Počet heren v Praze může klesnout až o třetinu

V hlavním městě by měl o třetinu klesnout počet míst, kde se hrají hazardní hry. Od poloviny července by tak zaniklo 122 heren. Vyplývá to z novelizované vyhlášky, jejíž znění schválila komise pro regulaci loterií. Novelu musí ještě projednat zastupitelstvo metropole.

Novela vznikla z popudu městských částí. Některé se totiž loni rozhodly pro nulovou toleranci, tedy úplný zákaz hazardu. Jedná se o Prahu 5, 7 a 8. „Jsem velmi rád, že se konečně podařilo vyhovět žádostem radnic o nulovou toleranci. A to i přesto, že hazardní lobby se aktivně snažila protahovat připomínkové řízení k vyhlášce. A dokonce to v případě Prahy 12 chvíli vypadalo, že tato městská část bude žádat o nové povolování heren,“ uvedl zastupitel Ondřej Mirovský (Trojkoalice/SZ).

Kvůli původně uvažované změně počtu míst pro herny v Praze 12 se z iniciativy opozice sešlo mimořádné zastupitelstvo. Navýšení počtu heren ale nakonec neschválilo.

Současné znění vyhlášky o hazardu v Praze platí od října 2013. Hazard tehdy zcela zakázaly například Praha 2, 6 nebo 12, další radnice herny omezily. Nová pražská koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice (Strana zelených, KDU-ČSL a STAN) se v koaliční smlouvě zavázala zavést nulovou toleranci hazardu plošně na celém území metropole. Podle zastupitelky Petry Kolínské chce Strana zelených návrh na „celopražské vymýcení heren“ do připomínkovacího řízení předložit v září.

Omezit hazard chtějí nejen obce, ale i stát. Poslanci připravili novelu, která od příštího roku zvyšuje sazbu odvodu z loterií z 20 na 25 procent a zdvojnásobuje místní poplatek za jeden den z 55 korun na 110 korun. Podle ministerstva financí by opatření mohla přinést až 2,5 miliardy navíc do státní kasy. Vláda pak připravuje komplexní novelu loterijního zákona, která by měla platit od roku 2017.

Vydáno pod