Předražené zateplení nemocnice v České Lípě. Kraj nebude ručit za úvěr

Liberec - Vedení Libereckého kraje váhá, zda vyhlásit nové výběrové řízení na zateplení chátrající nemocnice v České Lípě, anebo pokračovat v zakázce vypsané minulým vedením, kterou odborníci označili za předraženou a kterou její vítěz sám navrhl zlevnit. Kraj už oznámil, že nebude ručit za úvěr na zateplení nemocnice. Krajská nemocnice si chtěla na financování projektu půjčit sto milionů korun, podmínkou však byla záruka kraje. Zastupitelé ji v úterý většinou hlasů odmítli.

Úvěr je podle zastupitelů nevýhodný, úroky by prakticky spolkly celou státní dotaci 42,5 milionu korun. Kraj navrhuje akci zaplatit ze svého, letos je z vlastní rezervy schopen uvolnit 50 milionů korun. Oznámil to ekonomický náměstek hejtmana Marek Pieter (Starostové pro Liberecký kraj).

Nemocnice za hranicí životnosti

Českolipská nemocnice je jednou ze dvou krajských nemocnic. Slouží pro spádovou oblast se 110 tisíci obyvateli, jiná nemocnice na Českolipsku není. Hlavní budova a poliklinika byly postavené v 80. letech minulého století a jsou za hranicí životnosti, okna netěsní, z fasády odpadávají kusy omítky. Geometrickou řadou rostou náklady na údržbu a likvidaci havárií.

„Čtyři roky bojuji za to, aby se s nemocnicí něco dělalo, jde zřejmě o jedno z nejzchátralejších a nejzanedbanějších páteřních zdravotnických zařízení v zemi,“ komentuje to zastupitelům ředitel nemocnice Petr Chmátal. Areál nemocnice nutně potřebuje modernizaci podle odhadů za 300 milionů korun.

Potřebné stamiliony však kraj ani nemocnice nemají. Vedení nemocnice proto už v minulých letech připravilo projekt, který počítá se zateplením fasády a výměnou oken tří hlavních budov. Už v polovině roku 2010 nemocnice získala z EU příslib dotace 42,5 milionu korun, vybrán byl i dodavatel. Ve veřejné soutěži zvítězila firma CL-Evans s nejnižší nabídkovou cenou 123,67 milionu korun.

Reportáž Michala Jemelky (zdroj: ČT24)

Kraj si nechal zpracovat nezávislý posudek společností Energy Benefit Centre, podle něhož je projekt o 30 milionů korun předražený. Podle náměstkyně pro zdravotnictví Zuzany Kocumové (Změna pro Liberecký kraj) je to důvod soutěž zrušit a vypsat znovu.

„Může to dokládat tak zvané fiktivní nabídky“

V reakci na to nabídla firma CL-Evans zlevnění projektu o 25,206 milionu korun použitím levnějších materiálů a zkrácením doby realizace. „Jednáme už více než měsíc a chceme a vyjít vstříc investorovi, který hledá úspory,“ říká jednatel CL-Evans Jan Neužil.

Pochybnosti vzbuzuje fakt, že ceny, které účastníci soutěže nabízeli, se výrazně podobaly. „Může to dokládat, že nabídky byly podány v dohodě a souladu a byly to tak zvané fiktivní nabídky,“ říká k tomu Vladan Brož z Transparency International.

Ani radikálně nižší cena nemusí znamenat, že kraj zakázku nevypíše znovu. „Největší rizika jsou ze strany poskytovatele dotace, aby to nebral jako příliš velkou změnu v projektu a příliš velký zásah do toho, jak soutěž proběhla,“ vysvětluje člen dozorčí rady nemocnice a krajský zastupitel Jaromír Baxa (Změna pro Liberecký kraj).

„Pověřili jsme ředitele nemocnice, aby nabídku firmy prověřil a projednal s poskytovatelem dotace,“ uvedl hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). „Myslím, že nejlepším řešením by byla nová zakázka, ale je třeba vyřešit otázky uzavřené smlouvy mezi nemocnicí a dodavatelem.“

Rozhodnutí, jak s nabídkou naložit, by mělo padnout zhruba do měsíce. V žádném případě by by prý nemělo ohrozit plán začít nemocnici na podzim zateplovat.