Hamás viní Izrael ze zabití stovek lidí v nemocnici v Gaze. Podle Tel Avivu výbuch způsobila palestinská raketa

Nejméně pět set lidí zahynulo podle teroristické organizace Hamás ovládající Gazu při izraelském náletu na nemocnici al-Ahlí ve městě Gaza. Izraelská armáda uvedla, že výbuch způsobila raketa palestinské teroristické organizace Islámský džihád. O odpovědnosti Izraele nepochybuje řada muslimských zemí, které událost důrazně odsoudily. Ze Západu zní obecná prohlášení, že nelze zasahovat civilní cíle, a výzvy k vyčkání na potvrzení informací.

Vláda Hamásu označila údajný nálet na nemocnici za válečný zločin. „V nemocnici byly stovky nemocných a zraněných a lidí, kteří byli přinuceni opustit své domovy,“ uvedla v prohlášení. Lékař Zijád Šahádá, který působí v Gaze, katarské televizi al-Džazíra řekl, že nemocnice byla pokládána za bezpečné místo, kde se ukrývali civilisté, kteří uprchli ze svých domovů. „Mrtvých je teď přes pět set, ale myslíme, že jich bude přes tisíc. Je to masakr,“ řekl.

„Masakr v nemocnici al-Ahlí nemá v naší historii obdoby. Zatímco v minulých válkách a dnech jsme byli svědky tragédií, to, co se odehrálo dnes v noci, se rovná genocidě,“ uvedl mluvčí palestinské civilní obrany Mahmúd Basal.

Izraelská armáda uvedla, že podle jejích zpravodajských informací v nemocnici v Gaze nastal výbuch, který způsobila raketa hnutí Islámský džihád. Ta byla údajně vypálena z Gazy na Izrael, ale selhala a spadla předčasně. vojenský korespondent listu The Times of Israel Emanuel Fabian na síti X zveřejnil video, které podle něj ukazuje odpálení série raket z Gazy, z nichž pak jedna zasáhne nemocnici.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu podle médií prohlásil, že za výbuch nemocnice v Gaze mohou „barbarští teroristé“, nikoliv izraelské obranné síly.

Zpravodaj ČT v Izraeli David Borek připomněl, že podobné chyby se stávaly Palestincům často. Například při válce před dvěma lety až pětina palestinských raket nedoletěla a spadla už v Gaze. Izrael situaci v Gaze i nad ní monitoruje a podle Borka se svět trajektorii rakety dopadlé na nemocnici dozví.

Ředitelka Herzlova centra izraelských studií Irena Kalhousová je přesvědčena, že záběry zničené nemocnice nejsou v zájmu Izraele, naopak jsou v zájmu Hamásu vzhledem k tomu, že posunou světové veřejné mínění od podpory Izraeli.

5 minut
Zpravodaj Borek o výbuchu v nemocnici v Gaze
Zdroj: ČT24

Ostré reakce

Do ulic na protest proti náletu podle katarské televize al-Džazíra vyšli Palestinci na okupovaném Západním břehu Jordánu, a to mimo jiné ve městech Nábulus a Džanín. Někteří volali po konci palestinského prezidenta Mahmúda Abbáse, jehož hnutí Fatah, ovládající Západní břeh Jordánu, je v nepřátelském vztahu s Hamásem.

Abbás mezitím vyhlásil třídenní státní smutek a zrušil plánované setkání s americkým prezidentem Joem Bidenem, který se do oblasti chystá. Útok na nemocnici Abbás označil za „ohavný válečný masakr“, za kterým podle něj stojí Izrael, jenž „překročil veškeré hranice“. „Neodejdeme ani nedovolíme, aby nás někdo vyhnal,“ dodal.

„Je to genocida. Vyzýváme mezinárodní společenství, aby okamžitě zasáhlo a zastavilo tento masakr. Mlčení už nelze akceptovat,“ uvedla v prohlášení Organizace pro osvobození Palestiny (OOP). Řada palestinských frakcí také vyzvala k protestní generální stávce.

Summit, kterého se měl zúčastnit i Biden, v reakci na útok na nemocnici zrušilo Jordánsko, informovala agentura Reuters s odkazem na jordánskou diplomacii. Summit měl probíhat mezi představiteli Spojených států, Egyptem a Palestinci.

Egypt „co nejdůrazněji“ odsuzuje izraelský útok, uvedlo egyptské ministerstvo zahraničí, podle nějž musí mezinárodní společenství urychleně zasáhnout, aby takové porušení pravidel zastavilo.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan míní, že údajný nálet je posledním příkladem izraelských úderů, které „postrádají základní lidské hodnoty“. Izrael vyzval své občany, aby Turecko rychle opustili.

Írán označil útok za odporný a brutální válečný zločin. „Rozšíření izraelských náletů na Pásmo Gazy na nemocnice, školy a další populační centra je nebezpečnou eskalací,“ varovalo katarské ministerstvo zahraničí. Slova odsudku znějí i z Ligy arabských států. 

Rusko a Spojené arabské emiráty požádaly o svolání zasedání Rady bezpečnosti OSN na středeční ráno.

