Voda v Brně je kvůli bakteriím pitná jen po převaření

Brněnské vodárny a kanalizace zjistily v pitné vodě dodávané do vodovodní sítě přítomnost bakterií. Po konzultaci s Krajskou hygienickou stanicí proto vydaly upozornění, že voda je pitná pouze po převaření. Preventivně začaly vodárny do vody přidávat víc desinfekce a proplachují vodovodní řady.

Brněnské vodárny zjistily bakterie v pitné vodě při pravidelném měření. „Jedná se o koliformní bakterie,“ upřesnil Petr Šindler z Brněnských vodáren a kanalizací a dodal, že se jednalo o jednotková množství. Pro koliformní bakterie ale norma stanovuje nulovou toleranci. 

Ředitel Krajské hygienické stanice David Křivánek dodal, že jde spíše o preventivní opatření. „Nejedná se o havarijní stav ani kontaminaci fekáliemi, ale o zcela nepatrné překročení mikrobiálních ukazatelů v důsledku vyšší teploty dodávané studené vody, čímž mírně klesla dezinfekční účinnost běžného zabezpečení v pitné vodě,“ vysvětlil David Křivánek.

  • Koliformní bakterie můžeme najít v trávicích ústrojích různých živočichů včetně člověka. Jsou hlavním signálem fekálního znečištění vody. Jsou to například bakterie Escherichia Coli nebo druhy Salmonella. Požití koliformních bakterií ve vodě může zapříčinit průjem, zvracení a celkovou nevolnost.

Brněnské vodárny začaly do vody přidávat víc desinfekce a proplachují vodovodní řady. Voda v Brně proto může být cítit chlórem a být zakalená. Voda z vodovodu je pitná jen po převaření. Speciální cisterny s pitnou vodou v brněnských ulicích nejsou. Podle hygieniků stačí vodu z kohoutku jen převařovat. Lidé také mají možnost koupit si balenou vodu v obchodech.

3 minuty
Nález bakterie ve vodě představuje komplikace pro 400 tisíc lidí
Zdroj: ČT24

Z restaurací a kaváren zmizely karafy s kohoutkovou vodou

Informace o vadné vodě se mezi lidmi rychle rozšířila. V obchodech se regály s balenými vodami začaly vyprazdňovat už po druhé hodině odpoledne. Také restaurace a kavárny přestaly odpoledne nabízet vodu z kohoutku či led. Někteří zákazníci si raději objednali pivo, jiní si počkali, než se majitelé vrátí s balíky PET lahví.

Opatření se týká Brna i okolních obcí

Problém se týká zhruba půl milionu Brňanů a také lidí v okolí. Vodu z kohoutku by neměli pít ve více než čtyřiceti obcích Jihomoravského kraje. Například na Židlochovicku, Šlapanicku, části obcí na Tišnovsku a dále také Kanic, Bílovic a Řícmanic.

Analýza dalších vzorků potrvá tři dny

Vodárny dělají další odběry vzorků. Jejich analýza trvá tři dny. „Musíme najít příčinu a odstranit ji,“ řekl Petr Šindler z Brněnských vodáren a kanalizací. Bakterie se objevily pouze ve dvou vzorcích z pondělního odběru. Ze Žebětína a Komína, kam míří část povrchové vody z Vírské přehrady. Dvě třetiny Brna zásobuje první březovský vodovod podzemní vodou, do jedné třetiny Brna míří voda smísená z Víru a druhého březovského vodovodu. 

16 minut
Tisková konference ke kvalitě vody v Brně
Zdroj: ČT24

Loni kvůli závadné vodě onemocněly v Praze čtyři tisíce lidí

Problémy s pitnou vodou byly v květnu loňského roku i v pražských Dejvicích a Bubenči. I tam se ve vodovodním řadu objevily koliformní bakterie. Voda potom byla odstavena na čtyři dny. Za znečištění vody mohl průsak z kanalizace. Celkem onemocněly více než čtyři tisícovky lidí, z toho třiatřicet skončilo v nemocnici. Situace v Brně by ale neměla zdaleka být tak vážná.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Vláda chce podpořit výrobu léků v Česku. Chybí lidé, varují firmy

