Dvacet mrtvých po útoku na tajné služby v Idlibu

Damašek – Nejméně dvacet lidí zemřelo při útoku na sídlo tajné služby v severosyrském Idlibu. Většina obětí jsou členové bezpečnostních složek. Střety stále pokračují i přes dohodnuté příměří a přítomnost mezinárodních pozorovatelů. Několik raněných je hlášeno rovněž z Damašku, kdo dopadly v noci na dnešek rakety na budovu centrální banky. Státní sdělovací prostředky útoky v metropoli připisují teroristům, kteří prý napadli také policejní hlídku a zranili čtyři policisty.

V Sýrii začalo 12. dubna oficiálně platit příměří mezi vládními jednotkami prezidenta Bašára Asada a povstaleckými jednotkami, klid zbraní ale v zemi zmítané víc než rok protivládním povstáním nenastal. Ze země prakticky každý den přichází zprávy o pokračujících násilnostech.

Na dodržování příměří má dohlížet 300 pozorovatelů OSN. V Sýrii jich zatím působí 30. Šéf pozorovatelské mise OSN, norský generál Robert Mood v neděli připustil, že všechny problémy v zemi pozorovatelé vyřešit nemohou, vyjádřil ale přesvědčení, že mise může vést ke změnám. „Vyzývám všechny, aby ukončili násilnosti a pomohli nám udržet klid zbraní. (…) Deset neozbrojených pozorovatelů, třicet… tři sta… dokonce ani tisíc neozbrojených pozorovatelů nemůže vyřešit všechny problémy,“ prohlásil Mood.

Příměří je součástí mírového plánu, jejž pro Sýrii vypracoval zmocněnec OSN a Ligy arabských států Kofi Annan. Plán počítá se stažením armády z obydlených míst a s propuštěním vězněných demonstrantů. Pozorovatelé se zatím počítají jen na desítky. Jaký má jejich nasazení efekt, ale ukázala bývalá bašta rebelů – město Homs. Poté, co se stalo trvalou základnou dvojice pozorovatelů, ustalo podle opozice ostřelování. Pozemní střety s rebely ale pokračují.

Z mírového plánu zatím zůstává jen kus papíru. Vládní vojska nepřestávají útočit na rebely, a ti se odmítají vzdát svých zbraní. Od 12. dubna, kdy začalo platit příměří, zemřelo v Sýrii přes 500 lidí. Počet obětí více než rok trvající revolty proti režimu se tak přiblížil deseti tisícům. Podle aktivistů zemřelo jen během včerejška téměř 40 lidí - většinou civilistů.

Vydáno pod