Biologická invaze budí v Evropě obavy

Praha - Evropa čelí stále rostoucí biologické invazi. Do zemí pronikají rostliny a živočichové, kteří tam nikdy dříve nežili. Tato přírodní migrace sice probíhá už několik let, poslední roky se však její intenzita rapidně zvýšila. Hovoří o tom údaje evropské mezinárodní skupiny vědců v průzkumu pro časopis Science. Na evropském kontineně můžeme spočítat jedenáct tisíc biologických druhů z jiných částí světa, a odborníci proto nyní začínají bít na poplach.

Invazní rostliny a živočichové přestávají znát hranice a v zemi svých sousedů rostou a žijí jako doma. Někteří mohou být pro přírodu příjemným oživením, jiní však způsobují nevratné škody zemědělcům, ohrožují původní rostliny a mohou přenášet nejrůznější nemoci. Podle odhadů dosahují náklady na jejich likvidaci v Evropě ročně až deset miliard eur.

„Současný proces globalizace, obchod, čím dál intenzivnější cestování, intenzita transportu zboží mezi zeměmi přispěla k ohromnému zvýšení intenzity biologických invazí,“ upozorňuje ekolog Adam Petrusek z Přírodovědecké fakulty UK.

Bolševník nebo američtí raci dělají starosti

Asi nejznámější invazní rostlinou v Česku je bolševník velkolepý. Do povědomí lidí se dostal kvůli nepříjemné vyrážce. Český rostlinný imigrant je přitom původem z Kavkazu a do anglických botanických zahrad byl převezen jako okrasná rostlina zámeckých zahrad. „Už za 11 let se z botanické zahrady dostala do volné přírody, a tak její spanilá jízda pokračovala přes Evropu, k nám se poprvé dostala v roce 1862. Bylo to v lázních Kynžvart, v botanické zahradě. Odtud se už za 15 let rozšířila do krajiny, “ říká Lenka Moravcová z Botanického ústavu AV ČR.

Bolševník velkolepý vykvete jen jednou za rok a potom zahyne, každá rostlina má však průměrně dvacet tisíc semen, která navíc mohou dozrát i v odseknutých okolcích. Zbavit se jí tak rozhodně není jednoduché.

Daleko nebezpečnějšími invazními škůdci jsou však raci přivezení z Ameriky, kteří se stále častěji šíří v českých vodách. „Hlavně se jedná o přenašeče patogenu, který napadá ty neamarické druhy a hubí je, dochází k velkým úhynům a to je u nás velký problém,“ říká Petrusek.

Problémům se může předejít kontrolou a omezeními

Jediným receptem je tak podle odborníků omezení či kontrola jejich dovozu. To je však ve svobodné Evropě jen těžko splnitelné přání. U jiných snadněji vyhubitelných škůdců by zase byla zapotřebí pořádná finanční injekce.

„Ta čísla jsou skutečně neskutečná, stovky milionů, které jsou vykládány na likvidaci škod ať už přímo, nebo nepřímo, často u těch invazí ten původní zdroj není úplně zřejmý. Omezit rozvoj invazí lze omezením, zvýšením nákladů na transport zboží, kdy se budou provádět různé kontroly, dezinfekce, čištění, případně se zakáže transport určitých komodit, druhů,“ míní Petrusek.

Vědci i Evropská unie proto uvažují o vytvoření celoevropské instituce, která by šíření nechtěných druhů sledovala. Omezit převážení invazních druhů je ale během na dlouhou trať. Akvarijní rybky nebo semínka totiž lidé často převezou nevědomky a vyhovět trhu a ochráncům přírody celé sedmadvacítky může být pěkně tvrdý oříšek.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Americký Senát potvrdil Trumpova právníka jako ministra spravedlnosti

Americký Senát v sobotu potvrdil Todda Blanche coby nového amerického ministra spravedlnosti. Podle agentury AP ho v republikány ovládaném Senátu podpořila těsná většina 50 ku 49 zákonodárcům. Bývalý osobní právník prezidenta Donalda Trumpa je v čele ministerstva jako prozatímní ministr od dubna. Blanche, který pro Trumpa pracoval od roku 2023, je kritizován za prosazování jeho agendy, v čemž má pokračovat i nadále.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Do Bulharska pronikl zřejmě ukrajinský dron, explodoval kilometr od plynovodu

