„Když se rozbil nouzový východ, vyskočil jsem,“ popsal přeživší havárie v Indii

Nahrávám video

Indické záchranné složky den po havárii letounu společnosti Air India prohledávají trosky budov a dál pátrají po pohřešovaných v obydlené oblasti, kam se stroj zřítil. Vyšetřovatelé už našli obě černé skřínky stroje, na jehož palubě bylo 242 lidí, z nichž jeden přežil. Celkový počet obětí ale podle některých médií dosahuje 265, neboť další lidé zemřeli na zemi. Jediný přeživší Viswashkumar Ramesh popsal, že letadlo před pádem „jen plulo vzduchem“.

Záchranáři v západoindickém městě Ahmadábád, kde se Boeing 787-8 Dreamliner zřítil, dokončili prohledávání místa neštěstí a nyní pátrají po pohřešovaných osobách i tělech v zasažených budovách.

Vyšetřovatelům se už podařilo nalézt obě černé skřínky, informoval web Independent. Jedna z nich byla v troskách letadla, zatímco druhou vyšetřovatelé našli na střeše nedaleko místa pádu. Úřady budou nyní zjišťovat jejich obsah.

Letadla obvykle nesou dvě černé skříňky, upozornila stanice BBC. Jedna z nich zaznamenává údaje o letu, například výšku a rychlost. Druhá zaznamenává zvuk z kokpitu, takže vyšetřovatelé mohou slyšet, co piloti před havárií říkali či zaznamenat případné neobvyklé zvuky.

Scéna zkázy, popsal místo havárie Módí

Indický premiér Naréndra Módí v pátek přijel na místo nehody v oblasti Méghánínagar, které nazval scénou zkázy. Letadlo se zřítilo na rok starou lékařskou ubytovnu, v níž se ocas stroje zaklínil, zatímco části jeho trupu byly roztroušeny kolem ve vzdálenosti až dvě stě metrů od místa pádu. Předseda vlády navštívil i zraněné v nemocnici.

Úřady přesný počet obětí zatím oficiálně nesdělily. Server Times of India píše, že záchranné týmy shromáždily dvě stě devadesát pytlů s těly, zatímco agentury AFP a Reuters uvádějí 265 obětí včetně čtyřiadvaceti lidí na zemi. Mezi mrtvými jsou i čtyři medici, zatímco třicet dalších je podle agentury AP zraněných.

Identifikaci zemřelých musejí prokázat testy DNA, protože většina těl je ohořelá k nepoznání, dodala AP.

Vyšetřování prozatím podle Reuters ukázalo, že sedmdesát procent cestujících sedělo na svých místech se zapnutými pásy, a zjišťuje se, zda stroji selhaly motory nebo se snížil jejich tah. Web Times of India zmiňuje zprávu indického Generálního ředitelství pro civilní letectví (DGCA), která opakovaně upozorňovala na bezpečnostní a inspekční problémy aerolinek.

„Nechápu, jak jsem mohl přežít“

Chvíle před havárií popsal jediný přeživší Viswashkumar Ramesh, který seděl na místě 11A u okýnka a kterému se podařilo vyskočit nouzovým východem ven.

„Sotva minutu po startu mi přišlo, že jen plujeme vzduchem, že je něco špatně. Zdálo se mi, že letadlo zrychluje a míří přímo na ubytovnu,“ citovala jej agentura AFP. Stroj pak ve vší rychlosti do budovy narazil, načež se kabina zalila horkem a letadlo rozlomilo na kusy.

Jediný přeživší Viswashkumar Ramesh spolu s indickým ministrem vnitra Amitem Shahem
Zdroj: ČTK/AP/Indian Ministry of Home Affairs

„Nechápu, jak jsem mohl přežít. Chvíli jsem si myslel, že také umřu,“ popsal Ramesh. Sám se snažil odpoutat a utéct. „Moje strana ale spadla na zem a já viděl, že je tam díra, takže když se rozbil nouzový východ, vyskočil jsem ven,“ sdělil přeživší cestující, před jehož očima zemřela letuška spolu s dalšími lidmi.

Nouzovým východem vyskočil naslepo, protože byl všude kouř a trosky. Podle jeho rodiny, se kterou se po nehodě spojil, dopadl na zem a upadl do bezvědomí. Lékaři uvedli, že Ramesh neutrpěl žádná vážnější zranění kromě popálenin na ruce.

