Francouzský Senát chce kromě výjimečného stavu i přísnější protiteroristický zákon

Prodloužení výjimečného stavu ve Francii na dalších šest měsíců schválila ve středu večer i druhá, horní komora parlamentu Senát. Národní shromáždění vyslovilo souhlas s tímto opatřením v noci na středu. Parlament podpořil výjimečný stav týden po vražedném útoku v Nice s 84 mrtvými. Obě komory se však ještě musejí dohodnout na detailech pravomocí, jimiž budou úřady disponovat. Senátoři totiž chtějí spolu se zákonem o prodloužení výjimečného stavu schválit i zpřísnění protiteroristického zákona.

Kompromis mezi poslanci a senátory má dojednat zprostředkovatelský výbor. Pokud se mu podaří stanoviska obou komor sladit, prodloužení může být stvrzeno ještě dnes. Parlament k rychlé dohodě tlačí čas, protože platnost výjimečného stavu vyprší už příští týden v úterý.

Schválený návrh na šestiměsíční prodloužení výjimečného stavu zahrnuje oproti předchozímu prodloužení domovní prohlídky bez nutnosti předchozího souhlasu soudu. Kromě toho mohou vyšetřovatelé zkoumat počítače a mobilní telefony podezřelých osob. Obhájci lidských práv nutnost těchto mimořádných pravomocí zpochybňují.

Opozicí ovládaný Senát by však chtěl ještě přísnější opatření. Například usnadnit možnost zakázat shromáždění a uzavřít náboženské objekty, v nichž se vyzývá k nenávisti a násilí. Požaduje také zpřísnění trestů.

Výjimečný stav byl vyhlášen po teroristických útocích spáchaných v hlavním městě 13. listopadu, které si vyžádaly 130 mrtvých. Od té doby byl třikrát prodloužen, naposledy i s ohledem na evropský fotbalový šampionát a cyklistický závod Tour de France.