Dron vnikl z Rumunska do bulharského vzdušného prostoru a explodoval poblíž plynovodu. Oznámil to podle tiskových agentur bulharský premiér Rumen Radev. Dron podle něj nesl velké množství výbušnin, píše agentura DPA. Bulharské ministerstvo obrany později oznámilo, že zařízení bylo nejspíš ukrajinské. Kyjev podle agentury AFP přislíbil prošetření incidentu.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Írán tvrdí, že se s Ománem blíží k dohodě o Hormuzu. Tam loď zasáhl projektil

Írán a Omán pokračují v jednáních o budoucím režimu plavby Hormuzským průlivem. Teherán tvrdí, že dohoda o nové dočasné trase je blízko, také Maskat označil rozhovory za pozitivní a konstruktivní. Podle zdrojů agentury Reuters ale stále zbývá dořešit důležité podrobnosti a případná dohoda mezi oběma zeměmi by sama o sobě nemusela znamenat plné obnovení provozu. Mezitím plavidlo v Hormuzském průlivu zasáhl neznámý projektil, uvedla britská námořní služba (UKMTO).
před 7 hhodinami

Zelenskyj je poprvé v Srbsku. Země chtějí spolupracovat, ale ne vojensky

Kvůli ruským útokům nezůstala na Ukrajině žádná tepelná elektrárna celá a nepřítel se snaží udělat Ukrajincům život nesnesitelným, uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při své první návštěvě v metropoli Srbska, tradičního ruského spojence.
před 9 hhodinami

Tisza nominovala na maďarského prezidenta bývalého šéfa nejvyššího soudu

Maďarská vládní strana Tisza vybrala bývalého předsedu nejvyššího soudu Andráse Baku za svého kandidáta na prezidenta, informovaly tiskové agentury. Očekává se, že András Baka bude v úterý zvolen v parlamentu novou hlavou státu.
před 10 hhodinami

Tajfun Dolphin na jihu Japonska zranil šest lidí, desítky tisíc domů jsou bez proudu

Tajfun Dolphin zasáhl na jihu Japonska prefektury Okinawa a Kagošima, kde zranil šest lidí a více než padesát tisíc domů připravil o dodávky elektřiny. Na příchod tajfunu se kvůli riziku záplav a sesuvů půdy v důsledku předpovídaných prudkých srážek připravují také na východním pobřeží Číny, kde úřady uzavřely školy a turisty vyhledávaná místa, napsaly tiskové agentury.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Pentagon zveřejnil další dokumenty o pozorování UFO

Pentagon zveřejnil už pátou várku dokumentů, videí a vizualizací souvisejících s pozorováním neidentifikovaných létajících objektů (UFO) a dalších podobných jevů. Obsahují třeba vzpomínky vojenského pilota na obrovský, podivný trojúhelník, který v roce 2002 zakrýval hvězdy nad Afghánistánem. Videa ukazují například záhadnou kouli svištící nad obytnou oblastí na Blízkém východě a záběry černé koule vznášející se nad Tichým oceánem, která na okamžik zdánlivě mizí, než se znovu objeví, píší weby BBC nebo CBS News.
před 14 hhodinami

Ruský útok na Kyjev a okolí zabil čtyři lidi

Ruský útok na východním předměstí Kyjeva zabil tři lidi včetně dítěte, informoval v noci na sobotu velitel vojenské správy Kyjevské oblasti Tymur Tkačenko. Úřad později oznámil nález čtvrté oběti ruského útoku. Další tři lidé, mezi nimi dítě, jsou zranění. Z Kyjeva svědci hlásili několik výbuchů, podle starosty Vitalije Klyčka na dvou místech vypukl požár. Ukrajinské drony opět zaútočily na ruské rafinerie, úřady informovaly o raněných.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.