HONGKONG: Mladý vůdce protestů ukončil hladovku

Hongkong – Jeden z vůdců hongkongského prodemokratického hnutí ukončil po více než čtyřech dnech protestní hladovku. Osmnáctiletý Joshua Wong uvedl, že se k tomuto kroku rozhodl na radu lékaře. Protestující hodlají ale nadále bojovat za své požadavky.

Wong zahájil časově neomezenou hladovku v pondělí, když správce Hongkongu prohlásil, že více než dva měsíce trvající protesty jsou marné, a naznačil, že policie by mohla přikročit k novým akcím.

Wong byl bez jídla 108 hodin, v hladovce nadále pokračují další tři studenti, podotýká server BBC. Wong uvedl, že pociťoval „mimořádné fyzické obtíže, závrať a slabost končetin“. „Ačkoli jsem já hladovku ukončil, neznamená to, že hongkongská vláda může ignorovat naše požadavky,“ prohlásil.

Demonstranti požadují plnou demokracii a přímé volby vedení Hongkongu, který se v roce 1997 vrátil pod čínskou správu. Demonstrace začaly 28. září a v době, kdy vrcholily, přitáhly do ulic v některé dny až 100 tisíc lidí. Počet protestujících se ale postupně snižoval na nynějších pár stovek.

Wong je vůdcem studentského hnutí s názvem Scholarism. Další hlavní organizátor protestů, Hongkongská federace studentů, nyní zvažuje ukončení demonstrací. Wong již dříve uvedl, že jeho skupina bude o dalším postupu s federací studentů jednat a bude s ní další kroky koordinovat.