Evropská komise navrhuje jednotný unijní průkaz pro zdravotně postižené

Zdravotně postižení občané ve všech zemích Evropské unie by měli mít nově k dispozici jednotný Evropský průkaz osob se zdravotním postižením. Průkaz by měl usnadnit život handicapovaným lidem zejména při cestování a v dopravě, ale i při sportu nebo trávení volného času. Navrhla to ve středu Evropská komise. Ta ve stejný den zveřejnila seznam šesti velkých internetových společností, které musejí splňovat pravidla digitální normy DMA.

Systém vzájemného uznávání postavení osoby se zdravotním postižením mezi zeměmi Evropské unie v současné době neexistuje. To jim často značně komplikuje cestování po EU.

Evropská komise již nový průkaz otestovala v pilotním projektu v osmi zemích – v Belgii, na Kypru, v Estonsku, ve Finsku, v Itálii, na Maltě, v Rumunsku a ve Slovinsku. Byl úspěšný, a tak unijní exekutiva nyní navrhuje jeho rozšíření do všech zemí nynější sedmadvacítky.

Možnost slev na různé akce

Existence nového průkazu umožní například to, že když kartu český občan ukáže v kterékoli zemi EU, bude mít slevu na nejrůznější kulturní či sportovní akce, do muzea, ale třeba i na metro či na vlak. O kartě a podmínkách pro její vydávání budou i nadále rozhodovat členské státy. Budou se přitom řídit vnitrostátní definicí zdravotního postižení a samy si určí postup vydávání průkazu.

„Práva osob se zdravotním postižením nesmí končit na hranicích států,“ uvedla k novému návrhu komisařka pro hodnoty a transparentnost Věra Jourová. „Chceme osobám se zdravotním postižením usnadnit cestování a evropský průkaz zdravotně postižených a vylepšená parkovací karta by měly odstranit některé překážky, kterým čelí,“ dodala s tím, že doufá v rychlé schválení návrhu.

Evropská parkovací karta nabídne víc možností

Návrh Komise zavádí standardizovanou evropskou kartu pro osoby se zdravotním postižením a rovněž rozšiřuje stávající evropskou parkovací kartu pro handicapované osoby. Budou tedy moci používat parkovací místa pro invalidy po celé Evropské unii.

Návrh nyní projedná Evropský parlament a členské země. Komise v navržené legislativě předpokládá, že po jejím přijetí budou mít členské státy osmnáct měsíců na začlenění ustanovení do vnitrostátního práva.

Šest velkých firem musí splňovat pravidla digitální reformy DMA

Evropská komise zveřejnila seznam šesti velkých internetových společností, které musejí splňovat pravidla digitální normy DMA. Pět firem je ze Spojených států, a to Alphabet, Amazon, Apple, Meta Platforms a Microsoft, šestou je čínská společnost ByteDance, která vlastní platformu TikTok. Globální digitální firmy budou muset dodržovat nová pravidla, jejichž smyslem je lépe ochraňovat podnikání jejich menší konkurence. 

Pro spotřebitele by také mělo být jednodušší snadno se odhlásit ze služeb dané platformy. Firmy, které se normou nebudou řídit, čekají podle eurokomisaře pro vnitřní trh Thierryho Bretona přísné sankce. Jmenované podniky teď mají šest měsíců na to, aby požadavky normy splnily.

„Pro DMA je to Den D!“ napsal Breton na sociální síti X, dříve Twitter. „Ty nejvlivnější on-line firmy teď budou muset hrát podle našich unijních pravidel,“ dodal. 

Norma se týká konkrétních služeb, které zmíněné platformy poskytují, celkem jich je 22. V případě sociálních sítí jde vedle Tiktoku rovněž o Facebook, Instagram a LinkedIn, dále o komunikační služby WhatsApp a Messenger, videokanál YouTube, prohlížeče Chrome a Safari či vyhledávač Google.

„Je to významné rozhodnutí. My zkrátka nechceme v Evropě žádné monopoly, zejména ty monopoly, které těmto strážcům brány umožňují nedat na trhu šanci dalším firmám. Chceme férové hospodářské prostředí,“ řekla českým novinářům komisařka Věra Jourová. Ta má nově na starosti právě řízení a koordinaci programu Evropa připravená na digitální věk po komisařce Margrethe Vestagerové. „Sleduje nás celý demokratický svět a právě já nyní budu mít na starosti vysvětlit, jak to celé v Evropě myslíme a hlavně, že to nejsou pravidla na papíře, ale že jsme připraveni je vymáhat,“ uzavřela Jourová.

Načítání...