Davy na Blízkém východě podpořily Palestince a pálily fotky Netanjahua. Demonstrovalo se i v Evropě

3 minuty
Události: V řadě zemí se konaly propalestinské demonstrace
Zdroj: ČT24

V Turecku, Jordánsku, Íránu, Egyptě či Tunisku protestovaly ve středu opět tisíce lidí proti izraelskému bombardování palestinského Pásma Gazy, na jihu Libanonu demonstranti také pálili fotografie izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a amerického prezidenta Joea Bidena. Ten přiletěl do Tel Avivu podpořit izraelskou vládu v boji proti palestinskému teroristickému hnutí Hamás, které 7. října provedlo rozsáhlý pozemní a vzdušný útok na Izrael. Právě v odvetě na tento útok Izrael Pásmo Gazy masivně bombarduje a uvalil na něj také totální blokádu. Za Palestinu se pochodovalo i v evropských městech včetně Prahy.

Na pět tisícovek Jordánců ve středu podle agentury AFP protestovalo u izraelské ambasády v Ammánu, další tisíce demonstrovaly v dalších jordánských městech. Rovněž v různých městech Egypta podle AFP vyšly do ulic tisíce lidí demonstrovat svou solidaritu s Palestinci.

Protesty se konaly také v největším palestinském uprchlickém táboře v Libanonu Ajn Hilvá, který leží na jihu země nedaleko přístavu Sajdá (Sidon). Někteří z účastníků nesli obrázky Bidena a Netanjahua, k nimž připsali, že jsou „váleční zločinci“ a pak je spálili.

Tisíce propalestinských demonstrantů se ve středu shromáždily také v tuniské metropoli, kde před francouzskou ambasádou protestovali proti západní podpoře Izraeli. Někteří nesli podle agentury AFP palestinské vlajky a provolávali protifrancouzská hesla.

V turecké Ankaře dav zaútočil na ambasádu Izraele. V Istanbulu se rovnou pokusil vtrhnout na jeho konzulát. Policie se snažila demonstranty zkrotit. Prezident Recep Tayyip Erdogan na sociální síti X obvinil Izrael z toho, že jeho útok postrádá lidské hodnoty. 

Po letech normalizace by tak vztahy Ankary s Jeruzalémem mohly opět spadnout na bod mrazu. Izraelská vláda mezitím vyzvala své občany, aby z Turecka kvůli možným útokům odjeli.

Aktuální demonstrace zažehl úterní výbuch u nemocnice ve městě Gaza, kam dopadla raketa. Podle Hamásu ji vystřelil Izrael a zabila několik stovek lidí. Izraelská armáda tvrdí, že šlo o raketu vypálenou palestinskými teroristy z organizace Islámský džihád na Izrael, která omylem dopadla ještě na území Gazy. Zpochybňuje také počet obětí, který je podle ní významně nižší.

Izraelci údajně zastřelili dva teenagery

Protesty se v průběhu dne konaly také na Západním břehu Jordánu, který Izrael okupuje. Agentura Reuters odpoledne s odkazem na palestinské úřady napsala, že po demonstraci izraelské ozbrojené síly zastřelily dva palestinské teenagery ve věku patnácti a sedmnácti let poblíž Ramalláhu. Místní sdělili Reuters, že se oba chlapci snažili zapálit pneumatiky na protest proti Izraeli, když byli zastřeleni.

Počet Palestinců zabitých při poslední eskalaci izraelsko-palestinského násilí na Západním břehu Jordánu se tak podle Reuters zvýšil na nejméně 64, což představuje prudký nárůst počtu smrtelných střetů s armádou a osadníky.

Akce v Evropských městech

Stovky lidí se podle policejní mluvčí Barbary Slowikové shromáždily navzdory zákazu v berlínské čtvrti Neukölln, kde již v noci policie použila proti davu vodní dělo. V Berlíně u budovy, kde se nachází synagoga a na kterou podle policie dva zamaskovaní útočníci hodili v noci zápalné láhve, se ve středu konalo shromáždění proti antisemitismu. Podle organizátorů přítomní, kterých bylo několik desítek, chtěli vyjádřit podporu židovské komunitě. Několik stovek lidí vyšlo do ulic na podporu Izraele také v Bochumi.

Vodní dělo policie použila proti nepovolenému shromáždění na podporu Palestinců také ve Frankfurtu nad Mohanem. Desítky či stovky lidí vyšly do ulic, aby vyjádřili solidaritu s Palestinci, i v dalších německých městech, například v Bochumi či Hamburku. 

Velká propalestinská demonstrace se večer uskutečnila v Athénách, píše agentura AFP. Zhruba deset tisíc lidí se centrem řecké metropole vydalo k izraelské ambasádě, kde se dříve konalo shromáždění na podporu židovského státu. Propalestinské demonstrace v Řecku podporují levicové strany, které kritizují izraelskou okupaci palestinských území. Konzervativní premiér Kyriakos Mitsotakis vyjádřil svou solidaritu Izraeli, který podle něj zažil „necivilizovaný teroristický útok“. 

