Ceny benzinu se v Libanonu ztrojnásobily. Krizi využívá hnutí Hizballáh

11 minut
Ekonomická krize v Libanonu se prohlubuje
Zdroj: ČT24

Ekonomická situace v Libanonu se zhoršuje. Poté, co nová vláda zrušila subvence, se ceny benzinu ztrojnásobily. Hnutí Hizballáh proto začalo demonstrativně dovážet ropné produkty z Íránu. V zemi rostou ceny léků a základního zboží.

S cílem ulehčit státnímu rozpočtu a nastavit tržnější prostředí zrušila nová libanonská vláda dlouhodobě nefunkční subvence na pohonné hmoty. To automaticky zvýšilo cenu benzinu, od konce června se ztrojnásobila.

Ekonomických problémů využívá proislámské a proíránské hnutí Hizballáh, které manifestačním způsobem dováží přes Sýrii íránské ropné produkty. Snaží se tím získat podporu obyvatel a změnit zahraniční orientaci země. Premiér Nadžíb Míkátí to označil za porušení suverenity.

Krize v Libanonu se prohlubuje již od roku 2019. Kritickému nedostatku léků stát čelí od jara letošního roku. Jejich cena vzrostla zejména kvůli propadu hodnoty libanonské libry. Na trhu chybí i základní potraviny. V některých částech země funguje elektřina někdy jen dvě hodiny denně.

Změny chce přinést nová vláda, která je u moci od desátého září. V pondělí získala důvěru parlamentu. Premiér plánuje zahájit jednání s mezinárodním společenstvím o ekonomické pomoci.

Západní velmoci a Mezinárodní měnový fond svoji finanční podporu podmiňovaly právě existencí funkční vlády.

3 minuty
Události: Ceny benzinu se v Libanonu ztrojnásobily
Zdroj: ČT24

Libanonci jsou na krize zvyklí

Libanonský stát zahrnuje území křesťanů i šíitských a sunitských muslimů. Společnost je tak rozdělena do několika kultur, které mají zásadní odlišnosti ve svém životním stylu a zahraničněpolitické orientaci. 

Od toho se odvíjí také neschopnost sestavit fungující vládu a v zemi panuje periodicky se opakující nestabilita. Po konci dvacetileté občanské války v roce 1990 byla vytvořena velká koalice, která sdružuje téměř všechny nábožensko-etnické skupiny.

Vládnoucí koalice sice nemá opozici, ale je tak široká, že není schopná domluvit se na zásadních změnách. Jakýkoliv rozvoj tím stagnuje. V zemi navíc působí Hizballáh, který vede svoji vlastní ekonomickou, sociální a zahraniční politiku.

Mapa administrativního členění Libanonu
Zdroj: Wikipedia.org

Libanonci jsou proto zvyklí, že si musí některé věci shánět sami. Léky získávají za vysoké ceny na černém trhu nebo udržují vazby se zahraničím, kde věci nakupují. Libanonští křesťané se orientují na evropské země, muslimští sunité na státy Perského zálivu.

Libanon je navzdory všem krizím spořádanější zemí než například Sýrie. V porovnání se Sýrii během občanské války nebo Libyí a Tuniskem v něm nedochází k tak masivní emigraci.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Polská prokuratura šetří možnou korupci spojenou s gigantem Orlen

Polská prokuratura vyšetřuje korupční kauzy spojené s bývalým ředitelem energetického gigantu PKN Orlen Danielem Obajtkem. Nově se zabývá podezřelým nákupem upadající sítě novinových kiosků. Postupuje také prošetřování transakce, která firmu připravila v přepočtu až o devět miliard korun.
před 8 mminutami

