Bomba na svatbě v Turecku si vyžádala 51 mrtvých. Útočil zřejmě mladý chlapec

Sobotní pumový útok na svatbu v jihotureckém Gaziantepu připravil o život nejméně 51 lidí, dalších 69 bylo zraněno, z toho 17 těžce. Oznámily to turecké úřady. Akce byla pravděpodobně dílem sebevražedného atentátníka. Prezident Recep Tayyip Erdogan nejprve usoudil, že za útokem „pravděpodobně“ stojí radikální uskupení Islámský stát (IS), později připustil, že jeho původcem má být chlapec ve věku 12 až 14 let.

K útoku se dosud žádné uskupení nepřihlásilo a ani se zatím neví, zda atentátník patřil k některé z radikálních organizací. Podle guvernéra oblasti Aliho Yerlikayi by mohli mít vražedný útok na svědomí buď kurdští extremisté nebo bojovníci IS.

Sebevražedný atentátník se podle místních médií odpálil během obřadu, který se konal pod širým nebem. „Odsuzujeme zrádce, kteří připravili a spáchali tento útok,“ zdůraznil guvernér.

Vykopané hroby pro oběti útoku v Gaziantepu
Zdroj: Osman Orsal/Reuters

Útok se uskutečnil ve městě Gaziantep, které leží zhruba 65 kilometrů od syrských hranic. V oblasti letos v květnu sebevražedný atentátník zabil dva policisty.

Svatby se podle agentury AFP zúčastnilo mnoho Kurdů, zejména žen a dětí, a mnoho z nich přišlo o život, což posílilo spekulace o tom, že útok je dílem islamistů. Mnoho z nich považuje Kurdy za nepřátele; v sousední Sýrii kurdské milice bojují s IS.

Prezident Erdogan v nedělním prohlášení uvedl, že nedělá „žádný rozdíl“ mezi kazatelem v exilu Fethullahem Gülenem, kterého viní z nepovedeného pokusu o převrat v Turecku z půlky července, kurdskými povstalci a IS coby „pravděpodobným strůjcem atentátu v Gaziantepu“.

„Naše země, náš národ mohou jen zopakovat jediné poselství těm, kteří na nás útočí: Prohrajete!“ zdůraznil prezident.

Smrtících atentátů v Turecku přibývá

Také turecký premiér Binali Yildirim v prohlášení atentát odsoudil a slíbil, že země překoná období „dábelských“ útoků. „Svatební slavnost se změnila v místo zármutku,“ řekl šéf kabinetu.

Podobné atentáty jsou v Turecku v posledních dnech stále častější. Trojice pumových útoků, které otřásly ve středu a ve čtvrtek východem Turecka, si vyžádala celkem 14 mrtvých a více než 220 zraněných.