Erdogan opět urguje nezaplacených šest miliard z Bruselu

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan opět vyčetl Evropské unii, že Ankaře nepřispěla šesti miliardami eur (162 miliard Kč) na náklady spojené se třemi miliony uprchlíků pobývajících na tureckém území. Brusel Ankaře tuto celkovou sumu slíbil v rámci jarní migrační dohody, na jejímž základě Turecko brání migrantům pokračovat v cestě do Řecka a do zbytku Evropy.

Erdogan prohlásil, že ze slíbených miliard obdrželo Turecko jen velmi málo. „Co se stalo? Podpora, která byla doposud poskytnuta, činí jen 183 milionů eur (pět miliard Kč),“ zdůraznil Erdogan. „A nedali to nám, ale dali to UNICEF (Dětskému fondu OSN). Žádná země nemůže čelit krizi sama. Bohužel sliby v této otázce (EU) neplní,“ dodal.

Mluvčí diplomacie Evropské unie Maja Kocijančičová se proti Erdoganovým slovům ohradila s prohlášením, že dohoda o peněžní pomoci se vztahuje přímo k financování potřeb uprchlíků a že peníze tudíž směřují přímo tam, kde jsou k okamžitému užitku. 

„Evropská unie respektuje své závazky v rámci prohlášení EU a Turecka,“ napsala mluvčí v reakci s tím, že během posledních měsíců Brusel dokonce svou pomoc urychlil. Dodala, že z prvních tří miliard eur již bylo vyčleněno na pomoc 2,2 miliardy.

Vztahy mezi Ankarou a Bruselem jsou v poslední době napjatější. Turecko například marně usiluje o zrušení víz pro svoje občany cestující do EU a vyhrožuje zrušením migrační dohody o zadržování uprchlíků mířících na evropský kontinent přes turecké území. Evropští činitelé se také nechali slyšet, že pokud Turecko obnoví v souvislosti s nedávným pokusem o státní převrat trest smrti, nebude pro něho v EU místo.

Turecko je důležitý partner, zní z Bratislavy

Ministři zahraničí států Evropské unie na pátečním neformálním zasedání v Bratislavě ovšem zmírnili svůj často tvrdý tón vůči Turecku. Obavy z postupu tureckých představitelů po zmařeném červencovém půči nicméně zůstávají. V sobotu budou ministři ve slovenské metropoli jednat se svým tureckým protějškem Ömerem Çelikem a slovenský šéf diplomacie Miroslav Lajčák si od setkání slibuje uvolnění atmosféry.

„Turecko je důležitým partnerem. Očekávám, že zítřejší (sobotní) jednání pomůže zlepšit a normalizovat atmosféru mezi EU a Tureckem,“ řekl Lajčák. „Není normální, aby po potlačeném převratu, kdy jsme vyjádřili pevnou solidaritu zvoleným tureckým vůdcům, místo většího semknutí panovala vzájemná frustrace,“ uvedl slovenský ministr.