Rubio: Moskva a Kyjev musí brzy uzavřít mírovou dohodu

Mírová dohoda mezi Ruskem a Ukrajinou musí být uzavřena brzy, řekl v nedělním rozhovoru s televizí NBC americký ministr zahraničí Marco Rubio. Administrativa prezidenta Donalda Trumpa se podle něj v následujícím týdnu pokusí rozhodnout, zda mají Spojené státy v tomto konfliktu nadále pokračovat jako prostředník ve vyjednávání.
před 44 mminutami

Počet obětí po výbuchu v íránském přístavu vzrostl na čtyřicet

Přinejmenším čtyřicet obětí a více než dvanáct set raněných má sobotní exploze v největším íránském obchodním přístavu u města Bandar-Abbás, uvedly v neděli íránské úřady podle tiskových agentur. Předchozí bilance íránského Červeného půlměsíce čítala 28 mrtvých a více než tisíc raněných.
10:33Aktualizovánopřed 1 hhodinou

V Missouri zrestaurovali sochu Churchilla od Bělského, vloží do ní opět časovou kapsli

V americkém Fultonu ve státě Missouri, kde Winston Churchill pronesl slavný projev o spuštění železné opony, znovu po pěti letech odhalili politikovu nadživotní podobiznu od českého sochaře Franty Bělského. Britského státníka zachycuje tak, jak ho jako voják viděl při přehlídce české západní armády v Anglii za druhé světové války. Národní Churchillovo muzeum do sochy plánuje vložit znovu časovou schránku společně se současnými předměty. Předtím tam byla lahev od whiskey, k níž Bělský přidal mince, dobové noviny a dopis.
před 2 hhodinami

Řidič ve Vancouveru najel do davu, zemřelo jedenáct lidí

V západokanadském Vancouveru, kde v sobotu večer (v neděli nad ránem SELČ) řidič na filipínském festivalu najel do davu, zemřelo jedenáct lidí. Policie původně informovala o devíti obětech, k večeru SELČ podle agentury Reuters ale bilanci navýšila. Více než dvacet dalších osob utrpělo zranění, potvrdil dříve kanadský premiér Mark Carney. Řidiče policie zadržela, podle ní nejspíš trpěl psychickými problémy. Případ vyšetřovatelé nepovažují za terorismus.
08:04Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Nejistota a obavy. Americké škrty komplikují humanitární pomoc

Humanitární organizace řeší americké úspory ve financování mezinárodní pomoci. Část z nich musí například propouštět zaměstnance nebo omezovat pomoc v rozvojových zemích. Podle ředitele organizace Člověk v tísni Šimona Pánka škrty americké administrativy přináší několikaměsíční nejistotu. Redaktorka ČT Lea Surovcová potvrzuje, že humanitární organizace v této souvislosti často zažívají obavy. Páteční 90' ČT24 moderoval Jakub Musil.
před 6 hhodinami

Tisíce věřících proudí k hrobu papeže Františka v Římě

Asi dvacet tisíc lidí se v neděli podle italské televize Sky TG24 přišlo poklonit k papežovu hrobu v bazilice Panny Marie Sněžné v Římě, z toho třináct tisíc se už dostalo dovnitř, ostatní čekají ve frontě. Lidé se sešli opět také v okolí Svatopetrského náměstí ve Vatikánu, dorazilo jich na dvě stě tisíc. Zejména mladí se tam účastnili mše vedené kardinálem Pietrem Parolinem.
11:28Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Po únorovém útoku ruského dronu jsou v Černobylu zpřísněna opatření

Od havárie atomové elektrárny v Černobylu uplynulo devětatřicet let. Bezpečnostní opatření v areálu jsou teď zpřísněna. Úřady k tomu přistoupily po únorovém útoku ruského dronu na kryt sarkofágu. Mezinárodní agentura pro atomovou energii opakovaně upozorňuje na přetrvávající rizika pro světovou jadernou bezpečnost v souvislosti s ruskou válkou na Ukrajině. V Černobylu natáčela zpravodajka ČT Ilona Zasidkovyčová.
před 8 hhodinami
Načítání...