V Ostravě začne fungovat sdílení jízdních kol. První čtvrthodina bude zdarma

V Ostravě začne 1. května fungovat systém sdílení jízdních kol. Na 39 místech hlavně v širším centru města si lidé budou moci kola vypůjčit i vrátit. První čtvrthodina bude zdarma, za dalších 45 minut zaplatí cyklisté 18 korun a pak šest korun každou další čtvrthodinu.

Město za službu nic platit nebude. Uvedli to zástupci vedení Ostravy a společnosti Rekola Bikesharing, která bude systém provozovat. Pilotní projekt bude ve městě do konce letošní cyklistické sezony. 

V první vlně budou mít lidé k dispozici 180 kol městského typu s nízkým nástupem, protišlapnou brzdou a košíkem na drobná zavazadla. „Věřím, že si Ostravané na systém zvyknou a budeme ho v příštích letech rozšiřovat,“ řekl primátor Tomáš Macura (ANO). Po rozšíření do dalších obvodů by počet sdílených bicyklů mohl vzrůst na 500.

Chceme si ověřit, jaký bude o službu zájem, jestli jsme dobře vytipovali lokality a dobře odhadli počet kol. Chceme také vyzkoušet, jaké časové frekvence budou lidé využívat nejčastěji.
Tomáš Macura
ostravský primátor

Kola se budou vracet do stojanů

V Ostravě bude fungovat takzvaný hybridní stanicový systém, kdy se kola půjčují i vracejí u stanic (stojanů), které ale nejsou limitovány počtem míst. „Jsou v zásadě dva základní systémy - jeden je stanicový a druhý totálně bezstanicový. Ten jsme nechtěli, protože pak vznikají taková spontánní pohřebiště kol,“ řekl Macura.

Město podle něj chtělo systém, který bude uživatele motivovat, aby kola vraceli na konkrétní místa, ale zároveň se jim nemohlo stát, že na daných místech bude plno a nebude kam další kola zamknout. „Hybridní systém tento problém řeší. Můžete zamknout jedno kolo o druhé, ale musíte to doručit do požadované lokality,“ řekl Macura. Kola budou vybavena lokačním systémem, díky kterému bude možné sledovat, kde se nacházejí.

Za použití kol budou cyklisté platit prostřednictvím platební karty. Koordinátor Rekoly pro Ostravu Lubomír Fridrich řekl, že nejběžnějším způsobem, jak si lidé kola budou půjčovat, je zaregistrování do mobilní aplikace, která se dá stáhnout na internetových stránkách Rekoly.

Data nevidíme, jsou anonymizovaná. V momentě, kdy se člověk zaregistruje, zadá svoji platební kartu, může jezdit. Systém, jak to půjčit, je velmi jednoduchý. Na každém kole je číselný kód. Vy ho zadáte do aplikace, na kolo nasednete a jedete do další stanice, kde ho obdobným systémem, jakým jste ho odemkli, zase připnete.
Lubomír Fridrich
koordinátor Rekoly pro Ostravu

Lidé si budou moci kola půjčit také prostřednictvím webové stránky nebo SMS, předtím se ale rovněž musí zaregistrovat.

Na 250 kilometrů cyklostezek, další přibudou

V Ostravě je okolo 250 kilometrů cyklostezek a cyklotras. Stanoviště pro sdílená kola zatím budou zejména v centrálním obvodě Moravská Ostrava a Přívoz, například v Husově sadu, před Novou radnicí u Domu kultury či Městské nemocnice, v Dolní oblasti Vítkovic nebo na Slezskoostravském hradě. Jediná vzdálenější stanice bude u Landeku v Petřkovicích.

Rekola provozuje sdílená kola od roku 2013. Působí v Praze, Brně, Olomouci, Českých Budějovicích, Liberci a Teplicích.

K provozovatelům takzvaného bikesharingu, tedy sdílení kol, se před časem přidaly i České dráhy. Velikonočním víkendem se tak opět otevřely jejich cyklopůjčovny. Střediska jsou v provozu zpravidla od 1. dubna do 31. října, vybrané půjčovny jsou otevřeny i celoročně. Bez slevové In Karty se za bicykl platí kolem 150 korun denně.

Výpůjčky kol chce letos umožnit také Moravskoslezský kraj. Do vybraných míst v regionu rozdělí 40 bicyklů. Turisté je budou moci využívat od letošního jara. Lidem s pohybovým omezením, nesportovcům nebo třeba seniorům mají pomoci zvládnout náročnější výlety po regionu, řekla krajská mluvčí Nikola Birklenová.

