Amsterdam krotí Airbnb: Domy jsou na bydlení, ne na vydělávání peněz

Amsterdam i další evropská města přitvrzují vůči službám, které zprostředkovávají ubytování přes internet. Mezi ně patří oblíbené Airbnb, které v těchto dnech slaví desáté výročí vzniku. Navzdory snahám o regulaci a občasným protestům obyvatel vydělává nadnárodní firma stále více.

Politici v Amsterdamu mají strach, že se s z jejich kanály protkaného města stane cosi jako Disneyland. Nyní tam žije kolem 800 tisíc obyvatel, čím dál víc jich nabízí své byty turistům.

V současnosti mohou majitelé pronajímat svůj byt nebo dům nejvýše čtyřem lidem, a to maximálně na dva měsíce. Od příštího roku se tato doba ještě o polovinu zkrátí. Amsterdam se tak snaží bojovat proti růstu cen bytů a tomu, aby domy v centru namísto bydlení sloužily jako noclehárny pro turisty. 

Představitelé Amsterdamu navíc zvažují, že v některých oblastech zakážou prázdninové krátkodobé ubytování úplně. „Plánujeme zjistit, zda by nebylo možné úplně zakázat prázdninové pronajímání v těch částech města, kde je výrazně narušena rovnováha mezi bydlením a turistickým využíváním bytů,“ uvedla mluvčí tamní radnice Lisa den Oudendammerová.

Cílem je podle ní zajistit, že město zůstane dobrým místem pro trvalý život. „V domě se má hlavně žít, ne na něm vydělávat co nejvíce peněz,“ řekla.

V Amsterdamu, kde Airbnb nabízí ke krátkodobému pronájmu okolo 19 tisíc bytů, domů či obytných lodí, je průměrná cena pronájmu okolo 140 eur (3500 korun). V roce 2017 si podle údajů Airbnb ve městě přes stránky pronajalo bydlení přibližně 1,7 milionu lidí, o rok dříve to bylo 1,4 milionu a v roce 2012 asi 75 tisíc návštěvníků Amsterdamu.

Majitelé ubytování mají nyní povinnost oznamovat radnici, že svou nemovitost podobným způsobem pronajali. Město pak od zprostředkovatelských platforem vybírá jménem majitelů nemovitostí turistickou daň. 

Airbnb omezují i další evropská města, firma přesto roste

Airbnb a podobné on-line služby se snaží regulovat například belgický Brusel.  Od roku 2016 se musí ti, kdo podobnou službu nabízí, registrovat a dodržovat pravidla týkající se bezpečnosti nebo vybavení nemovitosti, kterou mohou ostatně pronajímat maximálně po čtyři měsíce v roce.

V sousedním Lucembursku zase musí být příjmy z krátkodobého turistického ubytování deklarovány jako komerční příjem.  A způsoby, jak tento typ služeb regulovat, hledají také německá města. 

Airbnb však i přes četná omezení pokračuje v Evropě v rychlém růstu. Turistům se snaží nabízet levnější alternativu k ubytování v hotelu a pronajímatelům finanční příjem.

Na službu si ale čím dál častěji stěžují lidé žijící v blízkosti pronajímaných nemovitostí. Podobně jako další služby sdílené ekonomiky je navíc pronájem přes Airbnb často spojován s porušováním předpisů a neplacením daní.

Airbnb čelí rovněž kritice, že tlačí vzhůru ceny nemovitostí a vylidňuje centra měst. Majitelé bytů se totiž  pod vidinou vyššího zisku z krátkodobých pronájmů zbavují dlouholetých nájemníků a ti se pak stěhují do okrajových částí města. 

Na službu Airbnb se už zaměřila i Evropská komise. Ta v červenci rozhodla, že služba porušuje spotřebitelská pravidla Evropské unie, a poskytla jí čas do konce srpna, aby navrhla potřebné úpravy. Airbnb by mělo například změnit způsob informování o cenách tak, aby zákazníci už při prvním vyhledávání viděli konečnou cenu, včetně všech poplatků a podobně.

