Vrátí se do malých obcí obchody? Jedině s dotacemi od státu

Nahrávám video

Z obcí nejen na jižní Moravě mizí kvůli ztrátovosti obchody. Prodejen s potravinami a smíšeným zbožím s plochou menší než čtyři sta metrů čtverečních v loňském roce ubylo o jeden a půl procenta. Ministerstvo zemědělství a další tři resorty uvažují o finanční podpoře těchto obchodů a připravuje podklady pro vládu. Ta by se měla podobou nového dotačního programu zabývat v říjnu.

Poslední nákupy v prodejně v Drválovicích na Blanensku udělali místní koncem roku 2014, pak se dveře natrvalo zavřely. Od té doby je výloha prázdná. Největší problém je to pro lidi bez aut a hlavně seniory. „Buď jsou odkázáni na svoji rodinu a nebo na někoho, kdo jim to přiveze,“ popsal obyvatel obce Ivan Braunschläger.

Ostrovačice platí obchod z obecní kasy

Že zůstanou bez obchodu hrozilo před dvěma a půl lety i sedmi stovkám obyvatel Ostrovačic, soukromému podnikateli se nevyplatil. Vedení městysu si od něj nakonec prodejnu pronajalo a provozuje ji samo. „Museli jsme investovat, koupili jsme nové mrazáky, novou pokladnu,“ vysvětlil starosta Ostrovačic Tomáš Hájek (TOP 09). Městys každoročně dotuje provoz tohoto obchodu částkou zhruba 200 000 korun. Berou to jako službu občanům a zavřít se nechystají.

Z téměř dvaceti tisíc venkovských obchodů v Česku jich za posledních 20 let ubyla třetina. Prodejen s potravinami a smíšeným zbožím s plochou menší než 400 m2 v loňském roce ubylo o dalšího jeden a půl procenta na 13 437, přičemž mizí hlavně ty nejmenší. Vyplývá to z právě zveřejněných údajů společnosti Nielsen.

  • Roky     Pod 400 m2     Nad 400 m2
  • 2010        14 706          1590
  • 2011        14 707         1676
  • 2012        14 283         1705
  • 2013        14 181         1742
  • 2014        13 917         1699     
  • 2015        13 642         1685
  • 2016        13 437         1692
  • Zdroj: Nielsen

Polovina nezávislých prodejen v průzkumu firmy vyjádřila nespokojenost s podmínkami podnikání. Mezi hlavní potenciální důvody pro uzavření prodejny uvedli obchodníci nejčastěji konkurenci velkých řetězců a zavedení EET, ukázal průzkum v regionech, kde malých obchodů ubývá nejvíc.

Úředníci hledají klíč, podle kterého by peníze rozdělovali

Právě obchody v obcích, kde žije míň než tisíc obyvatel, chce stát začít podporovat. Kolik do dotačního programu vloží peněz, zatím není jasné. Podle Asociace malých a středních podniků by ideální částka byla 800 milionů korun ročně. Úředníci zatím stále hledají i klíč, podle kterého bude stát příspěvky rozdělovat. Malé firmy by třeba mohly čerpat výhodnější úvěry na své podnikání. Dále má jít o refundaci nákladů na pořízení vybavení pro EET, daňové slevy a bonusy.

Podle ministra zemědělství Mariana Jurečky, který záměr dotovat malé obchody v obcích podporuje, je na zvážení také převzetí zahraničních modelů na podporu nezávislého obchodu, například osvobozením od DPH těch obchodníků, kteří budou mít obrat nižší než stanovená mez.

„Příkladem může být Německo, kde jsou podniky s ročním obratem nižším než 50 tisíc eur vyloučeny z platby DPH, nebo i Velká Británie, kde existují výjimky na daň z nemovitosti pro malé podnikatele,“ řekl už dříve Marian Jurečka.

Výše podpory může teoreticky být závislá na počtu obyvatel obce, obratu prodejny a vývoji průměrné mzdy v ČR. Jedním z kritérií by také mohla být dojezdová vzdálenost do správního centra obce s rozšířenou působností.
Markéta Ježková
mluvčí ministerstva zemědělství

Dotace by mohla být určená také třeba na zateplení a vybavení prodejny nebo na provoz. „Pokud by skutečně stát rozhodl o dotování, tak podle mého názoru by to mělo být asi na provoz,“ řekl starosta Ostrovačic Tomáš Hájek. Jestli a jaké podpory se malé prodejny dočkají, bude jasné začátkem října, kdy se novým dotačním programem bude zabývat vláda.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Žalobce poslal před soud dva lidi a jednu firmu kvůli tragické nehodě v Dolní Lutyni

