Za nehodu trolejbusu stráví řidič tři roky ve vězení

Brno – Tři roky a čtyři měsíce za mřížemi stráví bývalý řidič trolejbusu Milan Hladký. Navíc nesmí pět let řídit. Brněnský krajský soud odmítl jeho odvolání proti výši trestu. Při loňské nehodě trolejbusu s tramvají zahynul jeden člověk, dalších čtrnáct cestujících bylo zraněno. Podle soudu nehodu zavinil řidič trolejbusu, který vjel do křižovatky na červenou. Muži hrozil až desetiletý trest, porota ale přihlédla ke skutečnosti, že se Hladký za svou chybu několikrát omluvil.

Řidič vypověděl, že si není vědom toho, že vjel do křižovatky na červenou a zavinil tak kolizi. Tvrdil, že si na události před střetem nevzpomíná, vybavuje si jen náraz. Svědci a znalecké posudky ale hovoří o tom, že vjel do křižovatky na červenou. „Byl nervózní, nechtěl už cestujícím ani otevírat dveře, dával lidem naprosté minimum času na nastupování. Zjevně hodně spěchal. Jasně jsem viděla, že na semaforu svítí červená,“ vypověděla u soudu cestující z havarovaného trolejbusu Věra Hladíková.

„Nehoda měla fatální následky. Hladký sice u soudu vyjádřil lítost, ale stále popírá, že jel na červenou a že pospíchal,“ uvedl státní zástupce Jaroslav Mezník v závěrečné řeči. Za přečin obecného ohrožení muži navrhl trest s polehčujícími okolnostmi v dolní čtvrtině sazby.

Nehoda se stala v polovině května v křižovatce ulic Provazníkova a Lesnická

V polovině května loňského roku do trolejbusu linky 37, který vjel do křižovatky na červenou, narazila křižující tramvaj linky 9. Vykolejila, zatímco trolejbus se roztočil kolem své osy.

Z trolejbusu při nehodě vypadl rozbitým zadním oknem sedmdesátiletý muž. Letěl několik metrů, dopadl na protijedoucí auto a na následky zranění na místě zemřel. Další tři cestující včetně řidiče utrpěli těžká poranění, šest cestujících bylo zraněno středně těžce a pět lehce. Trestní stíhání řidiče trolejbusu zdůvodnila policie hrubým porušením pravidel silničního provozu. Řidiče policie ze zavinění nehody podezírala od začátku, podporovaly ji i výpovědi svědků. Několik týdnů po incidentu však vyšetřovatelé nemohli muže vyslechnout, jelikož byl ve špatném psychickém stavu.