Policie nezjistila, kdo zapálil Petrovku

Trutnov - Vyšetřování požáru Petrovy boudy v Krkonoších je zatím bezvýsledné. Policisté totiž dnes případ odložili, aniž by někoho obvinili.  Nepotrestaný zatím zůstává i majitel boudy, kterého památkáři viní z toho, že zkáze budovy nezabránil. Kriminalisté případ vyšetřovali pro podezření z trestného činu poškození cizí věci a úmyslné založení ohně označovali za nejpravděpodobnější verzi. Na místě se trosky odstraňují už tři týdny.

„Přes veškeré dostupné materiály se nepodařilo zjistit skutečnosti, které by mohly vést k zahájení trestního stíhání proti konkrétní osobě,“ uvedla policejní mluvčí Věra Krejčová. Policie podle ní nebude zveřejňovat výsledky expertiz, které zkoumaly, zda ve vzorcích sutin z boudy nebyly hořlaviny. Mluvčí dodala, že pokud by se ve věci objevily nové skutečnosti, policie by spis znovu otevřela.

Policie škodu na památkově chráněném objektu vyčíslila na 1,5 milionu korun. Případnému pachateli požáru by mohly hrozit až tři roky vězení. Petrova bouda shořela v pondělí 1. srpna. Z celého komplexu tří objektů se podařilo zachránit pouze část obvodových stěn a trafostanici. Při ohledání sutin označil policejní pes čtyři místa, kde by mohly být chemické látky.

Z označených míst policejní technici pro účely expertiz zajistili ohořelou suť. Výsledky rozborů ale zatím úřady tají. Jsem přesvědčen, že byl požár založen úmyslně. „Naprosto vylučuji, že by mohl vzniknout nedbalostním jednáním,“ prohlásil vyšetřovatel hasičů Libor Halouzka s tím, že i jakákoliv jiná verze je nemyslitelná.

Nepotrestán zatím zůstává i majitel Petrovy boudy. Památkáři ho viní z toho, že zkáze kulturní památky nezabránil. „Správní řízení ještě zahájeno není. Věc ještě budeme konzultovat s naším nadřízeným orgánem, to jest s krajským úřadem,“ komentoval ukončení policejního vyšetřování tajemník vrchlabského městského úřadu Pavel Řehák.

Památkáři: Petrovka by se měla obnovit

Petrova bouda, která leží ve výšce 1 288 metrů nad mořem, byla od roku 2008 pro turisty uzavřená. Objekt v posledních letech poškodilo vlhko a vandalové. Podle některých odborníků stavbě hrozilo kvůli špatnému technickému stavu zřícení. Možný způsob obnovy Petrovy boudy by měl určit Národní památkový ústav (NPÚ) na základě výsledků nyní prováděných průzkumů a posouzení.

Trosky Petrovy boudy
Zdroj: ČT24

„NPÚ provádí v návaznosti na vyklízecí práce dokumentaci dochovaného torza, stavebně-historické posouzení a definování dochovaných památkových hodnot, které bude žádoucí uchovat,“ uvedli památkáři. Firma Snowy Chalet, která byla majitelem boudy, již dříve uvedla, že požářiště by mělo být uklizené do začátku letošní zimy. Firma uvedla, že bude s památkáři o obnově boudy jednat.

Podle památkářů byla Petrova bouda v kontextu krkonošských bud a turistického ruchu rozvíjeného v průběhu 19. a 20. století jedním z nejoblíbenějších a rovněž nejprogresivnějších objektů. Za pionýrský stavební počin považují památkáři stavbu jižní hotelové budovy v roce 1887. Podle památkářů je nutné i s vyhořelým torzem nakládat jako s kulturní památkou a usilovat o obnovu objektu.