Bez ruského plynu i podílu na jádru. Finsko už dosáhlo energetické nezávislosti

3 minuty
Události ČT: Finsko už je energeticky nezávislé na Rusku
Zdroj: ČT24

Finsko už podle svých politiků i ekonomů dosáhlo energetické nezávislosti na Rusku. Společnost Gazprom zastavila vývoz plynu do severské země už v květnu. Sami Finové pak vypověděli smlouvu s ruskou firmou Rosatom, která se měla podílet na stavbě nové jaderné elektrárny.

Finové už na konci května definitivně vyloučili ruský Rosatom z možnosti podílet se na výstavbě jaderné elektrárny Hanhikivi. Od té doby Rusové hrozí mezinárodní arbitráží. 

„Nyní samozřejmě žádná spolupráce není možná. Tento projekt už reálně neexistuje, musíme najít nového partnera, a nemůže to být Rosatom,“ uvedl finský poslanec a předseda bezpečnostní komise Anders Adlercreutz. 

Finsko také tvrdí, že už se vyrovnalo se zastavenými dodávkami ruského plynu. „Dodávky plynu by měly normálně pokračovat přes baltskou přípojku,“ sdělil ředitel finské energetické společnosti Gasum Mika Viljanen. 

Plyn a uhlí z Ruska nepotřebujeme, tvrdí Finové

Finové na odpoutání se od energetické závislosti na Rusku pracovali už posledních patnáct let. Zemní plyn přestávali postupně využívat k topení, nahradili ho zejména elektřinou vyráběnou částečně z obnovitelných zdrojů.

„Finsko bylo úspěšné v diverzifikaci energií. To je dlouho naše strategie, máme více zdrojů, takže nepotřebujeme žádný plyn ani uhlí z Ruska,“ tvrdí finská europoslankyně Miapetra Kumpula-Natri. 

Nezávislost na Rusku je v současnosti ve finské společnosti jedním z hlavních témat. Podle ředitele Finského mezinárodního institutu Miky Aatoly je země po staletích boje s vlivem Ruska vůči němu imunní.

Daří se i Litvě, Estonsku a Lotyšsku

Energetickou závislost na ruských surovinách překonaly také pobaltské státy. Litva zřídila na pobřeží Baltského moře terminál na zkapalněný plyn už v roce 2014. Zároveň stát od ruské společnosti Gazprom vykoupil veškerá distribuční zařízení. Zásobuje tak i Estonsko a Lotyšsko.

„Vzpomínám si, kolik bylo kritiků stavby toho terminálu, že je to příliš drahé a že bychom měli vyjednávat s Gazpromem. Dnes máme v systému nula ruského plynu,“ konstatoval šéf bezpečnostního výboru litevského parlamentu Laurinas Kasčiunas. 

„Tehdy jsme to udělali, abychom nemohli být vydíráni cenami plynu, protože už tehdy jsme něco takového zažívali. Dnes už to není jen otázka cen, ty jsou globálním problémem, ale je to otázka i naší bezpečnosti,“ dodala litevská premiérka Ingrida Šimonyteová. 

Členské země Evropské unie se už v létě dohodly, že si budou při nedostatku energií vypomáhat. Chtějí tím dosáhnout úplné nezávislosti na Rusku.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

„Ztělesňuje silnou Kanadu.“ Světoví lídři gratulují Carneymu k volebnímu vítězství

Prezidenti Ukrajiny a Francie Volodymyr Zelenskyj a Emmanuel Macron, britský premiér Keir Starmer či předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová poblahopřáli kanadskému premiérovi a lídrovi Liberální strany Markovi Carneymu k vítězství v předčasných parlamentních volbách. Zároveň se vyslovili pro spolupráci a posílení vzájemných vztahů. Zájem o spolupráci vyjádřily také Dillí a Peking, informují tiskové agentury.
14:04Aktualizovánopřed 29 mminutami

