Textilka Juta chce postavit nové haly a navýšit výrobu. Průměrný výdělek vzrostl na 29 tisíc

Nové haly na výrobu motouzů chce postavit ve svém podnikovém areálu na okraji Olomouce největší česká textilní společnost Juta ze Dvora Králové nad Labem. Projekt počítá s odstraněním staré tovární zástavby.

Pokud Juta získá všechna potřebná povolení, chce plán postupně dokončit do roku 2020. Hodnota investice nebyla zveřejněna.

„Některé stavební objekty závodu 10 Olomouc společnosti Juta jsou na hranici životnosti a svým provedením nevyhovují požadavkům na minimalizaci vlivů na okolí a na pracovní podmínky zaměstnanců. Nové výrobní haly sníží nepříznivé vlivy výroby na okolí a zlepší parametry pracovního prostředí,“ uvedli zástupci firmy. Součástí projektu je i 158 metrů dlouhá protihluková stěna na jihovýchodním okraji areálu závodu.

Díky modernizaci výrobního areálu v Olomouci mírně vzroste jeho roční produkční kapacita. Zatímco nyní činí 14 230 tun, po zprovoznění nových výrobních hal se zvýší na 15 700 tun.

Přidávalo se manažerům i dělníkům

Firma loni vykázala nižší zisk než v předcházejícím období – hrubý zisk Jutě klesl na 500 milionů korun z předloňských 623 milionů korun. Snížení mělo ovlivnit zvyšování platů managementu a především zaměstnanců ve výrobě.

„V řadě případů šlo o měsíční nárůst až 5000 korun,“ uvedl vlastník společnosti Jiří Hlavatý. Firma má přes 2000 pracovníků a zvyšováním mezd si zajišťuje to, aby pracovníci nezačali odcházet a mohla nabírat nové. Celkem Jutě náklady na mzdy stouply o 135 milionů korun. Průměrný výdělek se zvedl na 29 000 korun, tedy o 12 procent proti 25 914 korunám v roce 2016.

Ziskovost Juty loni také zhoršilo další oslabování libry vůči koruně, které Jutu připravilo o 40 milionů korun a zabrzdilo i další plánovaný rozvoj obchodu s Velkou Británií. Loňský zisk hodlá Juta investovat, celkem by letošní investice měly dosáhnout 600 milionů korun. Mzdy by měly letos růst o čtyři procenta.

Motouzy se v Olomouci vyrábí 90 let

Výroba motouzů byla v Olomouci zahájena v roce 1928 ve firmě Manila. V roce 1933 se společnost přestěhovala do nynějšího areálu v Olomouci-Holici. V roce 1974 zde spustili produkci polypropylénových motouzů, která až dosud tvoří hlavní výrobní náplň olomouckého závodu společnosti Juta.

Juta patří kapacitou výroby ke třem největším výrobcům v Evropě. Většinu výroby exportuje do zahraničí – přes 80 procent produkce míří do 65 zemí světa. Společnost vyrábí textilie pro stavebnictví a zemědělství, umělé trávníky a další technické textilie.

Podnikatel Jiří Hlavatý se loni v říjnu na kandidátce ANO díky kroužkování stal poslancem. Přišel tak automaticky o senátorský mandát. Křesla poslance se následně vzdal a post senátora se znovu pokusil získat v lednových doplňovacích volbách v obvodu Trutnov. Dostal se do druhého kola, kde prohrál s kandidátem STAN, starostou Vrchlabí Janem Sobotkou. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

V pardubické průmyslové zóně hoří dvě budovy, hasiči požár lokalizovali

V průmyslové zóně v Pardubicích hoří skladovací hala. Hasiči vyhlásili druhý stupeň požárního poplachu, oheň se podle nich rozšířil i na sousední administrativní budovu. Po necelých dvou hodinách požár lokalizovali. Uvedli to v pátek ráno na sociální síti X. Odhadovanou výši škody ani příčinu požáru hasiči zatím neuvedli.
před 37 mminutami

