Fidel Castro se při příležitosti svých devadesátin ukázal na veřejnosti

Bývalý kubánský prezident Fidel Castro se po několika měsících výjimečně objevil na veřejnosti. Zúčastnil se galavečera pořádaného na oslavu jeho devadesátých narozenin. V ulicích ho nadšeně vítaly tisíce lidí. Na akci nechyběl jeho bratr a současný prezident Kuby Raúl Castro a venezuelský prezident Nicolas Maduro.

Castro, o jehož zdravotním stavu se na ostrově často spekuluje, nebyl na veřejnosti k vidění od dubna letošního roku. 

V sobotu večer se někdejší kubánský prezident zúčastnil slavnostního galavečera na jeho počest v divadle Karla Marxe v Havaně. Pomalu došel na své místo a posadil se vedle svého bratra Raúla, který od něj převzal v roce 2008 moc a zahájil tržní reformy.

Fidel Castro na oslavu přišel ve sportovním
Zdroj: Reutrers

Vedle seděl i jeden z Fidelových nejbližších spojenců, venezuelský prezident Maduro. Galavečera se účastnili také nejvyšší kubánští vojenští velitelé a politici. Fidel žádný projev nepřednesl.

Zdál se mi úplně čilý. Mluvil se všemi, vypadal velmi šťastně. Měla jsem velkou radost, zejména proto, že v nedávné době ho v televizi moc neukazovali, protože byl nemocný, ale teď vypadá mnohem lépe.
Lenet de la Caridad
Kubánka
Fidel Castro a venezuelský prezident Nicolas Maduro
Zdroj: Reuters

Kubáncům poděkoval v dopise

Za přání k narozeninám Fidel Castro poděkoval Kubáncům v dlouhém dopise, který otiskla státní média. Vzpomínal na své dětství na rodinné plantáži v Biránu v provincii Holguín, zvlášť pak na svého otce, který zemřel ještě před revolucí.

„Docela tehdy trpěl. Ze tří synů dva nebyli doma přítomni, protože plnili revolucionářské povinnosti,“ napsal Fidel. Už tehdy jsem ale věděl, že mě Raúl nahradí, kdyby se mi něco stalo, především kdyby se Spojeným státům podařilo mě zabít, uvedl dále Fidel v dopise, v němž pak pokračuje kritikou amerického prezidenta Baracka Obamy.

Oslavenci popřál i ruský prezident Putin

Blahopřání dostal Fidel Castro od spojenců Kuby z celého světa. Telefonoval mu ruský prezident Vladimir Putin. Nikaragujský prezident Daniel Ortega nazval Fidela svým starším bratrem. Bolivijský prezident Evo Morales na Twitteru k blahopřání dodal, že „kubánská revoluce byla matkou revolucí v Latinské Americe“.