Kola poháněná elektromotorem budou rozdělena do dvou kategorií. Pro méně náročný terén budou určená kola crossová, pro výlety v kopcovitých oblastech s větším převýšením kola horská. Obě varianty bude možné téměř v každé lokalitě zapůjčit i v dámském provedení.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

VideoHřensko otevřelo Edmundovu soutěsku, provoz stále omezují následky požáru

Hřensko po prodloužené zimní přestávce znovu otevřelo Edmundovu soutěsku. Provoz vyhlášeného turistického místa stále omezují následky rozsáhlého lesního požáru z léta 2022. Do kaňonu se dostane jen asi dvě stě lidí denně. Edmundova soutěska běžně otevírala už na Velikonoce, letos to pozdržely nestabilní kameny nad stezkou. Měla by být otevřena denně až do konce října, při silném větru nebo dešti ji ale Hřensko může z důvodu bezpečnosti zase uzavřít.
před 11 mminutami

Pražští zastupitelé odvolali Prokopa z funkce předsedy kontrolního výboru

Pražští zastupitelé odvolali z funkce předsedy kontrolního výboru zastupitelstva Ondřeje Prokopa (ANO) kvůli jeho kauze nepřiznaných bytů. Na jeho místo zvolili dalšího zastupitele hnutí Jana Hušbauera. V hlasování to podpořily všechny kluby kromě ANO a SPD. Prokop se z jednání omluvil. Náměstek primátora Jaromír Beránek (Piráti) také v pondělí na radě města předloží návrh na Prokopovo odvolání z dozorčí rady dopravního podniku. Zastupitelé ANO se svého kolegy zastali.
15:40Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Žalobce poslal před soud dva lidi a firmu kvůli údajným manipulacím se zakázkami v Plzni

Státní zástupce obžaloval dva lidi a firmu kvůli údajným manipulacím s veřejnými zakázkami v Plzni. Konkrétně šlo o elektronický systém pro kontrolu příspěvkových organizaci Plzeňského kraje. Obžaloba je viní ze zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě a jednu obviněnou osobu také ze zneužití pravomoci úřední osoby. Uvedla to plzeňská okresní státní zástupkyně Ivana Hostašová. Za první skutek hrozí až osm let vězení, za zneužití pravomoci úřední osoby pak až deset let za mřížemi.
před 4 hhodinami

MotoGP v Brně doprovodí posílení MHD i policejní opatření

Na Masarykově okruhu v Brně v pátek začíná Velká cena České republiky silničních motocyklů (MotoGP). Pořadatelé dokončují přípravy areálu, přijíždějí kamiony závodních týmů a na nápor návštěvníků se připravují také kempy v okolí. Policie chystá rozsáhlá bezpečnostní a dopravní opatření, Dopravní podnik města Brna posílí spoje mimořádnými autobusovými linkami.
před 14 hhodinami

Uchazečům o řidičák zavařili obvinění komisaři

Zásahy proti úplatným zkušebním komisařům komplikují život uchazečům o řidičský průkaz. Leckde totiž musejí na závěrečnou jízdu čekat i několik měsíců. Třeba v Praze-západ, kde po zatýkání na černošické radnici zůstali z původních dvanácti komisařů jen tři.
před 14 hhodinami

Kvůli opravě železničního mostu se řidiči rok nedostanou po Hlučínské do centra Ostravy

Kvůli opravě železničního mostu v Ostravě-Přívoze neprojedou řidiči od 17. června zhruba rok po Hlučínské ulici směrem do centra Ostravy. Budou muset využívat objízdné trasy. Hlučínská ulice je součástí silnice I/56 a představuje klíčové spojení centra krajského města s městskými obvody Petřkovice a Lhotka, městem Hlučín na Opavsku i okolními obcemi.
včera v 19:21

Plzeň odkoupí rozhlednu na Chlumu za cenu z aukce

Plzeň získá do svého majetku jednu z nejznámějších rozhleden v okolí. Věž na vrchu Chlum odkoupí za více než 4,5 milionu korun, o jejichž výši rozhodla aukce. Využití předkupního práva zastupitelé jednomyslně schválili, část z nich ale upozorňovala na téměř osminásobný rozdíl mezi kupní cenou a původním znaleckým odhadem.
včera v 19:18

Typograf musí mít rád knížky, říká Solpera. Jedna vyšla i o něm

Vyšla kniha o díle Jana Solpery. V publikaci s názvem Typo života běh = Solpera představuje jeden z nejvýznamnějších českých typografů svá písma, loga nebo plakáty. Tvořil také knižní obálky a poštovní známky. Jeho tvorbu také aktuálně připomíná výstava v Plzni.
včera v 17:39
Načítání...