V Kladrubech nad Labem probíhá spor o chráněné území

Kladruby nad Labem – Areál Národního hřebčína v Kladrubech nad Labem by se měl dostat na seznam významných lokalit Natura 2000. Podle ochránců přírody tam žijí brouci, kteří patří mezi evropsky chráněné druhy. Návrh se ale nelíbí vedení hřebčína. Bojí se, že mu zápis přinese problémy. Hlavně při kácení starých stromů a obnově alejí.

Páchník hnědý a lesák rumělkový. Kvůli těmto broukům ve starých stromech se vedou spory o budoucnost hřebčína. Ochránci přírody navrhují zapsat území do soustavy Natura 2000. „Je tam velké množství chráněných druhů. Jako předměty ochrany do navrhované lokality navrhujeme pouze ty dva zmíněné druhy,“ sdělil náměstek ředitele Agentury ochrany přírody a krajiny ČR Michael Hošek.

Vedení hřebčína říká, že zařazení Kladrub mezi chráněné území je na první pohled pěkné, na druhou stranu ale může ohrozit plány. „Tady se jedná třeba i o hlavní alej, kterou jsme začali obnovovat, a když ze zhruba 900 stromů jich tam 160 bude muset zůstat, nebude to pro alej typické,“ nechala se slyšet Lenka Gotthardová, ředitelka Národního hřebčína v Kladrubech nad Labem.

Radní Pardubického kraje odpovědný za životní prostředí Petr Šilar (KDU-ČSL) vysvětluje, že obyvatelé mají strach, že tam dojde k veškerým zákazům jakékoliv činnosti. To by měl odstranit plán péče a garance povolení jistých činností. Agentura ochrany přírody a krajiny odmítá, že by vyhlášení chráněného území znemožnilo obnovu alejí. S hřebčínem už několik let spolupracuje na jiných projektech, i teď věří v dohodu.

„Tu diskuzi je nutné ukončit v následujících měsících, protože pak bude návrh procházet mezirezortním připomínkovým řízením a termín na odevzdání Evropské komisi je září tohoto roku,“ dodal Michael Hošek. Národní hřebčín v Kladrubech nad Labem podle ředitelky přistoupí pouze na takový návrh, který neohrozí rozvoj celého areálu. Další jednání by mělo proběhnout ještě v lednu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Budoucí vláda chce, aby obce odváděly zisky z radarů. Samosprávy s tím nesouhlasí

Blíží se možný výpadek v příjmech měst a obcí. Pravděpodobná budoucí vláda v návrhu programového prohlášení počítá s tím, že peníze, které samosprávy do své kasy vybírají na pokutách z radarů, přenese na stát. Oslovení starostové s takovým krokem nesouhlasí, obcím by podle nich vypadly příjmy. Kritici také upozorňují na to, že se v řadě případů přestane rychlost měřit.
před 1 hhodinou

Na Nymbursku se potvrdilo další ohnisko ptačí chřipky

Čtvrté letošní ohnisko ptačí chřipky v komerčním chovu, z toho třetí v tomto týdnu, je v chovu kachen firmy Perena v Nouzově na Nymbursku. Vysoce patogenní ptačí chřipka H5N1 tam byla potvrzena ve čtvrtek. V chovu je přes dva tisíce kusů šestitýdenních kachen. Kdy se začne s likvidací zbývající drůbeže, zatím není jasné, sdělil mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Břeclavský soud rehabilitoval rakouského rybáře zastřeleného za komunismu

Břeclavský soud po téměř sedmdesáti letech rehabilitoval rakouského rybáře Karla Benedika. V srpnu 1956 spolu s Walterem Wawrou rybařili u soutoku Kyjovky a Dyje a o šedesát metrů překročili hranici. Českoslovenští pohraničníci je oba zastřelili. Komunisté jejich smrt rodinám tajili až do sametové revoluce. Wawru soud rehabilitoval loni.
před 11 hhodinami

Ostravská osada Bedřiška čelí demolici. Zastal se jí prezident

Příznivci někdejší hornické kolonie Bedřiška v Ostravě ve čtvrtek na několik hodin obsadili jeden z domů určených k demolici. Situaci na místě monitorovala policie. Aktivisté nakonec vpodvečer objekt sami opustili. S žádostí o pomoc při záchraně osady se obyvatelé kolonie ve středu obrátili dopisem na prezidenta Petra Pavla a zmocněnkyni pro lidská práva Kláru Šimáčkovou Laurenčíkovou. Pavel ocenil jedinečnost místa, současné bourání domků jej prý mrzí.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Lipno odhaluje zatopené vesnice

Lipno odkrylo původní historické stavby a cesty. Hladina nádrže kvůli suchu a upouštění přehrady klesla o dva metry. Na dně jezera se proto objevily nejen pařezy, ale také základy zatopených továren, domů a zbytky staré železniční tratě.
před 21 hhodinami

Výroba aut v Česku se mění

Výroba automobilů v Česku se mění, například kolínský závod společnosti Toyota přestal vyrábět vozy pouze se spalovacím motorem. Nahradí je novým hybridním modelem a produkovat tak bude už jen hybridy. O takové modely mají Češi stále větší zájem a víc kupují i čistě elektrická auta. Na ty se už v Česku soustředí Škoda Auto a Hyundai – za první tři čtvrtletí letošního roku vyrobily 162 tisíc vozů. Škoda Auto ještě víc – podle automobilky zároveň rostou i prodeje. „Rosteme velmi výrazně speciálně v sekci elektromobilů, roste celý trh,“ uvedl vedoucí pro český trh ze Škody Auto Jiří Maláček. I přesto je zájem o čistě elektrické vozy v Česku stále malý, na celkových prodejích se podílí jen asi pěti a půl procenty.
včera v 07:35

Ostrava vydala manuál, jak pomáhat obětem trestných činů

Učitelům, sociálním pracovníkům i úředníkům má pomoci nový manuál, který vydává město Ostrava. Publikace radí, jak rozpoznat oběť trestného činu a kam ji nasměrovat, aby získala psychologickou i právní podporu.
12. 11. 2025

Ostatky válečného hrdiny Špota se po dekádách vrátily do Jičína

Ostatky válečného hrdiny, velitele výsadkové skupiny Iridium, Miroslava Špota, se vrátily do Jičína, kde žil a studoval. Více než osmdesát let byly uloženy v Perlacherském lese u Mnichova. Příbuzní je převzali už v září při pietním aktu na pražském Vítkově, nyní je s vojenskými poctami uložili do rodinného hrobu.
12. 11. 2025
Načítání...