V Dobrušce se čtvrt století nestavělo. Díky iniciativě místního seniora teď vzniklo 52 bytů

2 minuty
V Dobrušce vzniklo 52 nových družstevních bytů
Zdroj: ČT24

V Dobrušce na Rychnovsku mají novou ulici generála Štandery a v ní 52 nových družstevních bytů. Projekt v hodnotě dvě stě milionů korun bez dotací inicioval a vedl senior Karel Joukl, který je předsedou tamních družstevníků. V Dobrušce se přitom za posledních 25 let žádný byt nepostavil. Na všechny zájemce o bydlení se však nedostalo.

Do družstva v Dobrušce se přihlásil například Petr Tojnar s tím, že zajistí bydlení pro své tři děti. Složil čtvrtinu ceny třípokojového bytu, který stojí tři a půl milionu korun. Dnes už ho zařizuje. Družstvu bude splácet deset tisíc korun měsíčně po dobu 25 let. 

„Kdyby měly děti hypotéku, bylo by to pro ně daleko dražší. O zhruba 800 tisíc až milion korun je to levnější, než kdyby to stavěl developer, který by na tom chtěl mít zisk. Je to pro nás velice výhodné,“ popsal Tojnar.

Stavba čtyř domů s 52 byty trvala zhruba pět let. Na starosti ji měl pětasedmdesátiletý Karel Joukl. Pozemek město zapůjčilo, po úpravách chodníku a zeleně mu pak družstvo většinu parcel vrátí. Ty, které se nacházejí přímo pod domy, odkoupí. 

„Jsou to byty 3+kk nebo 4+kk, internet, optika, bezbariérovost, napájení z centrálního zdroje tepla, který spaluje štěpku. Cenová relace je vynikající,“ popsal Joukl.

Na řadu zájemců o bydlení se nedostalo

Energetickou krizi a zdražování materiálů ve finále dostavby domů v Dobrušce ustáli. Každý družstevník připlatil 120 až 150 tisíc korun. „Pan Joukl má stavební bytové družstvo jako koníčka. Toto si vzal na sklonku kariéry jako poslední cílovou metu, a povedlo se mu to,“ komentoval zastupitel Dobrušky Pavel Štěpán (SNK). 

Na všechny, kteří měli o nový byt zájem, se však v Dobrušce nedostalo. Projekt má převis 23 zájemců, kteří čekají ve frontě. „Je spousta náhradníků, kteří by si okamžitě šli ten byt koupit,“ doplnil Tojnar. Karel Joukl se tak nyní snaží v družstvu vychovat svého nástupce, který by měl odvahu pustit se do dalšího podobného projektu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Dolní Lutyně kritizuje „šibeniční“ lhůtu k připomínkování změn územního plánu kvůli gigafactory

Obec Dolní Lutyně na Karvinsku a spolek Zachovejme Poolší považují za nepřiměřeně krátké lhůty, které Moravskoslezský kraj stanovil pro připomínkování změny územního plánu umožňující případnou výstavbu takzvané gigafactory. Podle obce je patnáctidenní termín, do něhož spadají i vánoční svátky, šibeniční. Krajský úřad ale tvrdí, že postupuje v souladu se zákonem.
před 3 hhodinami

Na přelomu roku bude sněžit, na horách má připadnout až 15 centimetrů sněhu

Během Silvestra a prvního dne nového roku má napadnout na severozápadě a severu Čech a v části Českomoravské vrchoviny kolem osmi centimetrů sněhu, na horách až patnáct centimetrů. Od středečního večera se mají zejména od vyšších poloh tvořit sněhové jazyky. Od čtvrtečního dopoledne do pátečního odpoledne bude ve středních a západních Čechách, na severu Moravy a ve Slezsku foukat vítr s nárazy kolem sedmdesáti kilometrů v hodině, uvedl ve výstraze Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
před 10 hhodinami

Oprava českobudějovické Slavie se prodraží. Město viní projektanty a zvažuje žalobu

Po víc než dvou letech se v centru Českých Budějovic znovu otevřel veřejnosti kulturní dům Slavie. Nově má pět pater – kromě společenského sálu a restaurace tam vznikl i divadelní sál. Rekonstrukce vyjde nejméně na 900 milionů korun, což je oproti původním odhadům zhruba o 200 milionů více. Podle vedení města za zdražení mohou chyby v projektu a radnice zvažuje soudní spor s projektanty.
včeraAktualizovánovčera v 19:12

Liberecká a českolipská nemocnice se sloučí

Akcionáři Krajské nemocnice Liberec (KNL) schválili sloučení s Nemocnicí s poliklinikou Česká Lípa. K 1. lednu 2026 tak vznikne zdravotnické zařízení s více než 1600 lůžky a 4700 zaměstnanci. Bude patřit k desítce největších nemocnic v Česku. Českolipská nemocnice spojením zanikne a její majetek přejde na KNL. Informoval o tom hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj), který na valné hromadě zastupoval Liberecký kraj jako majoritního akcionáře.
včeraAktualizovánovčera v 19:00

Němci odvezou všechen nelegální odpad z Brna. Datum bude známo začátkem roku

Termín odvozu dalších asi 280 tun nelegálního odpadu z Brna-Horních Heršpic bude znám začátkem příštího roku, oznámilo na síti X ministerstvo životního prostředí. Německo si tak z místa nakonec odveze veškerý uložený odpad. Celkem jde o 317 tun plastů, laminátů a dalšího materiálu z demontáží letadel či větrných turbín. Z nelegální skládky odvezla najatá firma prvních 35 tun před Vánoci, o větší části odpadu ale nebylo jasno.
včeraAktualizovánovčera v 17:20

Státní zástupce obžaloval tři muže z útoků na bezdomovce v obchodním centru

Státní zástupce obžaloval tři muže, kteří podle kriminalistů bezdůvodně napadli a týrali bezdomovce v obchodním domě v Praze 1. Dva z nich pracovali jako ostraha obchodního centra. Žalobce trojici viní z ublížení na zdraví, vydírání, loupeže a nebezpečného vyhrožování, jeden z mužů je navíc stíhaný i kvůli projevu sympatií k nacistickému hnutí. Všem hrozí až deset let vězení.
včera v 13:25

Domovy pro seniory mohou od ledna zdražit, už teď musí klienty odmítat

Celodenní strava o třicet korun dráž a za ubytování o dvacet korun více – takové navýšení si za každý den budou moci od ledna účtovat domovy pro seniory. Vzrostou i částky za pobyt v odlehčovacích službách, týdenních stacionářích nebo domovech pro lidi se zdravotním postižením. Důvodem je růst nákladů na provoz, energie či například nákup potravin.
včera v 06:30

Kompenzace regionům za dostavbu Dukovan mají vyjít na patnáct miliard

Patnáct miliard korun mají stát kompenzační opatření v regionech dotčených dostavbou Jaderné elektrárny Dukovany. Většinu sumy uhradí stát, část ale i kraje a obce. Ty už připravují projekty na bydlení a infrastrukturu. S výstavbou nových bloků má totiž přijít až deset tisíc lidí.
28. 12. 2025
Načítání...