V Liberci už nebude svítit Eltodo, město odstoupilo od smlouvy

Liberec - Ve stotisícovém Liberci už nebude veřejné osvětlení a signalizaci na křižovatkách spravovat firma Eltodo-Citelum. Město odstupuje od smlouvy. Důvodem je porušení smlouvy Eltodem, firma prý ani po urgencích městu nedodala dopravní ústřednu, která má řídit provoz křižovatek. Smlouva je navíc nevýhodná, město si správu zajistí levněji. Firma si žádného porušení smlouvy není vědoma a chce s městem o vzniklé situaci ještě jednat.

Eltodo-Citelum získalo zakázky na správu osvětlení a křižovatek ve stotisícovém městě v roce 2006 na 15 let. Jednou z podmínek byly investice do modernizace osvětlení a křižovatek dohromady za 169 milionů korun. Za šest let už firma ve městě investovala 112 milionů korun a další investice připravuje, uvedl už dříve ředitel společnosti Václav Chmelík. Peníze investované do rozvoje systému bude chtít firma zpět. Radnice je na to připravena, i když výši investic zpochybňuje. „Investice se musí doložit,“ uvedl náměstek primátorky Lukáš Martin (ČSSD).

Smlouvu města s firmou Eltodo už delší dobu kritizuje i opozice. Podle stínového radního pro ekonomiku Jaromíra Baxy (Změna pro Liberec) má Liberec omezené možnosti ovlivnit technické řešení ve svých ulicích a navíc platí příliš mnoho. Kdyby město smlouvu vypovědělo, výrazně by podle něj ušetřilo. Letos zaplatí 64 milionů korun, z toho jen 33 milionů jsou podle firmy Eltodo náklady na správu systému, zbytek je splátka investic. „Výpověď smlouvy by sice přišla na 90 milionů korun, avšak tato částka by se vrátila zhruba do pěti let v závislosti na tom, jak drahý úvěr by si město muselo vzít,“ tvrdí Baxa.

2 minuty
Reportáž Milana Brunclíka
Zdroj: ČT24

Liberec chce od firmy Eltodo-Citelum osvětlení převzít od 1. ledna 2013. Do té doby vypíše veřejnou soutěž na zajištění jeho správy a údržby. O investicích do rozvoje systému však chce radnice rozhodovat sama podle toho, zda na ně bude mít peníze. Ročně nechce dát vedení města do správy, údržby a obnovy víc než 35 milionů korun, z toho zhruba pět milionů by mělo jít do obnovy systému. „Věříme, že se nám mimo jiné podaří výrazně ušetřit třeba při nákupu elektřiny,“ doplnil ekonomický náměstek primátorky Jiří Šolc (Liberec občanům).

Eltodo-Citelum provozuje veřejné osvětlení ve zhruba 80 městech republiky včetně Prahy. V Libereckém kraji využívají služeb firmy třeba ve Frýdlantu, Raspenavě, Lázních Libverda nebo Doksech. Když firma před lety správu veřejného osvětlení v Liberci přebírala, bylo na hranici životnosti. Systém prošel opravami a modernizací, výměny se dočkala více než čtvrtina sloupů. Systém se z původních 12 000 svítidel rozrostl na více než 13 000, přibylo hlavně osvětlení přechodů pro chodce. Světelných křižovatek bylo před lety ve městě 21, dnes je jich už 30.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Policisté zadrželi dospívajícího kvůli pokusu o vraždu v Praze, píší Novinky.cz

Policisté vyšetřují pokus o vraždu v Praze, podezřelým je šestnáctiletý chlapec. Uvedl to server Novinky.cz. Napadeným je zhruba šedesátiletý muž bez domova, kterého útočník pobodal. Podezřelý skončil ve vazbě.
před 4 mminutami

