Hasiči dál bojují s lesními požáry na východě Německa

Na východě Německa hasiči dál bojují s lesními požáry. Pod kontrolou zatím není situace na severu Saska ani na jihu Durynska, informovala agentura DPA. Podle ní hasiči v noci dosáhli aspoň toho, že se oheň dál nerozšířil.

V chráněné oblasti Gohrischheide, která leží na hranici spolkových zemí Sasko a Braniborsko zhruba šedesát kilometrů severozápadně od Drážďan, začalo hořet už v úterý. Nyní se požár snaží uhasit šest set hasičů, kterým pomáhají i vojáci.

Situace je ale podle místních úřadů dál napjatá, oheň pohltil už zhruba tisíc hektarů vegetace. Evakuovat se musely desítky lidí z několika vesnic. Situaci komplikuje fakt, že hoří v oblasti, která bývala vojenským výcvikovým prostorem. Z požářiště se ozývají výbuchy munice, hasit je proto nutné především ze vzduchu.

Hoří i v Durynsku

Vedle severního Saska němečtí hasiči dál bojují také s požárem v jižní části Durynska. Podle odborníků požár v oblasti Saalfelder Höhe, který vypukl ve středu, dosáhl takového rozměru, že jej spolková země nepamatuje za posledních třicet let. Zasaženo je zhruba 250 hektarů lesa. Mluvčí okresního úřadu Peter Lahann v sobotu uvedl, že se daří udržet situaci stejnou jako v předchozí den. Aktuálně je na místě zhruba pět stovek hasičů.

V Německu v první polovině tohoto týdne panovaly vysoké teploty, kvůli kterým na řadě míst vypukly lesní požáry. Středa byla dosud nejteplejším dnem roku. V Andernachu ve spolkové zemi Porýní-Falc stanice odpoledne naměřila 39,3 stupně Celsia, ke čtyřicítce se ale teploty blížily i jinde. V noci na čtvrtek přinesly bouřky mírné ochlazení. O víkendu by ale teploty měly opět růst, což vyvolává obavy z dalšího šíření požárů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

V islandském referendu zatím těsně vede obnovení přístupových jednání s EU

Po sečtení zhruba 87 tisíc hlasů v islandském referendu o obnově přístupových jednání o vstupu země do Evropské unie je zatím 51,2 procenta hlasů pro a 48,8 procenta proti, uvedlo veřejnoprávní médium RÚV. Volební místnosti se uzavřely s úderem půlnoci SELČ (22:00 místního času).
před 2 hhodinami

Finský prezident Stubb nevěří, že by Rusko zaútočilo na členskou zemi NATO

Finský prezident Alexander Stubb nevěří, že by se Rusko odvážilo zaútočit na členskou zemi NATO. Řekl to v rozhovoru s německým deníkem Bild. Podle médií se německý kancléř Friedrich Merz chystá obvinit Rusko z pokusu o dronový útok na lipské letiště a oznámit rozsáhlé nové sankce na ruské subjekty souběžně s novými sankcemi EU.
před 3 hhodinami

Na Islandu proběhlo referendum o obnovení přístupových jednání s EU

Na Islandu v sobotu proběhlo referendum o obnově přístupových jednání o vstupu země do Evropské unie. S úderem půlnoci se uzavřely volební místnosti a začalo sčítání hlasů. Průzkumy ukazují, že těsná většina Islanďanů je proti obnově přístupových rozhovorů.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

V Nigeru se vzbouřili vojáci. Vládnoucí junta má prý situaci pod kontrolou

Vzbouřenci v Nigeru zaútočili na letiště a prezidentskou budovu v hlavním městě Niamey. V místě podle zdrojů agentury Reuters vypukly nepřetržitá střelba a výbuchy, na krátkou dobu bylo přerušeno vysílání státní televize a rozhlasu. Za ozbrojenými útoky podle tamního ministerstva obrany stáli vzbouření vojáci. Ministerstvo zároveň uvedlo, že vládnoucí vojenský režim postupně získává nad situací kontrolu. Bezpečnostní a diplomatické zdroje večer agentuře AFP sdělily, že prezidentská garda s ruskou pomocí převzala kontrolu nad leteckou základnou, které se vzbouřenci dříve zmocnili.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Vyzýval k deportaci milionů, nyní britského komentátora z USA vyhostili

Britský krajně pravicový komentátor Milo Yiannopoulos byl po zatčení na letišti v New Orleansu vyhoštěn do domovské Británie, oznámil v sobotu podle agentury Reuters mluvčí amerického ministerstva vnitřní bezpečnosti (DHS). Došlo k tomu poté, co ho na mezinárodním letišti Louise Armstronga v New Orleansu kvůli nelegálnímu setrvání zatkla americká imigrační a celní služba (ICE). Yiannopoulos přitom dříve paradoxně vyzýval k přísnějšímu vymáhání imigračních pravidel.
před 7 hhodinami

Počet mrtvých po ruském útoku u Buči stoupl na 37, uvádí tamní úřady

Při nočním ruském útoku na oblast kolem ukrajinského města Buča poblíž Kyjeva zahynulo nejméně 37 lidí. Dalších 42 lidí bylo zraněno. Z oblasti zasažené útokem se evakuuje více než 380 osob. Podle agentury Reuters to v sobotu uvedl šéf správy Kyjevské oblasti Tymur Tkačenko.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Netanjahu odsoudil dění na Západním břehu. Osadníci obsadili dům palestinské rodiny

Několik desítek židovských osadníků v sobotu obsadilo dům palestinské rodiny ve vesnici Kusra na okupovaném Západním břehu. Útočníci se uvnitř domu, kde jeho obyvatelé zůstali, zabarikádovali. Na místo přijely jednotky izraelské armády a pohraniční stráže, aby osadníky z budovy vypudily, píše agentura AFP. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu incident odsoudil. Obyvatelé domu uvedli, že vojáci zasáhli proti nim samotným.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Nezvěstných v Nepálu jsou tři tisíce. Hrozí druhotné katastrofy

Povodeň v Nepálu si vyžádala téměř sedm set obětí, informovaly v sobotu agentury s odvoláním na místní policii. Pátrání po přeživších komplikuje počasí, kvůli dešti a mlze musely úřady operace přerušit. Téměř tři tisíce lidí je navíc stále pohřešováno: 2420 v Nepálu a nejméně 558 v Tibetu, píše Reuters. Podle agentury AP jsou mezi pohřešovanými i stovky cizinců. Odborníci varují před rizikem druhotných katastrof. Ministr financí Nepálu požádal o zahraniční pomoc.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.