Indonésie ohlásila zabití obávaného islamisty Santosa. Tentokrát má být doopravdy mrtvý

Nejhledanější islamista Indonésie Santoso byl zabit v boji s bezpečnostními silami. Oznámily to indonéské úřady s tím, že jsou si na 99 procent jisté, že mrtvé tělo patří skutečně Santosovi, který se v roce 2014 přihlásil k ideologii teroristické organizace Islámský stát (IS).

Smrt Santosa ohlásila již letos v lednu indonéská policie, pak ale vyšlo najevo, že islamista je stále naživu. Tentokrát jsou si ale úřady téměř stoprocentně jisté. „Je potvrzeno, že Santoso je mrtvý,“ citovala agentura Reuters činitele, který nechtěl být jmenován. „Máme 99procentní jistotu. Již to bylo oznámeno prezidentovi,“ dodal zdroj.

Santoso operoval z džungle na ostrově Sulawesi a jako „nebezpečného teroristu“ ho měly v hledáčku i Spojené státy. Právě na ostrově Sulawesi prý bezpečnostní síly připravily Santosa a jeho zástupce při pondělní přestřelce o život. Policie a armáda je v oblasti pronásledovala řadu měsíců. Úřady se nyní snaží získat DNA teroristovy rodiny, aby prokázaly jeho totožnost.

Teroristu nahánělo více než 2 tisíce policistů

Santoso byl uvězněn v roce 2007 za vraždu tří křesťanských studentů, kteří byli nalezeni s uříznutými hlavami. V roce 2012 ale z věznice uprchl a policii se ho dlouho nedařilo dopadnout. Do pátrání po něm a jeho stoupencích bylo letos zapojeno více než 2500 příslušníků bezpečnostních složek.