Britský princ Philip se po nehodě vzdá řidičského průkazu. Za volantem seděl do 97 let

Britský princ Philip, vévoda z Edinburghu se dobrovolně vzdá řidičského průkazu, oznámil Buckinghamský palác. Na 97letého chotě královny Alžběty II. se snesla vlna kritiky poté, co měl v polovině ledna nehodu u Sandringhamu na východě Anglie. Při incidentu utrpěly zranění ženy z druhého vozu.

Princův vůz se v polovině ledna srazil v Norfolku s jiným autem a převrátil se na bok. Server BBC napsal, že svědci nehody pomohli princi Philipovi dostat se z auta. Podle nich byl manžel královny při vědomí, ale velmi otřesen a v šoku. Posléze ho vyšetřil lékař.

Philip už napsal dopis zraněné Emmě Fairweatherové, v níž se jí omluvil za „velmi nepříjemný zážitek“. Kromě ní ve druhém autě byla ještě jedna žena a její devítiměsíční syn. Fairweatherová si při nehodě zlomila zápěstí, řidička měla pořezané koleno.

O dva dny později prý místní policie poskytla princi „radu“ poté, co se objevila fotografie, na níž řídil, aniž by měl zapnutý bezpečnostní pás. Řidičského průkazu se vzdal tuto sobotu. 

V Británii není horní věková hranice pro řízení automobilu. Řidiči starší 70 let ale musejí svá povolení řídit auta obnovovat každé tři roky. Ještě v roce 2016 vezl princ jako řidič královnu a tehdejšího amerického prezidenta Baracka Obamu s manželkou během jejich návštěvy ve Windsoru, připomíná BBC.

Philip, který se v létě 2017 stáhl z veřejného života, se o těchto Vánocích neúčastnil s královskou rodinou tradiční mše v Sandringhamu. Podle královského paláce ale jen proto, že si chtěl udělat den volna. Jinak se těší dobrému zdraví, uvedl v prosinci Buckinghamský palác o Philipovi, který 10. června letošního roku oslaví 98. narozeniny.

Řídit se nebojí ani královna

Agentura Reuters připomenula, že královna, která se naučila řídit za 2. světové války, šokovala někdejšího saúdskoarabského krále Abdalláha, když v době, kdy byl ještě korunním princem, zasedla při jeho návštěvě Británie v roce 1998 na místo řidiče a ukázala mu své panství.