Americká armáda se začala „obezřetně“ stahovat ze Sýrie

Spojené státy začaly stahovat své vojenské jednotky ze Sýrie. Agentuře AP to potvrdil mluvčí mezinárodní koalice vedené USA bojující v regionu proti teroristické organizaci Islámský stát (IS). Záměr zahájit stahování vojáků ze Sýrie oznámil překvapivě minulý měsíc americký prezident Donald Trump.

Mluvčí koalice plukovník Sean Ryan agentuře AP v prohlášení napsal, že USA „zahájily proces obezřetného stahování ze Sýrie“. Z bezpečnostních důvodů ale odmítl sdělit další podrobnosti, nekomentoval ani harmonogram, ani mapu stahování.

Syrská exilová organizace SOHR, která dění v Sýrii monitoruje z Velké Británie díky místním spolupracovníkům, uvedla, že stahování začalo ve čtvrtek večer. Šlo podle ní o deset obrněných vozidel a několik nákladních aut, která odjela ze severovýchodního pohraničí do Iráku.

Rozložení sil v Sýrii – září 2018 až únor 2019
Zdroj: syria.liveuamap.com

Už ve čtvrtek informovala o stahování materiálu amerických jednotek ze Sýrie CNN. Nejmenovaný americký činitel to pak sdělil i agentuře AFP, i on ale odmítl z bezpečnostních důvodů poskytnout bližší informace. CNN tvrdí, že stahovat by se měly jednotky nejprve ze severu země. Tam Američané pomáhali kurdským milicím bojovat proti IS. Trump v prosinci prohlásil, že IS byl v Sýrii už poražen, a proto se USA stáhnou.

Kvůli odchodu ze Sýrie rezignoval ministr obrany

Trump oznámením záměru stáhnout všech asi 2000 amerických vojáků ze Sýrie mnohé překvapil. Někteří plán kritizovali kvůli obavám, že IS může po odchodu USA ze Sýrie znovu nabýt na síle, a také proto, že Washington kvůli stažení jednotek může přijít o vliv na dění v regionu. I proto krátce po Trumpově oznámení ohlásil svou rezignaci americký ministr obrany James Mattis, který se stažením vojáků nesouhlasí.

Trump nestanovil žádný časový harmonogram odchodu. Po kritice pak začátkem ledna uvedl, že stahování určitou dobu potrvá. Podobně se vyjádřil i Trumpův bezpečnostní poradce John Bolton, který řekl, že USA chtějí nejprve záruky od Turecka, že nebude v Sýrii pronásledovat Kurdy.

Na severu Sýrie působí i turecké jednotky, které tam Ankara vyslala v roce 2016 v obavě z nárůstu vlivu Kurdů u svých hranic a které bojují proti kurdským milicím YPG. Ty s podporou USA výrazně přispěly k vytlačení bojovníků IS z velké části území, které zejména v roce 2014 dobyl IS v Sýrii a Iráku. Ankara ale označuje YPG za teroristickou organizaci.