Francouzi se obávají nedostatku elektřiny a šetří. Vánočního osvětlení se ale nevzdají

Nahrávám video
Události: Francouzi chtějí šetřit elektřinou, kromě Vánoc
Zdroj: ČT24

Francouzi se obávají, že v zimě nebude dost elektřiny. Země se přechodně vrací k uhelným elektrárnám, hledá nové zdroje energie a nabádá k šetření. Přitom se ale nechce úplně vzdát tradičních Vánoc plných světel. Nasvícená je už i neslavnější pařížská třída Champs Elysées.

Zástupci energetických společností nevylučují, že k výpadkům proudu může v zimě dojít v ranní a večerní špičce. Jedním z hlavních důvodů je přerušení chodu některých jaderných elektráren. Podle společnosti EDF je v provozu pouze 64 procent bloků.

Francouzi úsporná opatření chápou. „Veřejnost je pro omezení doby osvětlení v soukromém sektoru, ale i v rámci veřejného osvětlení,“ říká Anne-Marie Ducrouxová ze společnosti zabývající se redukcí světelného smogu. Zároveň se ale nechtějí vzdát Vánoc plných světel.

„Máme méně elektřiny a musíme šetřit na osvětlení, ale na druhou stranu nechceme Pařížany, děti, ani návštěvníky města připravit o společně sdílenou radost,“ vysvětluje předseda výboru Champs Elysées Marc-Antoine Jamet.

Právě Champs Elysées jde příkladem. Tradiční rituály, mezi které patří originální nasvícení ulice, zachovává úspornějším způsobem. Osvětleny jsou čtyři stovky stromů v délce čtyř kilometrů.

Slavný bulvár ale zhasne každý den ještě před půlnocí, i když díky úsporným žárovkám nepřevýší spotřeba roční náklady na elektřinu jedné domácnosti. V porovnání s uplynulým rokem má být spotřeba poloviční.

„Když jsem sem přijela a dozvěděla jsem se, že bude vánoční rozsvěcení Champs Elysées a ještě k tomu ve stylu šampaňského… to je největší pecka. Protože miluji šampaňské a miluji Francii,“ hlásí česká turistka Klára Trojanová. Světelnou kulisu si ale Pařížané a turisté budou moct užívat o dva týdny méně, než bylo obvyklé. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Írán pohrozil blokádou Rudého a Ománského moře

Íránské ozbrojené síly varovaly, že v případě pokračující americké blokády íránských přístavů zablokují Ománské a Rudé moře. Píše to agentura AFP. Pentagon v následujících dnech vyšle na Blízký východ dalších asi šest tisíc vojáků, uvedl deník The Washington Post (WP) s odvoláním na americké činitele. Spojené státy zatím nevyjádřily souhlas s prodloužením příměří s Íránem, sdělil médiím vysoký představitel USA.
08:41Aktualizovánopřed 32 mminutami

Izrael bombardoval desítky obcí v Libanonu

Izraelské útoky v jižním Libanonu ve středu zabily nejméně čtyři desítky lidí. Podle deníku L'Orient-Le Jour (OLJ) síly židovského státu bombardovaly 58 vesnic a měst. Izraelská armáda podle agentury AFP uvedla, že teroristické hnutí Hizballáh ráno vystřelilo na sever židovského státu nejméně třicet raket. Boje pokračují den po mírových jednáních ve Washingtonu. Izraelský bezpečnostní kabinet má ve středu večer jednat o zastavení bojů, v médiích se skloňuje možnost týdenního příměří.
11:22Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Pavel jednal s Mileiem. Shodneme se v otázce Ukrajiny i Izraele, ocenil

Česko za účasti prezidenta Petra Pavla podepsalo v Argentině dohodu o zamezení dvojího zdanění. Tuzemským firmám to umožní snazší přístup na tamní trh. Obě země navíc v poslední době spojuje i podobný postoj v zásadních mezinárodních otázkách.
před 3 hhodinami

Výbor europarlamentu podpořil návrh Nerudové na vynětí obytných budov z ETS 2

Europoslanci navrhují, aby v rámci úprav systému emisních povolenek ETS 2 byly ze systému vyňaty budovy určené k bydlení, ceny povolenek by pak měly být zastropovány na 45 eurech (asi 1100 korunách) za tunu oxidu uhličitého, a to v cenách za letošní rok. Návrh vyjednávací pozice Evropského parlamentu (EP) ve středu schválil výbor pro životní prostředí (ENVI). Zpravodajkou návrhu je europoslankyně Danuše Nerudová (STAN) z nejsilnější Evropské lidové strany (EPP).
před 3 hhodinami

BBC propustí přes desetinu zaměstnanců, zruší až dva tisíce míst

Britská veřejnoprávní stanice BBC propustí až 2000 lidí, což je více než desetina jejích zaměstnanců, informovala ve středu na svém webu. Podle britských médií jde o největší rušení míst v BBC za posledních 15 let. Stanice svůj záměr zveřejnila nedlouho předtím, než se v květnu do jejího čela postaví bývalý manažer americké internetové společnosti Google Matt Brittin.
před 4 hhodinami

Magyar řekl, že ho prezident pověří sestavením vlády. Čas ale hlavu státu netlačí

Vítěz maďarských voleb Péter Magyar po středečním jednání s prezidentem Tamásem Sulyokem oznámil, že ho hlava státu pověří sestavením nové vlády, informovala agentura Reuters. Prezident však nemá ohledně ustavení premiéra žádný termín ani pevná pravidla, podotýká redaktor ČT Jan Šilhan. Magyarova strana Tisza získala v nedělních volbách ústavní většinu po šestnácti letech vlády Fideszu dosavadního premiéra Viktora Orbána.
16:16Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Při střelbě na škole v Turecku zemřelo osm dětí a dospělý, oznámil ministr vnitra

Osm dětí a učitel zemřeli při střelbě na střední škole Ayser Calik v jihoturecké provincii Kahramanmaras, oznámil dle agentur ve středu odpoledne ministr vnitra Mustafa Ciftci. Dalších třináct lidí podle něj utrpělo zranění. Dřívější informace hovořily o čtyřech obětech a dvaceti raněných. Útočníkem byl dle dostupných informací čtrnáctiletý žák školy. Podle Reuters byl jeho otec zadržen. Jedná se již o druhou střelbu na škole v Turecku během jednoho týdne.
13:59Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Rusko vyplatí odškodné za sestřelení ázerbájdžánského letounu

Rusko a Ázerbájdžán se dohodly na odškodnění za předloňské sestřelení civilního letounu, informovala média obou zemí s odvoláním na společné prohlášení ministerstev zahraničí. Konkrétní sumu nezmínily.
před 6 hhodinami
Načítání...