Podporovatelé Palestiny se ve středu později odpoledne sešli také na pražském Staroměstském náměstí. Po 18:30 se účastníci vydali na pochod k úřadu vlády na nábřeží Edvarda Beneše, kde shromáždění kolem 19:45 skončilo. Na akci dohlížela policie, podle jejího mluvčího Jana Daňka se obešla bez narušení veřejného pořádku.

Podporovatelé Palestiny se shromáždili po 17:30 u sochy Jana Husa, kde se mísili s turisty. Podle zpravodaje ČTK měli účastníci palestinské vlajky a transparenty s nápisy Okupace není mír, Izrael zabíjí a Svobodu Palestině. U sochy také vystavili fotografie, které dokumentují důsledky konfliktu mezi Izraelem a Palestinou. Akce v centru Prahy chtějí organizátoři opakovat i v následujících dnech.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Ruské rakety zabily v Kryvém Rihu tři lidi, drony mířily na Charkov

Při ruském raketovém útoku na Kryvyj Rih v Dněpropetrovské oblasti ve středu zemřeli nejméně tři lidé, další člověk se zranil, informovaly ukrajinské úřady. Podle nich po útoku vypukl požár. Rusko už dříve v noci podle letectva bránící se země na Ukrajinu vyslalo 74 dronů. Protivzdušná obrana podle něj sestřelila více než čtyřicet z nich, dvě desítky nedosáhly cíle. Rusové zase tvrdí, že zničili 93 ukrajinských dronů.
10:33Aktualizovánopřed 47 mminutami

Tesle klesl odbyt o více, než se čekalo

Americké automobilce Tesla, kterou vede miliardář Elon Musk, v prvním čtvrtletí klesl odbyt o třináct procent na 336 681 vozů, oznámila ve středu firma. Propad je výraznější, než se čekalo. Vedle slabšího zájmu o nabízené elektromobily se na tom podle analytiků mohly podepsat i výzvy k bojkotu kvůli Muskově působení v administrativě prezidenta Donalda Trumpa.
před 1 hhodinou

Hasiči v Myanmaru vytáhli z trosek živého muže. Počet obětí přesáhl tři tisíce

Záchranáři vytáhli z trosek hotelu v myanmarském hlavním městě Neipyijto živého šestadvacetiletého muže, informovaly agentury AP a AFP. Naděje na nalezení dalších přeživších pět dní po ničivém zemětřesení ovšem slábne a záchranáři vyprošťují hlavně mrtvé. Počet obětí v Myanmaru přesáhl tři tisíce, uvádí Reuters a AP s odvoláním na tamní a čínská média. Myanmarská junta vyhlásila v rámci usnadnění pomoci po katastrofě dočasné příměří s místními povstalci.
12:05Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Palestinci hlásí devatenáct mrtvých po izraelském úderu na budovu UNRWA

Úřad palestinské civilní obrany napojený na teroristické hnutí Hamás ve středu oznámil, že při izraelském úderu na zdravotnickou kliniku Úřadu OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA) na severu Pásma Gazy přišlo o život nejméně devatenáct lidí. Izraelská armáda krátce nato oznámila, že v místě podnikla údery proti teroristům z hnutí Hamás.
08:35Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Maďarsko hodlá opustit Mezinárodní trestní soud, píše RFE/RL

Maďarsko se rozhodlo opustit Mezinárodní trestní soud (ICC), informuje Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) s odvoláním na diplomatické zdroje v Maďarsku. Informace se objevila v den, kdy izraelský premiér Benjamin Netanjahu zemi navštíví, navzdory zatykači, který na něj vydal ICC kvůli podezření ze spáchání válečných zločinů a zločinů proti lidskosti v Pásmu Gazy.
10:33Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Trump nechal Waltze ve funkci, aby nepřiznal chybu, píše WSJ

Americký prezident Donald Trump na veřejnosti hájil svého poradce pro národní bezpečnost Mikea Waltze po úniku utajovaných informací přes aplikaci Signal, ale v zákulisí zvažoval, zda ho má vyhodit, napsal deník The Wall Street Journal (WSJ). Trumpovi vadilo, že Waltz měl číslo na šéfredaktora časopisu The Atlantic, zároveň nechtěl vyhazovat své blízké spolupracovníky nedlouho po začátku svého mandátu, podobně jako to bylo během jeho prvního funkčního období.
před 5 hhodinami

Miska vah se v Súdánu obrací, zemi ale hrozí rozpad

Súdánská armáda (SAF) koncem března po dvou letech osvobodila hlavní město Chartúm. Někteří experti hovoří o bodu zvratu, jiní ale varují, že válka není u konce. Podle analytika Jana Havlíčka hrozí africké zemi rozpad. Povstalecké Jednotky rychlé podpory (RSF) podporují podle USA i odborníků Spojené arabské emiráty. Súdánská vláda stát žaluje u Mezinárodního soudního dvora kvůli podílu na genocidě. Abú Dhabí to popírá.
před 5 hhodinami

Rádio Svobodná Evropa posílá některé pražské zaměstnance na částečně placené volno

Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) začalo v úterý posílat zaměstnance pražské centrály na částečně placené volno na základě překážek v práci. Médium totiž neobdrželo Kongresem vyčleněné prostředky na dubnový provoz. Administrativa prezidenta USA Donalda Trumpa chce financování RFE/RL ukončit, rozhlasová stanice se proti tomu brání soudní cestou.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami
Načítání...