Spoj AI 171 směřující ze západoindického Ahmadábádu na londýnské letiště Gatwick vzlétl ve čtvrtek v 10:08 SELČ. Krátce po startu vyslal nouzový signál, přestal se ozývat a asi po minutě se zřítil na lékařskou ubytovnu v obydlené části města za letištěm. Na palubě Boeingu 787-8 Dreamliner byli dva piloti, deset členů posádky a 230 cestujících, z nichž 169 pocházelo z Indie, padesát tři z Británie, sedm z Portugalska a jeden z Kanady. Příčiny nehody se vyšetřují.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Trump obvinil Čínu z „největšího úniku volebních dat v historii“

Americký prezident Donald Trump v projevu k národu obvinil Čínu z údajně největšího úniku volebních dat v historii. Současně oznámil odtajnění zpravodajských dokumentů, které podle něj odhalí „šokující“ slabiny a zranitelnost volebního systému v USA. Šéf Bílého domu dlouhodobě bez důkazů označuje výsledky prezidentských voleb z roku 2020, v nichž prohrál s Joem Bidenem, za zmanipulované.
03:10Aktualizovánopřed 22 mminutami

Držitel Nobelovy ceny za chemii opustil USA. Nové místo našel v Číně

Chemik a nositel Nobelovy ceny Omar Yaghi se rozhodl opustit Spojené státy, kde až doposud působil. Nové místo mu nabídla Čína, kde povede laboratoř pro výzkum materiálů s využitím umělé inteligence (AI). Hlavním důvodem této změny jsou podle něj současné podmínky v USA.
před 29 mminutami

USA dokončily další vlnu úderů na Írán, Teherán směřoval odvetu na Katar či Bahrajn

Americká armáda v pátek brzy ráno SELČ oznámila dokončení další rozsáhlé vlny úderů proti Íránu, v nichž pokračovala již šestou noc v řadě. Íránská státní média tvrdí, že zasaženo přitom bylo mimo jiné pět mostů v jižním Íránu, údery nepřežilo sedm lidí. Odvetným vzdušným útokům Teheránu v noci čelily Kuvajt a opakovaně také Bahrajn a Katar.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

VideoVýznam Hormuzského průlivu bude klesat, míní Hladík

Cesta Hormuzským průlivem bude muset být zadarmo, řekl v Interview ČT24 ředitel odboru Blízkého východu a severní Afriky na ministerstvu zahraničí Petr Hladík v souvislosti s konfliktem Íránu a USA. Hladík ale nevylučuje, že se skutečnost, že to zadarmo není, projeví třeba jen ve vyšších pojišťovacích nákladech. „Nicméně jako princip – zlikvidovat dohodu mezinárodního práva z roku 1981 o svobodné plavbě mezinárodními vodami je nemožné,“ podotkl a dodal, že by se tím vytvořil precedens a každý, kdo je poblíž „nějakého průlivu, by mohl žádat to samé“. Současné dění ale podle něj vede k tomu, že význam Hormuzského průlivu bude klesat. „Státy, i ty Zálivu, si uvědomily, že musí hledat alternativní cesty,“ poukázal. Řekl také, že vývoz ropy a otevření Hormuzského průlivu je naprosto zásadní pro přežití íránského režimu. Hladík hovořil i o jaderném programu Teheránu či o vztahu Izraele a USA. Pořad moderoval Jiří Václavek.
před 2 hhodinami

Počet obětí zemětřesení ve Venezuele stoupl na 4930

Bilance obětí dvojice zemětřesení, která v červnu zasáhla sever Venezuely, stoupla za jediný den o více než sto na 4930. Uváděný počet zraněných zůstává již řadu dní beze změny na 16 740. Nezměnil se ani počet lidí bez domova, kterých je v současnosti údajně 17 907. Podle agentury Reuters to ve čtvrtek večer oznámil předseda tamního parlamentu Jorge Rodríguez. Středeční bilance uváděla 4829 mrtvých.
před 3 hhodinami

Neznáme detaily o účelu cesty zadrženého Čecha v Číně, uvedl Macinka

Ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé) pro ČT sdělil, že nezná detaily o účelu cesty zadrženého Čecha v Číně. Případ považuje za izolovaný a nesouvisející se zadržením čínského občana v Česku. Peking oznámil, že český občan je vyšetřován kvůli podezření z ohrožení státní bezpečnosti. Podle agentury Reuters to uvedlo čínské ministerstvo zahraničí, podle kterého příslušné úřady postupují v souladu se zákonem.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

K odvolání Fedorova vedly spory se Syrským. Nástupce je prozatímní

K odvolání ukrajinského ministra obrany Mychajla Fedorova měly vést spory s hlavním velitelem Oleksandrem Syrským či nákupy zbraní v rozporu s přáními armády. Fedorov je přitom považovaný za reformátora ukrajinské armády a mezi obyvateli napadené země se těší oblibě. To dokládají i čtvrteční protesty, které se na jeho podporu konají nejen v centru Kyjeva. Prezident Volodymyr Zelenskyj během dne oznámil, že vedením resortu obrany prozatímně pověřil Jevhena Chmaru, který je prozatímním šéfem tajné služby SBU.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Kuvajt odrážel drony z Íránu, ten hlásil útoky i zásah základny v Jordánsku

Kuvajtská armáda ve čtvrtek v noci odrážela útoky bezpilotních letounů z Íránu, zatímco v Bahrajnu se rozezněly sirény varující před leteckým útokem. O nových zásazích na svém území i úderech na základny v Kuvajtu a Jordánsku v noci na čtvrtek informoval také Írán, a to po dalším americkém úderu proti tomuto státu. Později Teherán hlásil americké útoky na ostrov Kešm ležící poblíž Hormuzského průlivu.
15. 7. 2026Aktualizovánopřed 13 hhodinami

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.