Izrael schválil dohodu o příměří s Hizballáhem, píší média

Zpravodaj ČT v Izraeli David Borek o příměří Izraele s Hizballáhem (zdroj: ČT24)

Izraelský bezpečnostní kabinet schválil dohodu o příměří s libanonským teroristickým hnutím Hizballáh. Podle agentury Reuters o tom informovala televize Channel 12. Uzavření dohody už v pondělí signalizovaly zdroje z obou válčících stran, s nimi i Spojené státy a Francie jako její zprostředkovatelé.

Podle izraelského premiéra Benjamina Netanjahua má příměří s Hizballáhem tři důvody. Izrael se podle něj chce soustředit na hrozbu z Íránu, doplnit zásoby zbraní a izolovat palestinskou teroristickou organizaci Hamás, s níž bojuje v Pásmu Gazy.

Krajně pravicový ministr národní bezpečnosti Itamar Ben Gvir dohodu v úterý ráno označil za „historickou chybu“. „Máme historickou příležitost jednat rozhodně na jihu (v Pásmu Gazy) i na severu. Bude to historicky promarněná příležitost, pokud všechno zastavíme a stáhneme se,“ řekl Ben Gvir stanici Kan.

Proti se vyslovil i izraelský opoziční lídr Benny Gantz, podle něhož stažení izraelských jednotek v tuto chvíli ztíží pozici Izraele a pomůže Hizballáhu obnovit síly. Kritika zní i od starostů obcí na severu Izraele, které musely být před rokem evakuovány kvůli přeshraničnímu ostřelování izraelské armády s Hizballáhem. Už v pondělí dohodu označili starostové dvou obcí za „kapitulaci“, o den později se proti ní postavil starosta další obce.

Podrobnosti navrhované dohody jsou podle BBC nejasné, ale předpokládá se, že bude vycházet z podmínek rezoluce Rady bezpečnosti OSN č. 1701, která v roce 2006 ukončila válku mezi Izraelem a Hizballáhem.

  • Stažení izraelské armády z Libanonu
  • Stažení jednotek Hizballáhu za řeku Lítání
  • Šedesátidenní přechodné období
  • Jednání o sporných hraničních oblastech
  • Dohled výboru pěti zemí
  • Právo Izraele znovu zaútočit v případě porušení dohody

Rezoluce mimo jiné požadovala, aby Hizballáh stáhl své bojovníky a zbraně z oblasti mezi takzvanou Modrou linií – neoficiální hranicí mezi Libanonem a Izraelem a řekou Lítání, která se nachází asi třicet kilometrů severně od hranice. Izrael tvrdí, že takové podmínky nebyly nikdy dodrženy, zatímco podle Libanonu Izrael porušoval podmínky, když nad jeho území vysílal vojenské letouny.

BBC s odkazem na nejmenovaného západního diplomata uvádí, že během současných rozhovorů vedených Spojenými státy bylo libanonským úřadům jasně řečeno, že situace po roce 2006, kdy bylo Hizballáhu umožněno vybudovat podél hranice rozsáhlou infrastrukturu, se už nebude opakovat.

Jedním z klíčových bodů se tedy podle BBC zdá být zavedení dohody do praxe. USA povedou monitorovací výbor pěti zemí, zatímco mírové síly OSN na jihu Libanonu (Unifil) budou posíleny.

Jih Libanonu by měla střežit tamní armáda

Během šedesátidenního příměří se očekává, že libanonská armáda rozmístí na jihu pět tisíc vojáků, a to i přes otázky ohledně jejich role při prosazování případné dohody a toho, zda se v případě potřeby postaví Hizballáhu, který má potenciál vyostřit napětí v zemi, kde panují hluboké vnitřní rozpory.

Libanonská armáda také podle BBC uvedla, že nemá zdroje – peníze, lidi a vybavení na to, aby své závazky vyplývající z dohody splnila. Takové obavy však pravděpodobně zmírní příspěvky některých mezinárodních spojenců Libanonu. Zmiňovaný západní diplomat dodal, že libanonské úřady uznaly, že věci se musí změnit a že k tomu existuje politická vůle.

Načítání...

Znesvářené strany o dohodě diskutovaly nepřímo, místo Hizballáhu vedl jednání o americkém návrhu předseda libanonského parlamentu Nabíh Barrí. V Izraeli a Libanonu minulý týden jednal americký zmocněnec Amos Hochstein.