Vítejte v 50. letech: V Jáchymově mají repliku komunistického pracovního lágru

26 minut
Události v regionech: Replika komunistického lágru z 50. let
Zdroj: ČT24

V Jáchymově na Karlovarsku dokončili stavbu repliky komunistického pracovního tábora. Má připomínat místo, kde tisíce politických vězňů musely dobývat uran. Většina z nich za to zaplatila svým životem. Naučná stezka je přístupná celoročně.

Stavbu několika částí komunistického pracovního tábora dokončili za evropské peníze u bývalé průzkumné uranové štoly. Jak říká ředitel Muzea Sokolov Michael Rund, smyslem je připomínat hlavně mladé generaci, že v 50. letech byl Jáchymov zamřížovaným městem.

Na Jáchymovsku bylo tehdy patnáct pracovních táborů. Převážně političtí vězni z nich každý den docházeli na těžkou práci do dolů. V podzemí dobývali uranovou rudu, která se vyvážela do Sovětského svazu.

Protože se ale ani jeden z původních táborů nedochoval, vznikla replika částečně podle starých fotek a také podle lágru Vojna u Příbrami. To je jediné místo v Česku, kde původní komunistický pracovní tábor stále stojí.

Základem jáchymovské repliky jsou strážní věže, ploty z ostnatých drátů nebo lágrový domek.

Ze strážních věží hlídali dozorci koridory okolo tábora. Ty byly dvojité, z ostnatého drátu, prostor byl osvětlený a uprostřed měly pískový pruh, kde se na vězně střílelo bez výstrahy.

Sokolovské muzeum obnovilo i takzvané mauthausenské schody, po kterých vězni denně chodili z ubytovacího tábora pracovat do dolu. Schodů bylo původně 260 a překonávaly výškový rozdíl 60 metrů.

K vidění bude i podzemní korekce

V jáchymovské táboře Svornost bylo vězněno 700 lidí. Letos v květnu na jeho místě archeologové objevili velmi zachovalou podzemní celu, takzvanou korekci. I do ní se můžou návštěvníci podívat. Říkalo se jí také díra nebo samotka.

obrázek
Zdroj: ČT24

Těžkou práci, ale i podmínky v dolech a táborech přibližuje seriál České televize Zdivočelá země. Nechybí v něm ani drsné metody, které používali bachaři v 50. letech.

Podle historiků prošlo komunistickými tábory nedobrovolně na 70 tisíc lidí. Většina z nich byla odsouzená za velezradu. 

Naučná stezka Jáchymovské peklo

Osudy lidí, kteří prošli pracovními tábory, přibližuje právě zrekonstruovaná naučná stezka Jáchymovské peklo. Je dlouhá 7 kilometrů a podrobné informace na ní návštěvníci získají i z nových informačních tabulí. Na těch jsou i takzvané QR kódy, které tam umístilo sokolovské muzeum v rámci geoparku. Když návštěvníci přiloží ke kódu chytrý telefon, můžou si přečíst text s dalšími informacemi.

Stezka je přístupná celoročně a vstupné se na ní nevybírá. Od jara do podzimu je pro turisty otevřená i Štola číslo jedna. Za hodinovou prohlídku i s průvodkyní se platí 50 korun.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Muž v královéhradeckém obchodním centru zranil nožem dva lidi. Policie ho zadržela

V královéhradeckém obchodním centru Futurum v pátek odpoledne muž napadl a zranil nožem dva lidi. Policisté centrum společně s hasiči evakuovali a po pachateli pátrali, nedlouho poté ho zadrželi v nedaleké Fakultní nemocnici Hradec Králové. Napadený muž podle záchranné služby utrpěl vážné bodné zranění a jedna žena byla zraněna lehce, oba skončili po ošetření ve fakultní nemocnici. Útočník je podezřelý z pokusu o vraždu, hrozí mu až dvacet let.
18:30AktualizovánoPrávě teď