Státní zástupce obžaloval dvě osoby a jednu firmu kvůli předloňské srážce vlaku s nákladním autem na přejezdu v Dolní Lutyni na Karvinsku. Viní je z obecného ohrožení z nedbalosti. ČT to sdělil žalobce Jiří Margieta z Okresního státního zastupitelství v Karviné. Při nehodě v lednu 2024 zemřel strojvedoucí vlaku a dalších dvacet lidí se zranilo. Podle Drážní inspekce nebyl průjezd po silnici u přejezdu v Dolní Lutyni bezpečný. Navíc nákladní vůz neměl patřičné povolení. Na přejezdu uvázl a do jeho zadní části pak vrazil vlak.
před 55 mminutami

Ze státního fondu dopravy nedostanou letos kraje na silnice ani korunu, řekl Půta

Ze Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) nedostanou letos kraje na své silnice druhých a třetích tříd ani korunu, řekl liberecký hejtman a předseda komise Rady Asociace krajů pro dopravu Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj) s tím, že je to poprvé od roku 2015. Informaci o tom podle něj dostala asociace ve čtvrtek od ministerstva dopravy, které uvedlo, že nemá žádnou rezervu. Předseda asociace a hejtman Zlínského kraje Radim Holiš (ANO) řekl, že téma ještě není uzavřené. Vyjádření ministerstva ČT zjišťuje.
09:15Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Začala demolice vyhořelé výškové budovy ve Zlíně

Demoliční firma začala bourat vyhořelou výškovou budovu v někdejším továrním areálu ve Zlíně. Zničený objekt si od jeho majitele, společnosti Cream, převzala ve čtvrtek. K bourání využívá především přibližně sto tun vážící demoliční bagr. Zničenou budovu bude odshora rozebírat pomocí hydraulických nůžek.
před 2 hhodinami

Opilých řidičů nemotorových vozidel skokově přibylo, nejvíc ve středních Čechách

Policisté od začátku června evidují 236 případů řízení nemotorových vozidel pod vlivem alkoholu, o téměř sedmdesát více než za stejné období v loňském roce. Vyplývá to ze statistik, které České televizi poskytlo policejní prezidium. Většina přestupků se odehrává v centru měst a hrozí za ně pokuta až dvacet tisíc korun. Nejvíce jich odhalili ve Středočeském kraji, třeba v hlavním městě zaznamenali naopak pouze dva.
před 7 hhodinami

VideoČeské firmy usilují o zakázky při dostavbě Dukovan

Tuzemské podniky se nyní podílejí téměř 30 procenty na plánované dostavbě Dukovan, řekl ČT ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO). Celkem by si tuzemský průmysl měl sáhnout na zhruba 60 procent zakázky. Část firem už s jihokorejskou KHNP, která má dva bloky jaderné elektrárny stavět, podepsala memoranda, některé již mají smlouvy. Korejci uvedli, že dosud bylo s českými společnostmi podepsáno celkem 16 kontraktů, včetně smlouvy o dodávce parní turbíny se Škoda Power, smlouvy o podpoře při projektování a licencování s Energoprojektem Praha a smlouvy o podrobném průzkumu staveniště s ČEZ EP. Velkou zakázkou pak budou hybridní chladicí věže. Celkem se chce na dostavbě Dukovan podílet asi devadesát firem.
před 17 hhodinami

Sběr starého železa pomáhá dobrovolným hasičům financovat techniku i akce

Peníze získané prodejem starého železa představují pro dobrovolné hasiče důležitý přivýdělek. Ten doplňuje financování od obcí, krajů a státu a využívá se například na údržbu techniky nebo pořádání akcí. Jen v Jihočeském kraji takto sesbírali více než 311 tun kovu.
před 18 hhodinami

Demolice vyhořelé výškové budovy ve Zlíně začne až v následujících dnech

Bourání vyhořelé výškové budovy v někdejším baťovském továrním areálu ve Zlíně ve čtvrtek nakonec nezačne. Dopoledne si sice zničený objekt od jeho majitele, společnosti Cream, převzala demoliční firma, podle ředitele marketingu a komunikace Creamu Marcela Schmidta ale ještě není vše na demolici připraveno. Měla by podle něj začít pravděpodobně v pátek nebo v sobotu.
včeraAktualizovánopřed 21 hhodinami

Za dotační podvod ohledně Technologického parku poslal soud do vězení dva muže

Pražský městský soud poslal na sedm let do vězení dva muže za dotační podvod a poškození finančních zájmů EU v souvislosti s projektem Technologického parku v Písku, sdělila ČT mluvčí soudu Kateřina Eliášová. Dvojice podle verdiktu na projekt neoprávněně vylákala přes 223 milionů korun. Muži zároveň deset let nesmí pracovat s dotacemi a většinu peněz musí státu vrátit. Rozhodnutí zatím není pravomocné, jeden z mužů se odvolal. Lhůtu pro odvolání si ponechal druhý odsouzený i žalobce.
včeraAktualizovánopřed 21 hhodinami

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.