Vláda chce podpořit výrobu léků v tuzemsku a zároveň přilákat zahraniční investory. Důvodem jsou hlavně opakované výpadky některých medikamentů. Podle zástupců farmaceutických firem ale v Česku není dostatek kvalifikovaných pracovníků. A za nízké považují také úhrady, které zdravotní pojišťovny za léčiva platí.
před 11 mminutami

Ve zbraňové amnestii zatím lidé odevzdali stovky zbraní, náboje i granát

V takzvané zbraňové amnestii lidé v Česku od začátku roku odevzdali policii už přes dvě stovky zbraní a více než dva tisíce kusů střeliva. Někdy jde i o kuriozní případy. Například v Královéhradeckém kraji přinesl jeden z oznamovatelů na služebnu torzo granátu. Zbraňová amnestie platí od 1. ledna do konce června. Lidé při ní mohou beztrestně odevzdat nebo legalizovat nelegálně držené zbraně či střelivo.
před 41 mminutami

S vyproštěním uvázlého kamionu v centru Prahy pomáhali hasiči i policisté

Spoléhal se na navigaci a skončil až v úzké ulici pod Pražským hradem. S vyproštěním uvázlého kamionu pomáhali hasiči i policisté. Ti jen v Praze řeší podobné situace každý měsíc – často proto, že řidiči nerespektují značení a slepě následují navigace. Řidič projel zákaz a úzkou Nerudovou ulicí vyjel až nahoru – jen pár desítek metrů od schodiště k Pražskému hradu. Když se snažil vycouvat, naboural do zaparkovaného auta. Pak si na pomoc zavolal policisty.
před 10 hhodinami

Policisté zadrželi dospívajícího kvůli pokusu o vraždu v Praze, píší Novinky.cz

Policisté vyšetřují pokus o vraždu v Praze, podezřelým je šestnáctiletý chlapec. Uvedl to server Novinky.cz. Napadeným je zhruba šedesátiletý muž bez domova, kterého útočník pobodal. Podezřelý skončil ve vazbě.
před 11 hhodinami

I v Ostravě zůstává Idiot obrazem společnosti

Jeviště Národního divadla moravskoslezského patří knížeti Myškinovi, hlavnímu hrdinovi románu Idiot od Fjodora Michajloviče Dostojevského. Nová jevištní dramatizace vznikla přímo pro ostravskou scénu.
před 13 hhodinami

Bezobslužné prodejny zažívají boom. Ministerstvo prodloužilo program

Bezobslužné obchody se v Česku rychle rozšiřují. Především na venkově, kde nahrazují zaniklé prodejny potravin. Nabízejí nepřetržitý provoz a nižší náklady. Automatizované či hybridní prodejny podporuje také ministerstvo průmyslu a obchodu spolu s kraji prostřednictvím programu Obchůdek 21+, který je prodloužen až do roku 2028.
před 15 hhodinami

Teplický soud zamítl žádost exposlance Feriho o podmíněné propuštění

Bývalý poslanec Dominik Feri zůstává ve vězení, okresní soud v Teplicích totiž ve čtvrtek zamítl jeho žádost o podmíněné propuštění. Odsouzen byl na tři roky za znásilnění dvou dívek a pokus o další znásilnění, žádost podal po odpykání poloviny trestu. Podle žalobce ani soudu zatím Feri neprokázal polepšení, zcela mu chybí sebereflexe. Někdejší politik podal proti usnesení teplického soudu stížnost, pravomocně rozhodne Krajský soud v Ústí nad Labem. Státní zástupkyně ho v úterý obžalovala z dalšího znásilnění.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

V korupční kauze libereckých dopravců půjde před soud devět lidí a dvanáct firem

K ústeckému krajskému soudu (pobočka Liberec) míří korupční kauza libereckých dopravců. Kvůli údajným manipulacím a korupci při zadávání veřejných zakázek Dopravního podniku měst Liberce a Jablonce nad Nisou (DPMLJ) obžaloval státní zástupce devět lidí a dvanáct firem. Viní je z podplácení, poškození finančních zájmů Evropské unie, zjednání výhody při zadávání veřejné zakázky a přijetí úplatku. ČT to sdělila náměstkyně ústecké krajské žalobkyně Kateřina Doušová. Některým obviněným hrozí až dvanáct let za mřížemi.
před 16 hhodinami
Načítání...