Benátky pod vodou: rekordní záplavy za posledních 22 let

Řím - Benátky v posledních dnech trápilo rekordní vzedmutí moře za posledních 22 let. Hladina tu byla 1,56 metru nad svým normálním stavem. Voda začala pozvolně klesat až dnes po poledni. Nezbývalo málo a záplavy mohly být největší za poslední tři desetiletí. Stalo by se tak, kdyby hladina vystoupala 1,6 metru nad normál.

Téměř všechny ulice ve městě na laguně, zejména turistické centrum kolem slavného náměstí svatého Marka, však byly ještě po poledni zaplaveny vodou. Cestování po historickém centru bylo mimořádně obtížné, napsala agentura AFP. Záplavové centrum při benátské radnici upozorňovalo občany a turisty, aby se po městě pohybovali pouze v případě nezbytnosti. Cestování po městě ještě zkomplikovala stávka v dopravě.

Náměstí svatého Marka pod vodou

Voda by měla postupně klesat a v podvečer se vrátit na normální úroveň. V úterý dopoledne může znovu vystoupat na více než jeden metr, varovalo záplavové centrum. Jakmile voda stoupne nad 80 centimetrů, ocitne se náměstí svatého Marka pod vodou.

V únoru 1986 se laguna vzedmula o 1,58 metru, avšak více než 1,6 metru dosáhla před téměř 30 lety, v prosinci 1979, kdy se moře zvýšilo o 1,66 metru.

1966: Dva metry nad normální hladinou

Nejhorší vysoká voda v moderních dějinách Benátek se datuje ke 4. listopadu 1966, kdy město zalila voda až do výšky 194 centimetrů. Ve stejné době byly pod vodou i další části Itálie, kterou tehdy poznamenaly katastrofální záplavy.

Benátky se jen v období 1992-2002 ocitly pod vodou více než padesátkrát a měření prokázala, že v průběhu minulého století Benátky poklesly vůči okolní mořské hladině o 23 centimetrů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Rada pro mír dosáhla dohody o odzbrojení Hamásu, oznámil Trump

Rada pro mír dosáhla dohody ohledně úplného odzbrojení teroristického hnutí Hamás a dalších palestinských skupin v Pásmu Gazy. V noci na pátek to oznámil americký prezident Donald Trump na sociální síti Truth Social. Hamás dosažení dohody potvrdil, sdělili agentuře AFP dva vysoce postavení činitelé hnutí. Dohoda bude naplňována postupně, přičemž po dokončení procesu odzbrojení se z pásma stáhne izraelská armáda a odpovědnost za bezpečnost převezmou Mezinárodní stabilizační síly (ISF) spolu s nově vytvořenou palestinskou policií, dodal Trump.
01:27Aktualizovánopřed 22 mminutami

Tisíce Maročanů pronikly do španělského města Ceuta, policii tam podpoří armáda

Španělské město Ceuta, které se nachází na africkém kontinentě, ve čtvrtek po celý den čelilo nekontrolovanému příchodu tisíce lidí z Maroka. Přesný odhad počtu lidí, kteří překročili hranici po souši či moři, zatím úřady nezveřejnily. Nejméně sedm lidí se utopilo, píše agentura EFE. Ceuta se potýká s větší migrační vlnou už několik dnů. Policii, která nebyla schopná tak velkému počtu příchozích čelit, pomohou i vojáci, rozhodla ve čtvrtek večer španělská vláda.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Hokejová federace IIHF po dalším posouzení nepustí Rusko na šampionáty

Mezinárodní federace ledního hokeje potvrdila, že Rusko se dál nesmí účastnit mezinárodních soutěží. Poté, co se ruský svaz v květnu úspěšně odvolal k disciplinární komisi IIHF, Rada žádost znovu posoudila a ve čtvrtek na webu uvedla, že zákaz pro nadcházející sezonu zůstává v platnosti.
před 5 hhodinami

Zadržená stážistka v NATO pracovala pro Čínu, píše Reuters

Kanadská stážistka v NATO, kterou belgické úřady minulý pátek zadržely kvůli podezření ze špionáže, pracovala pro Čínu. Ve čtvrtek to s odvoláním na své zdroje napsala agentura Reuters. Belgická prokuratura, kanadské úřady ani orgány Severoatlantické aliance dosud neupřesnily, pro koho špionáž prováděla. Ve sdělení prokuratury se nicméně uvádí, že žena je kanadskou občankou čínského původu.
před 5 hhodinami

UEFA vyhlásila bojkot šampionátů, návrh FIFA na prodej práv investorům odmítla

Členské státy Evropské fotbalové unie (UEFA) se dohodly na bojkotu mistrovství světa a dalších soutěží, pokud mezinárodní federace FIFA prodá práva na vrcholné světové turnaje soukromým investorům. UEFA to uvedla v prohlášení na oficiálním webu, které je výsledkem dohody všech 55 národních svazů včetně Fotbalové asociace ČR (FAČR).
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Silničáři chystají další kilometry dálnic, rozhodnou peníze z rozpočtu

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) předložilo návrh rozpočtu na příští rok. Žádá rekordní sumu – až devadesát miliard, tedy o osm miliard více než letos. Podle ředitele podniku Radka Mátla se v částce promítá vysoká rozestavěnost po celé republice a většina peněz je tak už smluvně vázaná. Na nové stavby má jít zhruba osm miliard korun. Pro dostavbu základní dálniční sítě jde podle ŘSD o klíčové projekty.
před 6 hhodinami

Při rozsáhlém ruském útoku zemřelo v různých částech Ukrajiny nejméně devět lidí

Devět mrtvých si vyžádaly útoky, které v noci na čtvrtek ruská armáda provedla v různých částech Ukrajiny. Na předměstí Kryvého Rihu podle velitele městské vojenské správy Oleksandra Vilkula raketa Iskander-M přímo zasáhla rodinný dům a zabila šest lidí, z toho tři děti. V Kyjevě zemřel jeden člověk, jeden mrtvý je také v Poltavské oblasti. Ve Lvově záchranáři nalezli pod troskami budovy tělo mrtvého muže, kvůli ruským útokům ve městě utrpělo zranění přes třicet lidí. Ukrajina znovu zasáhla sklady ruského prodejce Wildberries a čtyři ruské tankery.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Arménie hledá alternativy k Rusku. Může hlasovat i o vstupu do EU, řekl Pašinjan

Arménie by podle premiéra Nikola Pašinjana mohla uspořádat referendum o volbě mezi Euroasijskou ekonomickou unií a Evropskou unií, pokud země formálně požádá o členství v EU. Zatím si však podle něj Jerevan své možnosti teprve vyjasňuje. Pašinjan zároveň poznamenal, že Moskva chce, aby Arménie tuto otázku vyřešila už nyní.
před 10 hhodinami

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.