Česká loď plná soli zablokovala v Drážďanech dopravu na Labi

Česká nákladní loď s 800 tunami soli na palubě zablokovala dopravu na Labi v Drážďanech. V pondělí večer ji strhl silný proud a od té doby brání průjezdu pod Albertovým mostem v centru saské metropole. Česká loď zastavila dopravu na Labi v Drážďanech i loni na konci prosince.

Loď plující pod jménem Albis uvízla u Albertova mostu v pondělí kolem deváté hodiny večer. Podle drážďanského vodního a plavebního úřadu byla na cestě zpět do Česka, pravděpodobně však najela na mělčinu a silný proud ji strhl ke straně.

„Přesný průběh nehody nyní prošetřuje říční policie,“ řekl deníku Sächsische Zeitung mluvčí plavebního úřadu Karsten Wild. Loď stále blokuje průjezd pod oblouky mostu.

Nahrávám video
Události: Vyprostit loď možná potrvá několik dní
Zdroj: ČT24

Plavidlo patří společnosti Evropská vodní doprava (EVD). „Jak se to stalo, nevíme, to je v šetření. Na lodi je 800 tun soli, není poškozená, stojí napříč přes Albertův most, kolmo k proudu. V úterý jsme učinili dva pokusy o její vyproštění,“ řekl spolumajitel společnosti Lukáš Hradský. „Vzhledem k tomu, že je poměrně vysoký vodní stav a loď je hodně naložená, síla (dopraveného) remorkéru Beskydy, dalšího remorkéru a motorové lodi nestačila,“ doplnil.

Loď tak zatím v Drážďanech zůstane a další pokus učiní rejdaři ve středu. „Pokusíme se loď odlehčit, aby se zmenšil ponor. Pak znovu zkusíme Beskydy a další stroje s navijáky k vyproštění,“ uvedl Hradský. Podle něj bude vše záležet na dohodě s německými úřady. Náklad soli mířil do Ústí nad Labem.

Nehoda se odehrála v den, kdy měli inženýři kontrolovat stav pískovcových mostů v Drážďanech. Přinejmenším Albertův most budou muset zatím vynechat.

Loni v prosinci zablokovala lodní dopravu na Labi v Drážďanech na několik dní nákladní loď české společnosti ČSPL, a. s., která uvízla na mělčině nedaleko Mariánského mostu. Vyprostit se ji podařilo až pomocí vodní vlny, kterou z Čech poslalo Povodí Labe.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Slovenská vláda nařídila omezit prodej nafty

Slovenská vláda ve středu nařídila na třicet dnů omezit prodej nafty a zakázala vývoz tohoto paliva do zahraničí. Rozhodla rovněž, že řidiči vozidel se zahraniční poznávací značkou budou platit za naftu zvláštní cenu stanovenou jako průměr ceny tohoto paliva v Česku, Rakousku a v Polsku, kde je nafta nyní dražší než na Slovensku. Opatření začne platit po zveřejnění vládního nařízení ve sbírce zákonů. Podle premiéra Roberta Fica (Smer) se tak stane ve čtvrtek.
17:27Aktualizovánopřed 2 mminutami

Írán se nesnažil obnovit obohacování uranu, tvrdí šéfka tajných služeb USA

Schopnost Íránu obohacovat uran byla zničena červnovými údery a Teherán se ji posléze nesnažil obnovit, sdělila při svém středečním vystoupení v Senátu USA šéfka amerických tajných služeb Tulsi Gabbardová. Nebezpečím, že Írán získá jadernou zbraň, zdůvodnily Izrael i Spojené státy letošní údery na tuto zemi. Podle šéfa Ústřední zpravodajské služby (CIA) Johna Ratcliffea Írán pracoval na balistických střelách schopných zasáhnout Evropu, uvedla agentura AP.
16:31Aktualizovánopřed 18 mminutami

USA uvolní pravidla lodní přepravy a obnoví obchod s venezuelskou ropou

Americký prezident Donald Trump na šedesát dní pozastaví regulaci lodní přepravy ve snaze usnadnit zásobování ropou, jejíž ceny rostou kvůli válce s Íránem, informoval Bílý dům. Washington v této souvislosti také oznámil zrušení zákazu obchodovat s venezuelskou státní ropnou společností, napsala agentura AP.
16:39Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Soud nařídil obnovit vysílání Hlasu Ameriky

Americký federální soudce nařídil v úterý obnovit vysílání rozhlasové stanice Hlas Ameriky. Více než tisíc jejích zaměstnanců, kteří před více než rokem dostali placené administrativní volno, se má vrátit do práce. Informují o tom agentury. Prezident USA Donald Trump loni zavedl rozsáhlé škrty ve federální sféře a stanici financovanou z federálních peněz prakticky vyřadil z provozu.
09:57Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Ve Švýcarsku spadla kabina lanovky, jeden člověk zemřel

Po pádu lanovkové kabiny v lyžařském areálu Titlis v Engelbergu v centrálním Švýcarsku zahynul jeden člověk, prohlásil šéf místní kriminální policie Senad Sakic. Podrobnosti o identitě oběti, která byla v kabině sama, ale neuvedl. Ostatní cestující, kteří byli v jiných kabinách lanovky, museli podle Sakice záchranáři evakuovat.
15:30Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Pákistán oznámil, že od půlnoci pozastaví útoky na Afghánistán

Pákistánský ministr informací Attáulláh Tarár ve středu oznámil, že Pákistán kvůli muslimskému svátku íd al-fitr a s ohledem na prosbu Turecka a Saúdské Arábie pozastaví vojenské údery na cíle v Afghánistánu. Dočasný klid zbraní začne podle Tarára platit od středeční půlnoci a potrvá do půlnoci na 24. března.
před 2 hhodinami

Íránský ministr bezpečnosti je po smrti, Izrael hlásí oběti

Íránský raketový útok v Izraeli zabil dva lidi, napsal s odkazem na záchrannou službu server The Times of Israel (ToI). V Dubaji se večer podle novinářů agentury AFP ozvalo několik explozí, podle úřadů protivzdušná obrana sestřelovala íránské drony a rakety. Teherán cílí na městské oblasti v Perském zálivu kvůli přesunu amerických sil, tvrdí podle al-Džazíry íránský ministr zahraničí Abbás Arakčí. Teherán také potvrdil zabití ministra bezpečnosti Esmáíla Chatíba, který vedl tamní zpravodajské služby.
01:11Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Praha i Bratislava chystají investice pro dodávky ropy z Česka na Slovensko

Česko je připraveno zahájit investice, které zajistí dodávky ropy na Slovensko, řekl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO) po středečním jednání se slovenskou ministryní hospodářství Denisou Sakovou. Zajištění reverzního toku z Česka na Slovensko bude nyní posuzovat skupina expertů firem Transpetrol a Mero, uvedla Saková. Pracovní skupina má podle Havlíčka čas do konce dubna, aby představila detailní plán.
12:34Aktualizovánopřed 4 hhodinami
Načítání...