Investoři v současnosti podle agentury DPA odhadují hodnotu Airbnb na zhruba 31 miliard dolarů (684 miliard korun). Kromě této společnosti působí na trhu například Flipkey, HomeAway, House Trip, Vacation Rentals a Vrbo.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Protikorupční úřad Ukrajiny uvedl, že odhalil úplatkářství v řadách poslanců

Národní protikorupční úřad Ukrajiny (NABU) v sobotu na sociální síti Telegram sdělil, že společně se speciální protikorupční prokuraturou (SAP) odhalil organizovanou zločineckou skupinu, jejíž členy jsou někteří současní ukrajinští poslanci. Dle úřadu systematicky přijímali úplatky výměnou za své hlasy v parlamentu. NABU zároveň uvedl, že státní bezpečnostní složky jeho vyšetřovatelům bránily ve vstupu do kanceláří parlamentních výborů.
14:37Aktualizovánopřed 52 mminutami

Thajsko a Kambodža podepsaly novou dohodu o příměří

Zástupci Thajska a Kambodži podepsali novou dohodu o okamžitém příměří, oznámili v sobotu po třídenním jednání ministři obrany obou států. Předchozí dohoda o klidu zbraní platila od léta. Přeshraniční konflikt, který se opět rozhořel na začátku prosince, si vyžádal už desítky obětí. V neděli a v pondělí o něm mají dál jednat vysocí představitelé obou zemí a rovněž Číny. Příměří přivítaly Evropská unie a OSN.
05:08Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Kyjev po ruských úderech hlásí jednu oběť a přes třicet zraněných

Ukrajinské hlavní město Kyjev hlásí po ruských úderech jednu oběť a přes třicet zraněných. Několik z nich bylo i v sobotu odpoledne stále v nemocnici. Rusko v noci zaútočilo na Ukrajinu s pomocí téměř pěti set dronů a čtyřiceti raket, přičemž cílilo na energetickou i civilní infrastrukturu, uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Kvůli ruským úderům na Ukrajině vzlétly i polské stíhačky.
01:54Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Italská policie zadržela devět lidí. Má podezření, že financovali Hamás

Italská policie zadržela devět lidí, které podezřívá z financování palestinské skupiny Hamás, kterou Evropská unie považuje za teroristickou organizaci, uvedla v sobotu tisková agentura ANSA. Dle policie tři propalestinské organizace zaslaly Hamásu zhruba sedm milionů eur (asi 170 milionů korun), které původně vybraly pro dobročinné účely.
před 2 hhodinami

Rusko prodloužilo zákaz vývozu benzinu do konce února

Ruská vláda prodloužila dočasný zákaz exportu benzinu do 28. února 2026 pro všechny vývozce včetně části výrobců. Moskva zároveň do konce února prodloužila zákaz vývozu nafty a námořního paliva. Zákaz se však nevztahuje na přímé výrobce ropných produktů, informovala v sobotu ruská státní agentura Interfax s odvoláním na tiskovou službu vlády.
před 2 hhodinami

Zemřel kytarista a klávesista skupiny The Cure Perry Bamonte

Britská alternativní hudební skupina The Cure v pátek oznámila, že zemřel její kytarista a klávesista Perry Bamonte. Hudebník byl členem kapely od roku 1990. Po krátké nemoci zemřel během vánočních svátků ve věku 65 let.
před 5 hhodinami

Ekonomická situace v Sýrii se zlepšuje s návratem uprchlíků

Ekonomika Sýrie v roce 2025 poprvé po letech znovu rostla. Přispěl k tomu návrat uprchlíků do zdevastovaných měst a bude tomu pomáhat i pracovní nasazení žen. Damašek začne mimo to 1. ledna měnit staré bankovky za nové, oznámila tamní centrální banka. Stažením oběživa z doby Bašára Asada chce podpořit hodnotu měny.
před 7 hhodinami

Britská královská rodina je otevřenější, podle kritiků ale bohatne

Britský král Karel III. a jeho syn William se snaží být v moderním světě více otevření ohledně zdraví a dalších osobních záležitostí týkajících se královské rodiny. Ta přesto čas od času čelí kritice části společnosti – i kvůli jejímu enormnímu bohatství.
před 9 hhodinami
Načítání...