Z Národní přírodní rezervace Mohelenská hadcová step mizí tisíce zdravých náletových borovic. Musejí ustoupit vzácným stepním rostlinám a živočichům, kterým vadí lesní stín. Městys Mohelno ale kvůli tomu musí uklidňovat překvapené návštěvníky i obyvatele. Nechal proto vyrobit letáky a tabule, kde o potřebě kácení informuje.
Z unikátní Mohelenské stepi mizí tisíce borovic. Návštěvníci jsou zmatení
Různě vzrostlé stromy vytlačují cenné stepní trávníky. Borovice proto ochránci přírody odstraňují už od ledna. Práce se týkají hlavně západní části rezervace a lokalit v širším okolí silnice z Mohelna do Dukovan.
Někde budou porosty jen prosvětleny. Na jiných místech budou stromy téměř odstraněny a stát zůstanou jen vybrané starší borovice, které spoluvytvářejí typický obraz stepi. Pokácené stromy budou z rezervace odklizeny.
Kdysi byly na tomto území pastviny, když zde ale lidé přestali kozy a ovce pást, začalo místo zarůstat. „Borovice to začala opanovávat a pod stromy mizí cenné druhy – jak rostlinná, tak hmyzí společenstva,“ uvedl ředitel správy Václav Hlaváč.
Rezervaci ročně navštěvují tisíce turistů
Podobně velké zásahy proběhly naposledy na přelomu 80. a 90. let. Tehdy se týkaly hlavně centrální části. Nynější práce jsou součástí víceletého projektu péče o step, na který Mohelno sehnalo evropskou dotaci. Projekt zahrnuje i podporu pastvy ovcí, kosení vybraných ploch a odstraňování křovin a akátů.
Údolí řeky Jihlavy, hluboké 120 metrů, vykouslo u Mohelna do krajiny unikátní jižní svah, který se zcela vymyká běžnému středoevropskému klimatu. Zvětráváním hadce se do půdy uvolňuje hořčík a další kovy. Tyto podmínky u mnohých rostlin způsobují zakrslý růst – nanismus.
Jiné druhy rostlin jsou zase na takovém podloží závislé a nikde jinde proto nerostou. Mezi největší botanický unikát celé lokality patří jen pár centimetrů vysoká kapradina podmrvka jižní. V našem podnebí se totiž prakticky nevyskytuje.
Hadec je zvláštní hornina s minimem živin, která nezadržuje vodu, a její teplota je běžně o 20 stupňů vyšší než teplota okolí. Je proto příčinou vyšších teplot v lokalitě, protože akumuluje teplo.