných klesá. Předchozí bilance uváděla jedenáct obětí a 31 v dole uvázlých horníků.
před 2 hhodinami

Rada pro mír dosáhla dohody o odzbrojení Hamásu, oznámil Trump

Rada pro mír dosáhla dohody ohledně úplného odzbrojení teroristického hnutí Hamás a dalších palestinských skupin v Pásmu Gazy. V noci na pátek to oznámil americký prezident Donald Trump na sociální síti Truth Social. Hamás dosažení dohody potvrdil, sdělili agentuře AFP dva vysoce postavení činitelé hnutí. Dohoda bude naplňována postupně, přičemž po dokončení procesu odzbrojení se z pásma stáhne izraelská armáda a odpovědnost za bezpečnost převezmou Mezinárodní stabilizační síly (ISF) spolu s nově vytvořenou palestinskou policií, dodal Trump.
01:27Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Tisíce Maročanů pronikly do španělského města Ceuta, policii tam podpoří armáda

Španělské město Ceuta, které se nachází na africkém kontinentě, ve čtvrtek po celý den čelilo nekontrolovanému příchodu tisíce lidí z Maroka. Přesný odhad počtu lidí, kteří překročili hranici po souši či moři, zatím úřady nezveřejnily. Nejméně sedm lidí se utopilo, píše agentura EFE. Ceuta se potýká s větší migrační vlnou už několik dnů. Policii, která nebyla schopná tak velkému počtu příchozích čelit, pomohou i vojáci, rozhodla ve čtvrtek večer španělská vláda.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Hokejová federace IIHF po dalším posouzení nepustí Rusko na šampionáty

Mezinárodní federace ledního hokeje potvrdila, že Rusko se dál nesmí účastnit mezinárodních soutěží. Poté, co se ruský svaz v květnu úspěšně odvolal k disciplinární komisi IIHF, Rada žádost znovu posoudila a ve čtvrtek na webu uvedla, že zákaz pro nadcházející sezonu zůstává v platnosti.
před 9 hhodinami

Zadržená stážistka v NATO pracovala pro Čínu, píše Reuters

Kanadská stážistka v NATO, kterou belgické úřady minulý pátek zadržely kvůli podezření ze špionáže, pracovala pro Čínu. Ve čtvrtek to s odvoláním na své zdroje napsala agentura Reuters. Belgická prokuratura, kanadské úřady ani orgány Severoatlantické aliance dosud neupřesnily, pro koho špionáž prováděla. Ve sdělení prokuratury se nicméně uvádí, že žena je kanadskou občankou čínského původu.
před 9 hhodinami

UEFA vyhlásila bojkot šampionátů, návrh FIFA na prodej práv investorům odmítla

Členské státy Evropské fotbalové unie (UEFA) se dohodly na bojkotu mistrovství světa a dalších soutěží, pokud mezinárodní federace FIFA prodá práva na vrcholné světové turnaje soukromým investorům. UEFA to uvedla v prohlášení na oficiálním webu, které je výsledkem dohody všech 55 národních svazů včetně Fotbalové asociace ČR (FAČR).
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Silničáři chystají další kilometry dálnic, rozhodnou peníze z rozpočtu

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) předložilo návrh rozpočtu na příští rok. Žádá rekordní sumu – až devadesát miliard, tedy o osm miliard více než letos. Podle ředitele podniku Radka Mátla se v částce promítá vysoká rozestavěnost po celé republice a většina peněz je tak už smluvně vázaná. Na nové stavby má jít zhruba osm miliard korun. Pro dostavbu základní dálniční sítě jde podle ŘSD o klíčové projekty.
před 11 hhodinami

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.