Kriminalisté odhalili korupci u zkoušek pro revizní techniky

Ústečtí kriminalisté obvinili tři zaměstnance Technické inspekce České republiky (TIČR). Viní je z desítek nelegálně vydaných osvědčení pro revizní elektrotechniky a přijímání úplatků. Policisté zadrželi u jednoho z nich čtyři miliony korun v hotovosti.
před 2 hhodinami

VideoPlzeňský festival světel Blik Blik nabízí nejsložitější projekci v dějinách akce

V Plzni ve čtvrtek začal festival světla s názvem Blik Blik. Letos je pro velký zájem poprvé třídenní a nabídne sedmnáct světelných instalací od českých i světových umělců. Ty jsou rozprostřené po celém městě, třeba i v jindy nepřístupném dvoře renesanční radnice. Návštěvníky tam čeká dílo českého autora Jana Hladila. Jde o nejsložitější projekci v jedenáctileté historii festivalu.
před 10 hhodinami

Podívejte se, kolik kde přibylo aut a jak pomohly obchvaty

Intenzita dopravy na českých dálnicích se za posledních pět let zvýšila o dvanáct procent, denně po nich projede v průměru 34 400 vozidel. Nejvytíženějším úsekem je dálnice D1 mezi Chodovem a Průhonicemi, kde loni projelo za 24 hodin průměrně 106 976 aut, o třetinu více než v roce 2020. Data rovněž ukazují, že nové úseky dálnice D35 nebo obchvaty měst jako Jaroměř či Otrokovice výrazně odvádějí ze sídel tranzitní dopravu. Vyplývá to z předběžných výsledků celostátního sčítání dopravy, o kterých informovalo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Suspendovaný lékař u tragických porodů v Litoměřicích nebyl, potvrdilo šetření

Gynekolog Petr Holba nebyl u porodů v litoměřické nemocnici, potvrdilo interní šetření, které po úmrtí dvou novorozenců na konci loňského listopadu provedla Krajská zdravotní (KZ), pod kterou nemocnice patří. Lékař tak podle ní profesně nepochybil, uvedla mluvčí společnosti Miloslava Kučerová. Neštěstí se stalo z 26. na 27. listopadu, dvě další novorozené děti doktoři resuscitovali. Lékař už dřív uvedl, že u porodů, které skončily úmrtím, nebyl. Případem se zabývají kriminalisté.
před 17 hhodinami

Za týrání skotu poslal soud ředitele farmy na pět let do vězení

Za chov skotu v nevhodných podmínkách na farmě na Chomutovsku poslal ve čtvrtek pražský vrchní soud ředitele společnosti Ekochov CMN Antonína Hajzlera na pět let do vězení. Na deset let mu zakázal se starat o zvířata. Jednatele společnosti Františka Horna potrestal ročním podmíněným trestem za zanedbání péče o zvířata z nedbalosti. Firmě Ekochov CMN uložil, aby zaplatila dva miliony korun. Podle pravomocného verdiktu kvůli mužům uhynulo od ledna do prosince 2021 téměř sedmdesát zvířat. Dvojice vinu od počátku odmítala.
před 18 hhodinami

Archeologové našli ve Velkém Meziříčí středověkou studnu a asi i základ pranýře

Ve středu Velkého Meziříčí letos archeologové odkryli zasypanou středověkou studnu a kruhový podstavec, který zřejmě sloužil jako pranýř. Našli také základy středověké pece. Oznámil to Šimon Kochan ze zapsaného ústavu Archaia Brno, který na místě pracuje. Záchranný archeologický výzkum doprovází postupnou obnovu náměstí a přilehlých ulic, která začala loni zjara. Stavební práce budou podle radnice dokončené příští rok.
před 21 hhodinami

O víkendu se ochladí, na horách může sněžit

Během víkendu se v Česku mírně ochladí a bude pršet. V noci může i mrznout a ve vyšších polohách by mohlo sněžit. Zatímco předchozí víkend se nejvyšší denní teploty v Česku pohybovaly až kolem 18 stupňů Celsia, nyní bude v sobotu většinou maximálně deset stupňů. Jen na jihu Moravy by mohlo být až 12 stupňů. V neděli se pak teploty dostanou nejvýše na 13 stupňů. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
před 22 hhodinami
Načítání...