Západ čeká na potvrzení

Předseda Evropské rady Charles Michel v reakci prohlásil, že civilisty je potřeba chránit po celém světě. Po skončení mimořádného summitu EU zopakoval, že Izrael má právo bránit se, ale je třeba, aby to bylo v souladu s mezinárodním a humanitárním právem. Na dotaz novinářů ohledně nemocnice odpověděl, že informace je třeba ještě potvrdit, nicméně že „útok proti civilní infrastruktuře není v souladu s mezinárodním právem“.

Také kanadský premiér Justin Trudeau na dotaz novinářů prohlásil, že pokud se potvrdí izraelská odpovědnost, nálet na nemocnici by byl „strašlivý a naprosto nepřijatelný“.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Diplomaté zemí EU se shodli na šestnáctém balíku sankcí proti Rusku

Zástupci členských států EU se shodli na šestnáctém balíku sankcí proti Rusku, potvrdily diplomatické zdroje. Sankce se zaměří mimo jiné na lodě z ruské stínové flotily i na omezení vývozu hliníku z Ruska. Balík obsahuje rovněž další omezení pro osoby a společnosti, které se podílejí na ruské agresi vůči Ukrajině.
před 3 mminutami

Velká část Oděsy je po rozsáhlém ruském útoku bez tepla a proudu

Rusko v úterý pozdě večer podniklo rozsáhlý útok na jihoukrajinské přístavní město Oděsa. Bez elektřiny a dodávek tepla jsou školy, školky a velká obytná oblast, uvedl starosta Hennadij Truchanov. Zranění utrpěli čtyři lidé včetně dítěte. Gubernátor ruské Samarské oblasti Vjačeslav Fedoriščev mezitím informoval o ukrajinském útoku na ropnou rafinérii ve městě Syzraň.
před 15 mminutami

„Jako by se USA snažily udělat Rusko opět velkým,“ říká o jednání v Rijádu poradce prezidenta Kolář

Mír na Ukrajině nelze bez Ruskem napadené země dohodnout, řekl v Událostech, komentářích v reakci na jednání zástupců Spojených států a Moskvy v Rijádu poradce prezidenta Petra Pavla a bývalý velvyslanec v Rusku a Spojených státech Petr Kolář. „Mně se zdá, jako by Trumpova administrativa, kromě toho, že chce učinit Ameriku opět velkou, se také snažila udělat opět velké Rusko,“ uvedl. Bývalý vedoucí Kanceláře prezidenta republiky a ředitel Institutu Václava Klause Jiří Weigl je rád, že existuje iniciativa, které se americký prezident Donald Trump chytil a snaží se válku ukončit.
před 20 mminutami

Od vítání k deportacím. Německým volbám dominuje migrace

Německé strany před volbami slibují tvrdší imigrační pravidla. Možný budoucí kancléř a lídr konzervativců Friedrich Merz žádá uzavření hranic pro běžence, kteří nemají dokumenty ke vstupu do země, což podle kritiků odporuje ústavě i právu EU. Konzervativci i sociální demokraté chtějí zostřením rétoriky nalákat voliče a oslabit krajní pravici. Její obliba stoupá v době zhoršující se ekonomické situace, kdy zemi tíží výzvy spojené s uprchlíky.
před 2 hhodinami

Americký obchod bude řídit zastánce cel Lutnick, schválil Senát

Americký Senát potvrdil do funkce ministra obchodu miliardáře Howarda Lutnicka. Dosud vedl makléřskou a investiční společnost Cantor Fitzgerald působící na Wall Street. Informovala o tom agentura Reuters. Lutnick je blízkým spojencem prezidenta Donalda Trumpa a patří k zastáncům zavádění cel na zboží dovážené do USA.
06:54Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Kanada zkoumá černé skříňky z převráceného letadla

Kanadští vyšetřovatelé už nalezli černé skříňky z letounu, který v pondělí havaroval při přistání v Torontu. Píše to agentura Reuters. Letadlo společnosti Delta Air Lines na lince z amerického Minneapolisu se na letištní ploše převrátilo a začalo hořet. Zranění utrpělo 21 lidí.
před 2 hhodinami

Brazilský exprezident Bolsonaro čelí obžalobě z pokusu o převrat

Brazilský generální prokurátor Paulo Gonet obžaloval bývalého krajně pravicového prezidenta Jaira Bolsonara z pokusu o státní převrat. Údajně se ho dopustil v roce 2022, kdy se snažil zůstat u moci navzdory tomu, že prohrál volby, píše agentura AP. Politik vinu odmítá. Obžalobě čelí spolu s ním dalších 33 lidí.
před 3 hhodinami

Černá Hora řeší zbraňový problém

Premiér Černé Hory Milojko Spajič oznámil, že zpřísní podmínky pro získání zbrojního průkazu, a vyhlásil dvouměsíční amnestii na odevzdání nepřihlášených zbraní. Je to reakce na tragédii, kdy útočník zavraždil v zemi nelegální zbraní třináct lidí. Podle kritiků to ale k vyřešení problému stačit nebude. Odhaduje se totiž, že v Černé hoře je v oběhu přes sto tisíc nelegálních zbraní. Přibližně 250 tisíc jich Černohorci drží legálně.
před 3 hhodinami
Načítání...