Ranní mrazy ohrožují vinice. Některé odrůdy jsou zničené, tvrdí vinař

Ranní mrazy posledních dní na jižní Moravě ohrozily letošní úrodu vinné révy. Podle mikulčického vinaře Štěpána Maláníka se nejvíce dotkly vinic na Slovácku, podle některých odhadů omrzla až polovina narašených odrůd.

„Posledních deset let nás jarní mrazy nepostihly a letošní rok se na víně podepsal krutěji než ty předchozí,“ uvedl vinař z Mikulčic Štěpán Maláník. „Mráz postihl celou slováckou oblast na katastrech několika obcí od Strážnice až po Břeclav. Některé, hodně narašené odrůdy s většími letorosty jsou zlikvidovány na osmdesát až sto procent.“

Podle vinařů se na Slovácku – a zejména v okolí Hodonínska – propadly teploty až pod minus pět stupňů. Sazenice tím sice ohrožené nejsou, protože mohou vyrašit znovu, pro letošní úrodu je to ale špatná zpráva. Maláník navíc varuje, že pokud by přišel další mráz, zlikvidoval by i zbytky neomrzlého vína. Znojemská a mikulovská oblast na rozdíl od Slovácka mrazy tolik postižená nebyla.

Podle Českého hydrometeorologického ústavu přitom mrazy opravdu mohou znovu udeřit. Předpověď na čtvrteční noc počítá s propadem teplot k minus jednomu stupni Celsia, v noci ze čtvrtka na pátek by měly klesnout až k minus třem a při první víkendové noci padnou na nulu. Oteplovat by se mělo od soboty.

Nahrávám video
Mikulčický vinař: Další mrazy by dokonaly zkázu
Zdroj: ČT24

Jarní mrazy trápí i ovocnáře

Nízké teploty trápí i ovocnáře, ohrožené by mohly být zejména výsadby meruněk, broskví, švestek, třešní, višní a hrušní. Zatím nejsilnější mráz byl v noci na pondělí, kdy v některých lokalitách při zemi dosáhl až minus šesti stupňů a trval až deset hodin.

„Mohlo dojít k redukci, ale u peckovin stačí, když zbude deset procent květů a úroda může být normální,“ uvedl předseda ovocnářské unie Martin Ludvík. Vývoj počasí až do nynějšího ochlazení byl podle něj příznivý. Zima byla mírná, v sadech nevznikly žádné škody mrazem. Chladný březen a duben vegetaci neurychlily, což je nyní výhoda.

Jarní mrazy dokážou na úrodě ovoce způsobit obrovské škody. Naposledy se tak stalo v květnu 2011, kdy mrazy částečně nebo úplně poničily zhruba 10 500 hektarů sadů, tedy asi 60 procent všech výsadeb v Česku. V době mrazu byly všechny ovocné druhy již odkvetlé, a tedy i velmi citlivé na poškození. Sklizeň ovoce tehdy byla nejnižší za posledních 50 let. Jarní mrazy udeřily i v roce 2012, zasáhly tehdy hlavně Moravu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

V noci napadlo až patnáct centimetrů sněhu, problémy v dopravě měl Moravskoslezský kraj

Na jihu Čech a východě Moravy a Slezska přes noc napadlo místy až deset centimetrů sněhu, v Beskydech i kolem patnácti centimetrů, informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ), který před vydatnějším sněžením v těchto oblastech varoval. Nový sníh v neděli ráno komplikoval dopravu hlavně v Moravskoslezském kraji, řidiči ale museli být opatrní také v dalších krajích. Někde se tvořily sněhové jazyky. Na Klatovsku se převrátil sypač.
09:26Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Než se vila v Plzni stala památkou, nový majitel ji zboural

Systém prohlašování staveb za kulturní památky má podle památkářů trhliny. Majitelé budov se vůbec nemusí dozvědět, že ministerstvo kultury projednává návrh na jejich prohlášení. Kvůli tomu byla zbourána například Čočkova vila v Plzni. Zdlouhavé bylo řízení i v případě hospodářského dvora v Planinách na jižním Plzeňsku.
před 5 hhodinami

V částech Česka může napadnout až deset centimetrů sněhu, varují meteorologové

Až deset centimetrů sněhu může od sobotního večera do nedělního poledne napadnout na severní a střední Moravě, ve Slezsku a na jihu Čech, uvedli meteorologové. Od sobotního večera do nedělního odpoledne platí pro část Jihočeského kraje a severovýchod republiky výstraha před sněhovými jevy. Na severovýchodě může ojediněle přibýt až patnáct centimetrů nového sněhu a hrozí tam i sněhové jazyky, informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Z dokumentů i medailí skládá Alena Pechová příběh rodičů, kteří byli válečnými hrdiny

Alena Pechová se narodila dva roky po druhé světové válce. To, že její rodiče byli válečnými hrdiny, jí začalo docházet až mnohem později. Doma se o tom příliš nemluvilo. Dnes se probírá desítkami vyznamenání, medailí, řadou dokumentů a fotografií, spolu s vnukem je třídí a skládá do působivého příběhu.
před 15 hhodinami

Hornické stroje opouštějí doly. Část z nich míří do muzeí

Dobývací kombajny, důlní vozíky, důlní vláček nebo buchary. O hornické vybavení, které je stále ještě v podzemí nedávno uzavřeného černouhelného Dolu ČSM na Karvinsku, už mají zájem muzea. České televizi to potvrdilo ostravské industriální muzeum MUSEum+ a ostravský památkový areál Důl Michal. Část zařízení plánuje společnost OKD prodat a část nabídne veřejnosti prostřednictvím svého veřejného prodejního portálu.
včera v 09:00

O víkendu nejezdí pražské metro na lince B mezi Florencí a Vysočanskou

V sobotu začala dvoudenní výluka pražského metra v části linky B mezi stanicemi Florenc a Vysočanská. Důvodem jsou práce při rekonstrukci stanice Českomoravská. Během víkendu mohou cestující využít náhradní tramvajovou dopravu XB. Metro ve stejném úseku nejezdilo už o víkendu v polovině ledna.
včera v 07:47

V Brně začali razit další tramvajový tunel

V Brně-Bystrci začali stavbaři s ražbou 320 metrů dlouhého tramvajového tunelu. Bude součástí nové trati na sídliště Kamechy. Tisícům tamních obyvatel má usnadnit cestování do centra města. Za posledních pět let jde už o třetí stavbu tramvajového tunelu v Brně.
13. 2. 2026

Soud nejspíš vydá mobiliář Hrubého Rohozce rodu Walderode

Okresní soud v Semilech nejspíš vyhoví žalobě o vydání části mobiliáře státního zámku Hrubý Rohozec v Turnově na Semilsku dědičce rodu Walderode. Soudce Michal Polák v pátek řekl, že jde o jeho předběžný názor, rozsudek vynese na konci února. Jde o více než čtyři tisíce položek popsaných na 113 listech, konkrétně nábytek, obrazy, zbraně či svícny.
13. 2. 2026
Načítání...