Bývalí činitelé čínské komunistické strany žádají svobodu slova

Peking - Skupina vysloužilých představitelů čínské komunistické strany, včetně bývalého tajemníka Mao Ce-tunga, vyzvala čínskou vládu k respektování svobody slova jen několik dní poté, co disident Liou Siao-po získal za svůj boj za demokratizaci režimu Nobelovu cenu za mír.

V otevřeném dopise, který šíří po internetu, uvádí skupina bývalých činitelů, že sice čínská ústava z roku 1982 garantuje svobodu slova, ale ta je omezována řadou zákonů a nařízení, které by měly být zrušeny. „Tento druh falešné demokracie, která v principu povoluje, ale v realitě zakazuje, je skandálem v dějinách demokracie,“ stojí v dopise, který podepsalo 23 lidí.

„Je to velmi jednoduchý požadavek,“ říká bývalý člen parlamentu Ťiang Pching, který dopis také podepsal. „Jenom požadujeme právo na svobodné vyjadřování, které ústava slibuje respektovat,“ dodává k výzvě, která byla zveřejněna dnes, ale jejíž text byl navržen ještě před pátečním oceněním Liou Siao-poa.

„Náš stávající systém cenzury zpráv a publikací je 315 let za Británií a 129 let za Francií,“ jsou přesvědčeni signatáři, podle nichž jsou někdy oficiálními médii cenzurovány i části proslovů premiéra Wen Ťia-paa, ve kterých hovoří o politických reformách.

Bývalí straničtí činitelé, včetně dřívějšího Maova tajemníka Li Žueje, kteří výzvu podepsali, nemají podle Reuters dostatečný vliv, aby změnili postoj čínské vlády, ale jsou další skupinou, která se odvážila dát najevo nespokojenost s přísnou vládní cenzurou.