Střelba v centru švédské Uppsaly má tři oběti

Tři lidé přišli v úterý o život při střelbě v centru švédského města Uppsala, asi šedesát kilometrů severně od Stockholmu, informovala místní média s odvoláním na policii. Na místě poblíž náměstí Vaksala torg v centru města pokračuje rozsáhlá policejní operace. Policie událost vyšetřuje jako vraždu, zadržen dosud nikdo nebyl.
19:38Aktualizovánopřed 36 mminutami

Španělsko obnovilo dodávky proudu, po příčinách výpadku pátrá

Dodávky elektrické energie ve Španělsku a v Portugalsku, které v pondělí zasáhl celostátní výpadek proudu, jsou téměř zcela obnoveny. Asi z 90 procent už fungují také mobilní sítě, problémy ale přetrvávají na železnici a někde nefungují semafory na silnicích, informují místní média. Soud v Madridu začal vyšetřovat, zda blackout nezpůsobil kyberútok. Energetici to vyloučili, také podle části expertů je taková příčina málo pravděpodobná.
08:08Aktualizovánopřed 39 mminutami

Dvanáct zemí vyjádřilo ve Varšavě podporu Ukrajině, Maďarsko bylo proti

Prezidenti zemí od Baltu po Jadran a Černé moře v úterý dali na schůzce ve Varšavě najevo podporu Ukrajině, která se více než tři roky brání agresi ze strany Ruska. Část závěrečné deklarace summitu Iniciativy Trojmoří věnující se největšímu konfliktu na evropském kontinentu od druhé světové války ale nepodpořilo Maďarsko, jehož vláda je vůči Moskvě vstřícná. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na summitu prohlásil, že jeho země se toho během války hodně naučila a je připravena se o své zkušenosti podělit.
11:57Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Premiér Carney ohlásil vítězství své strany v kanadských volbách

Kanadský premiér Mark Carney ohlásil vítězství své strany v parlamentních volbách. Dodal, že je připravený spolupracovat i s jinými stranami. Prozatím není jisté, jestli jeho liberálové budou mít většinu. Carneymu poblahopřál i předák opozičních konzervativců. Na třetím místě dle odhadů skončil Québecký blok, na čtvrtém Nová demokratická strana, jejíž lídr Jagmeet Singh oznámil, že rezignuje na funkci. Hlasy se po uzavření volebních místností stále ještě sčítají.
05:50Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Německá prokuratura obvinila ze špionáže bývalého spolupracovníka politika AfD

Německé generální spolkové státní zastupitelství obvinilo bývalého spolupracovníka nynějšího poslance Alternativy pro Německo (AfD) Maximiliana Kraha a jednu ženu ze špionáže pro čínskou tajnou službu, informovala agentura DPA. Pro někdejšího eurovolebního lídra Kraha, který byl do letošního roku europoslancem, pracoval německý občan čínského původu Jian Guo, kterého policie před rokem zadržela.
16:15Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Rusové vrátili tělo ukrajinské novinářky se stopami mučení a chybějícími orgány

Tělo ukrajinské novinářky Viktorije Roščynové, která zemřela v ruském zajetí, vykazuje známky mučení, vyplývá z informací ukrajinské prokuratury. O případu sedmadvacetileté reportérky, která v roce 2023 zmizela na Rusy okupovaném území a zemřela za nejasných okolností, informuje několik médií. Společně se pokusila rekonstruovat události vedoucí k novinářčině zajetí, její další osud i okolnosti její smrti.
před 2 hhodinami

Dachau prošly statisíce vězňů, mnoho mučitelů uteklo

Před osmdesáti lety byl osvobozen jeden z posledních tehdy ještě fungujících nacistických koncentračních táborů Dachau. Za dvanáct let existence prošlo vyhlazovacím zařízením nejméně dvě stě tisíc lidí, přes čtyřicet tisíc z nich zahynulo. Tábor byl prvním svého druhu určený původně pro politické vězně nacistů. Zařízením prošly také téměř tři tisíce evropských katolických duchovních, připomněl historik z Masarykova ústavu Akademie věd Michal Pehr.
před 4 hhodinami
Načítání...