I v Ostravě zůstává Idiot obrazem společnosti

Jeviště Národního divadla moravskoslezského patří knížeti Myškinovi, hlavnímu hrdinovi románu Idiot od Fjodora Michajloviče Dostojevského. Nová jevištní dramatizace vznikla přímo pro ostravskou scénu.
před 2 hhodinami

Bezobslužné prodejny zažívají boom. Ministerstvo prodloužilo program

Bezobslužné obchody se v Česku rychle rozšiřují. Především na venkově, kde nahrazují zaniklé prodejny potravin. Nabízejí nepřetržitý provoz a nižší náklady. Automatizované či hybridní prodejny podporuje také ministerstvo průmyslu a obchodu spolu s kraji prostřednictvím programu Obchůdek 21+, který je prodloužen až do roku 2028.
před 4 hhodinami

Teplický soud zamítl žádost exposlance Feriho o podmíněné propuštění

Bývalý poslanec Dominik Feri zůstává ve vězení, okresní soud v Teplicích totiž ve čtvrtek zamítl jeho žádost o podmíněné propuštění. Odsouzen byl na tři roky za znásilnění dvou dívek a pokus o další znásilnění, žádost podal po odpykání poloviny trestu. Podle žalobce ani soudu zatím Feri neprokázal polepšení, zcela mu chybí sebereflexe. Někdejší politik podal proti usnesení teplického soudu stížnost, pravomocně rozhodne Krajský soud v Ústí nad Labem. Státní zástupkyně ho v úterý obžalovala z dalšího znásilnění.
11:09Aktualizovánopřed 4 hhodinami

V korupční kauze libereckých dopravců půjde před soud devět lidí a dvanáct firem

K ústeckému krajskému soudu (pobočka Liberec) míří korupční kauza libereckých dopravců. Kvůli údajným manipulacím a korupci při zadávání veřejných zakázek Dopravního podniku měst Liberce a Jablonce nad Nisou (DPMLJ) obžaloval státní zástupce devět lidí a dvanáct firem. Viní je z podplácení, poškození finančních zájmů Evropské unie, zjednání výhody při zadávání veřejné zakázky a přijetí úplatku. ČT to sdělila náměstkyně ústecké krajské žalobkyně Kateřina Doušová. Některým obviněným hrozí až dvanáct let za mřížemi.
před 5 hhodinami

Senior, který napadl Babiše holí, dostal podmínku

Pětašedesátiletý muž, který loni 1. září napadl na předvolebním mítinku v Dobré na Frýdecko-Místecku předsedu hnutí ANO Andreje Babiše francouzskou holí, dostal podmíněný trest. Navíc musí pojišťovně uhradit náklady spojené s ošetřením napadeného politika, které činí okolo tří tisíc korun. Rozhodl o tom nepravomocně soudce Okresního soudu ve Frýdku-Místku.
před 8 hhodinami

Vrátí se inverze, v neděli má silně foukat

V příštích dnech se do Česka vrátí inverzní ráz počasí. O víkendu se objeví mlhy, často i mrznoucí. Slunce se ukáže spíše jen na horách, v neděli se místy vyjasní i v nížinách. Nejvyšší teploty vystoupí lehce nad nulu. Postupně zesílí vítr, který v nárazech dosáhne během neděle rychlosti až 70 kilometrů v hodině, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
před 11 hhodinami

Kaple v Bečově se zbavuje lešení, o Velikonocích přivítá návštěvníky

Víc než šest století stará kaple v Bečově nad Teplou bude znovu přístupná veřejnosti. Právě v ní objevili v roce 1985 kriminalisté pod podlahou zakopaný jeden z největších pokladů Česka – relikviář svatého Maura. Uplynulé dva roky zde pracovali restaurátoři. V klenbě odhalili malbu svatého Matouše. Řešili také, jak se vypořádat s vlhkostí, která vnikala do zdí, či s narušenou statikou stropu. Zatímco lešení zmizí už zítra, malby si návštěvníci prohlédnou až o Velikonocích. Do té doby zůstane kaple nepřístupná.
před 12 hhodinami
Načítání...