Slavnosti Navalis: Jízda králů v uličkách Prahy i gondoly v Čertovce

Praha - Dračí lodě na Vltavě, gondoly, barokní hudba a letos nově i Jízda králů historickým centrem Prahy. Už posedmé za sebou se v metropoli konají slavnosti Navalis. Součástí tradiční akce připomínající památku svatého Jana Nepomuckého je i mše v katedrále svatého Víta nebo průvod církevního procesí. Celodenní slavnosti potom zakončí ohňostroj.

Svatojánské slavnosti se konají vždy 15. května, v předvečer svátku Svatého Jana Nepomuckého. Jako každý rok, i letos mají svůj obvyklý scénář. Mezi hlavními body programu je slavnostní mše v katedrále sv. Víta, procesí jdoucí od katedrály přes Karlův most na Křižovnické náměstí nebo barokní koncert na vodní hladině zakončený ohňostrojem. Letos se přidala ještě Jízda králů, která je od roku 2011 zapsaná na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. 

Jízda králů má původ v pohanské době. Mladí chlapci spolu tehdy soupeřili při vyhánění dobytka a nejlepší z nich se stal králem. Druhý původ tradice vidí etnografové v útěku uherského krále Matyáše Korvína před Jiřím z Poděbrad. Aby se neprozradil svým vzhledem a hlasem, oblékl se prý do ženského kroje a do úst si vložil růži. 

Tradiční Jízda králů začala v 11:00 na Mariánském náměstí zdobením koní a pokračovala na Hradčany. Součástí slavností jsou i plavby na benátských gondolách po Čertovce, jízdy dračích lodí, plavba otužilců nebo seskok parašutistů na hladinu Vltavy.

Slavnosti Navalis letos posedmé oživily Prahu (zdroj: ČT24)

V barokní době patřila slavnost Navalis k největším a nejvelkolepějším oslavám. Sjížděli se na ni poutníci ze všech koutů země, aby uctili památku sv. Jana Nepomuckého. Na tradici barokních slavností navázal v roce 2009 jejich obnovením spolek Pražské Benátky. Sedmý ročník podpořilo hlavní město dvěma miliony korun.

Závody dračích lodí
Zdroj: ČTK, Stanislav Zbyněk

Program Svatojánských slavností Navalis:

12:00 - ukázka Jízdy králů a zdravice primátorky na Mariánském náměstí, folklórní program na Křižovnickém náměstí

13:00 - setkání poutníků z Moravy a z italských Benátek

16:00 - přijetí poutníků v parlamentu

16:10 - setkání místopředsedy sněmovny Petra Gazdíka, poslankyně Kristýny Zelienkové a dalších zástupců sněmovny se členy průvodu Jízdy králů

17:15 - požehnání poutníkům a Jízdě králů od kardinála

18:00 - mše svatá v katedrále sv. Víta

19:00 - procesí na Karlův most

20:00 - regata historických a dračích lodí

20:15 - bohoslužba v kostele sv. Františka z Assisi na Křižovnickém náměstí

21:00 - barokní vodní koncert na hladině Vltavy pod Karlovým mostem

Vydáno pod