Na křížení D1 a D2 v Brně čekají řidiče další omezení

Na křížení dálnic D1 a D2 v Brně začaly přípravy na změny ve vedení dopravy. K těm dojde částečně už o víkendu a v plném rozsahu od úterního rána. Auta budou jezdit pouze po jednom ze dvou mostů. Rekonstrukce nejvytíženější křižovatky v Česku, kterou denně projede až osmdesát tisíc vozidel, potrvá do konce příštího roku a Ředitelství silnic a dálnic za ni zaplatí přibližně 3,2 miliardy korun.
před 7 hhodinami

Sněžku zasáhl orkán, v Krkonoších platí lavinové nebezpečí

Sněžku zasáhl v pátek vítr o síle orkánu. Vítr měl podle údajů z měřicí stanice na vrcholu hory krátce po 07:00 v nárazu rychlosti přes 123 kilometrů v hodině. Hranice orkánu je 117,7 kilometru v hodině. Horní úsek lanovky na Sněžku zřejmě kvůli silnému větru celý den nepojede, sdělil vedoucí provozu lanovky Jiří Špetla. Dolní úsek na Růžovou horu je v provozu. Aktuální informace o provozu lanovky jsou na webu, situace se může změnit. Ostatní krkonošské lanovky v kraji vítr neomezil.
před 10 hhodinami

Požár rodinného domu v Kroměříži nepřežil jeden člověk

V Kroměříži hořel ráno rodinný dům. Muž, kterého z něj hasiči vynesli, v důsledku udušení zemřel. Zachráněná žena utrpěla rozsáhlé popáleniny, vrtulník ji transportoval do popáleninového centra v Brně. Příčinu požáru i výši způsobené škody zjišťuje vyšetřovatel hasičů.
před 10 hhodinami

Příběh černého uhlí se začíná uzavírat. Horníky čeká nová kapitola

Těžba černého uhlí má letos v Česku definitivně skončit. Na Karvinsku zbývá dotěžit posledních několik tisíc tun. Z šachet v regionu odejde v lednu a únoru 1600 lidí. Během prvních dvou vln propouštění odešly z dolů i stovky lidí. Většina z nich dostala odstupné a stále nepracuje. Podle některých i proto, že jim noví zaměstnavatelé často nenabízejí ani polovinu toho, na co byli zvyklí v podzemí. Jiní zkouší vlastní podnikání. Černouhelné hornictví skončí na Karvinsku po 250 letech. Jak to ovlivní trh práce, bude podle ekonomů jasnější za rok.
před 16 hhodinami

Při dopravních nehodách vloni zemřelo nejméně lidí od roku 1961

Při dopravních nehodách v Česku loni podle předběžných dat zemřelo 428 lidí, což je o deset méně než v roce 2024. Jde také o vůbec nejnižší číslo od roku 1961. Nejvíc lidí v jednom měsíci zemřelo v září – 59. Nejtragičtějším dnem byla neděle 15. června s osmi oběťmi. Třetina všech loňských obětí přišla o život kvůli nevěnování se řízení, nepřizpůsobení rychlosti stavu silnice nebo přejetí do protisměru. Zatím předběžná čísla také ukazují o sedm tisíc méně nehod než v roce 2024. To je ale hlavně kvůli úpravě evidence srážek se zvěří.
včera v 20:10

Chebsko a Sokolovsko hlásí slabší zemětřesení

Zemětřesení o síle okolo tří stupňů pocítili po 16:30 a následně znovu zhruba o hodinu později lidé v okolí Kraslic na Sokolovsku. Otřesy byly podle reakcí obyvatel na sociálních sítích cítit i na Chebsku a výjimečně také na Karlovarsku.
včeraAktualizovánovčera v 18:52

Novoroční půlnoc přinesla nejlepší kvalitu ovzduší za posledních několik desetiletí

Silvestrovská noc nabídla nejlepší ovzduší na přelomu roku minimálně za posledních 22 let, uvedl pro ČT vedoucí oddělení kvality ovzduší Českého hydrometeorologického ústavu Brno Jáchym Brzezina. Hodnoty koncentrací částic PM10 se podle něj pohybovaly výrazně níže, než je během období kolem novoroční půlnoci obvyklé.
včera v 13:57
Načítání...