Vojenská škola v Moravské Třebové slaví

Moravská Třebová (Pardubický kraj) – Moravská Třebová oslavuje 75 let vojenského školství ve městě. Tamní vojenská střední škola je jediná v České republice a každoročně její lavice opouští kolem sedmdesáti úspěšných studentů, většina z nich odchází do armády. Součástí oslav byl koncert Posádkové hudby a Hradní stráže, vystoupení legionářů alpínů z italského Oderza, slavnostní slib žáků prvního ročníku školy, přelet vrtulníků a letounů, exhibiční defilé Čestné stráže Armády České republiky, statické ukázky vojenské techniky nebo představení mažoretek.

Moravská Třebová tento víkend patří vojákům, zdejší škola slaví 75. výročí vzniku. „Zdejší vojenská střední škola je na velmi dobré úrovni jak svým technickým materiálním vybavením, tak odborně a pedagogicky,“ prohlásil absolvent školy náměstek ministra obrany Michael Hrbata a velitel Vojenské střední školy Moravská Třebová Vojtěch Němeček doplnil: „Obdobné střední školy jsou ve Francii, ve Velké Britanii, v Itálii, ve Španělsku.“ Zájem o studium na vojenské střední škole je obrovský, je totiž jediná u nás. Novopečeným studentem je například i Petr Husárik, je jedním z mála, kteří měli štěstí. Nástupem do této školy se mu splnil sen: „Já jsem chtěl být každopádně vojákem, mne už to táhlo od dětství. Měl jsem příklad ve svém dědovi, ten byl také vojákem.“

Vojenská škola je jiná než civilní. Třída se zde nazývá četa, studenti chodí v uniformě, absolvují vojenský výcvik a učí se zacházet se zbraněmi. Areál vojenské školy není veřejnosti běžně přístupný, oslavy výročí založení školy proto přilákaly stovky lidí.

2 minuty
Reportáž Erika Knajfla
Zdroj: ČT24

Oficiální část oslav 75. výročí vojenského školství v Moravské Třebové končí v neděli.

Moravská Třebová oslavuje 75 let vojenského školství ve městě.
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Vláda chce podpořit výrobu léků v Česku. Chybí lidé, varují firmy

Vláda chce podpořit výrobu léků v tuzemsku a zároveň přilákat zahraniční investory. Důvodem jsou hlavně opakované výpadky některých medikamentů. Podle zástupců farmaceutických firem ale v Česku není dostatek kvalifikovaných pracovníků. A za nízké považují také úhrady, které zdravotní pojišťovny za léčiva platí.
před 7 hhodinami

Ve zbraňové amnestii zatím lidé odevzdali stovky zbraní, náboje i granát

V takzvané zbraňové amnestii lidé v Česku od začátku roku odevzdali policii už přes dvě stovky zbraní a více než dva tisíce kusů střeliva. Někdy jde i o kuriozní případy. Například v Královéhradeckém kraji přinesl jeden z oznamovatelů na služebnu torzo granátu. Zbraňová amnestie platí od 1. ledna do konce června. Lidé při ní mohou beztrestně odevzdat nebo legalizovat nelegálně držené zbraně či střelivo.
před 7 hhodinami

S vyproštěním uvázlého kamionu v centru Prahy pomáhali hasiči i policisté

Spoléhal se na navigaci a skončil až v úzké ulici pod Pražským hradem. S vyproštěním uvázlého kamionu pomáhali hasiči i policisté. Ti jen v Praze řeší podobné situace každý měsíc – často proto, že řidiči nerespektují značení a slepě následují navigace. Řidič projel zákaz a úzkou Nerudovou ulicí vyjel až nahoru – jen pár desítek metrů od schodiště k Pražskému hradu. Když se snažil vycouvat, naboural do zaparkovaného auta. Pak si na pomoc zavolal policisty.
před 17 hhodinami

Policisté zadrželi dospívajícího kvůli pokusu o vraždu v Praze, píší Novinky.cz

Policisté vyšetřují pokus o vraždu v Praze, podezřelým je šestnáctiletý chlapec. Uvedl to server Novinky.cz. Napadeným je zhruba šedesátiletý muž bez domova, kterého útočník pobodal. Podezřelý skončil ve vazbě.
před 17 hhodinami

I v Ostravě zůstává Idiot obrazem společnosti

Jeviště Národního divadla moravskoslezského patří knížeti Myškinovi, hlavnímu hrdinovi románu Idiot od Fjodora Michajloviče Dostojevského. Nová jevištní dramatizace vznikla přímo pro ostravskou scénu.
před 20 hhodinami

Bezobslužné prodejny zažívají boom. Ministerstvo prodloužilo program

Bezobslužné obchody se v Česku rychle rozšiřují. Především na venkově, kde nahrazují zaniklé prodejny potravin. Nabízejí nepřetržitý provoz a nižší náklady. Automatizované či hybridní prodejny podporuje také ministerstvo průmyslu a obchodu spolu s kraji prostřednictvím programu Obchůdek 21+, který je prodloužen až do roku 2028.
před 22 hhodinami

Teplický soud zamítl žádost exposlance Feriho o podmíněné propuštění

Bývalý poslanec Dominik Feri zůstává ve vězení, okresní soud v Teplicích totiž ve čtvrtek zamítl jeho žádost o podmíněné propuštění. Odsouzen byl na tři roky za znásilnění dvou dívek a pokus o další znásilnění, žádost podal po odpykání poloviny trestu. Podle žalobce ani soudu zatím Feri neprokázal polepšení, zcela mu chybí sebereflexe. Někdejší politik podal proti usnesení teplického soudu stížnost, pravomocně rozhodne Krajský soud v Ústí nad Labem. Státní zástupkyně ho v úterý obžalovala z dalšího znásilnění.
včeraAktualizovánopřed 22 hhodinami

V korupční kauze libereckých dopravců půjde před soud devět lidí a dvanáct firem

K ústeckému krajskému soudu (pobočka Liberec) míří korupční kauza libereckých dopravců. Kvůli údajným manipulacím a korupci při zadávání veřejných zakázek Dopravního podniku měst Liberce a Jablonce nad Nisou (DPMLJ) obžaloval státní zástupce devět lidí a dvanáct firem. Viní je z podplácení, poškození finančních zájmů Evropské unie, zjednání výhody při zadávání veřejné zakázky a přijetí úplatku. ČT to sdělila náměstkyně ústecké krajské žalobkyně Kateřina Doušová. Některým obviněným hrozí až dvanáct let za mřížemi.
před 23 hhodinami
Načítání...