Průmyslový palác by mohl pomoci dostavět také soukromý investor

Praha – Při shánění peněz na dostavbu shořelého křídla Průmyslového paláce zvažuje pražský magistrát oslovit i soukromého investora. Smlouvu na zhotovení projektové dokumentace uzavřeli zastupitelé letos v březnu. Kompletně hotova má být v červnu roku 2013. Podle náměstka primátora Ivana Kabického (ODS) je zatím předběžné odhadovat, kdo stavbu zaplatí, město však počítá s možností „nabídky pro silného partnera“. Předpokládané náklady odhaduje na 1,6 miliardy. Levé křídlo Průmyslového paláce shořelo před třemi lety.

Dostavba bude pravděpodobně rozdělena na dvě části. První etapa zahrnuje rekonstrukci samotného Průmyslového paláce a vybudování podchodu pod střední částí, ale i řešení okolí budovy, druhá pak opravu Křižíkovy fontány. Zda Praha v budoucnu fontánu opraví, se rozhodne později.

Návrh, se kterým architekt Jakub Cigler vyhrál soutěž na zhotovení projektu, plánuje po vzoru pařížského Louvru umístit zázemí paláce v novém podchodu, odkud bude možné vystoupat přímo do paláce nebo pokračovat dál směrem ke Křižíkově fontáně. Pod ní by mohla vzniknout podzemní výstavní hala, kterou město v areálu dlouhodobě plánuje. Kromě toho doporučil Cigler také rozšíření parku a propojení Výstaviště se Stromovkou.

Škodu, kterou na památce v říjnu 2008 způsobil požár, pojišťovny vyčíslily na 181 milionů korun. Tuto částku už také vyplatily. Podle Prahy ale škody přesahují 1,2 miliardy korun. Mimosoudní jednání nebyla úspěšná. Případ proto řeší soud. Další přelíčení se podle Kabického uskuteční 24. listopadu.

Průmyslový palác byl vybudován pro Jubilejní zemskou výstavu, která se konala od května do října 1891. Na seznamu kulturních památek je zapsán jako součást Výstaviště, které je celé památkově chráněno již od 50. let.