V Krušných horách začala obnova Božídarského rašeliniště

Boží Dar - Božídarská radnice získala peníze na rekonstrukci naučné stezky Božídarské rašeliniště z evropských fondů. Za 12 milionů korun postaví bezpečné cesty a nové značení. Unikátní přírodní lokalitu nechaly úřady zavřít před dvěma roky. Kvůli stavu dřevěných cest a mostů hrozilo návštěvníkům nebezpečí propadnutí a úrazy.

Starosta Božího Daru Jan Horník informoval, že stezka byla poničená vlastním provozem, velkou návštěvností a zejména nekvalitně použitým dřevem. Velká váha sněhu způsobovala prolamování nosných částí. Smrkové dřevo tak nahradí kvalitnější dubové. Lávky budou dostatečně široké pro vozíčkáře, kočárky a větší skupiny lidí. Soukromá firma už začala s výrobou třímetrových částí.

Jednatel truhlářské firmy Břetislav Slánský prozradil, že 80 procent výroby probíhá v truhlárně a jednotlivé díly se pak budou přemísťovat. Hlavní výhodu takového postupu vidí starosta v tom, že rekonstrukce po sobě nezanechá tolik nepořádku, který by vznikl stloukáním přímo na místě. Dřevěné lávky, které vedou po polovině zhruba tříkilometrového okruhu, nebudou jedinou novinkou.

Koordinátorka projektů EU Olga Zámostná hovoří o nových, moderních tabulích, kde budou základní informace o zdejší fauně a flóře. Stezka vedoucí po bývalém těžebním území rašeliny z 19. století byla vloni zapsána do takzvané Ramsdarské úmluvy. Ta zajišťuje ochranu přírodních lokalit podobně jako seznam Unesco u památek.

Kvůli drsným klimatickým podmínkám je rekonstrukce stezky rozdělena na dvě etapy. První návštěvníci se sem mohou podívat nejdříve v létě příštího roku.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Na severu Čech platí výstraha před ledovkou

Na severu Čech se může v sobotu večer při mrznoucím mrholení nebo dešti tvořit slabá ledovka. Vyplývá to z výstrahy, kterou vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Hrozí úrazy a komplikace v dopravě. Během noci na neděli riziko mrznoucích srážek pomine.
před 10 hhodinami

Hasiči měli o Vánocích přes tisíc zásahů. V meziročním srovnání jde o nadprůměr

Hasiči v tuzemsku měli o Vánocích 1163 výjezdů, z toho 178 bylo k požárům. Podle počtu událostí tak byly letošní svátky mírně nadprůměrné, informovala mluvčí generálního ředitelství hasičů Klára Ochmanová. Nejvíce práce měli hasiči na Štědrý den, kdy bylo zásahů 515. Některé požáry během svátků přitom způsobily mnohamilionové škody.
před 12 hhodinami

Na náměstí v Postoloprtech se potkávají Oldřich s Boženou

Postoloprty na Lounsku dokončují největší investici v historii města, kterou je rekonstrukce náměstí za 115 milionů korun. Její součástí je i obří vydlážděná mozaika. V celku si ji půjde nejlépe prohlédnout z výšky. Zobrazuje pověst o setkání Oldřicha a Boženy. Podle kroniky se tak stalo právě u Postoloprt, když byl kníže na lovu.
před 13 hhodinami

Modernizace železničního uzlu Česká Třebová má za sebou první rok

Nové koleje i nádražní objekty vyrostly během prvního roku modernizace železničního uzlu Česká Třebová. Investice za téměř dvacet miliard je plánována na šest let. Má přinést bezpečnější a rychlejší průjezd vlaků i pohodlnější cestování. Lidé pocítí dopad stavebních prací hlavně v druhé polovině oprav.
před 14 hhodinami

Z Bedřichova po konci vleků odcházejí i hoteloví hosté

Dlouholetý provozovatel, který měl v Bedřichově v Jizerských horách celkem pět vleků, už ve středisku podnikat nechce. Místní proto hledají cestu, jak v budoucnu provoz obnovit. Uzavření sjezdovek už dopadá na některé podnikatele.
před 15 hhodinami

Na přelomu roku se čeká sníh a teploty pod průměrem

Na přelomu roku do Česka přijde zima. Teploty i přes den budou jen mírně nad nulou, hlavně na horách bude sněžit a lze očekávat sněhové jazyky i závěje, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Ani v prvním týdnu roku 2026 se ráz počasí příliš nezmění.
včera v 20:39

Lipno zamrzá, bruslit na něm je ale zatím hazard

Lipenské jezero postupně zamrzá. Místy má sice led tloušťku kolem čtyř až pěti centimetrů, zatím ale netvoří dostatečně souvislou plochu. Přesto na něj už někteří nedočkavci navzdory nebezpečí vstupují. Možnosti bruslení závisí na intenzitě mrazů. Ke zprovoznění bruslařské magistrály propojující Frymburk, Přední Výtoň a Lipno nad Vltavou musí mrznout deset až patnáct dnů.
včera v 20:19

Porodnost i letos klesne na další historické minimum

V Česku se narodilo nejméně dětí v historii. Podle průběžných dat zdravotníků letošek skoro s jistotou překoná loňské minimum. Někde hlásí téměř o pětinu méně novorozenců. Potomky teď přivádějí na svět hlavně ženy z populačně slabších 90. let. Jejich matky měly děti přibližně o pět let dřív. V kombinaci s dalšími faktory čekají odborníci nízkou porodnost i v příštích letech.
včera v 20:04
Načítání...