Pervitin z Čech zaplavuje Německo, policie se přitom chlubí úspěchy

Sadová (Karlovarsko) – Pervitin začalo v Německu loni nově užívat 2 750 lidí, oproti předchozímu roku se jejich počet zvýšil o sedm procent. Podle šéfa ústředního kriminálního úřadu (BKA) Jörga Zierkeho tak představuje droga dovážená z Česka pro Německo stále větší problém. Čeští policisté se přitom v posledních dnech pochlubili dvěma úspěšnými zásahy proti výrobcům a prodejcům drog. Desítky kilogramů pervitnu mohla vyrobit varna, kterou našli v Sadové na Karlovarsku. Podle velitele česko-německého protidrogového útvaru Krystal Miroslava Gnose byla varna největší nalezená v celém Karlovarském kraji. O den dříve policisté zadrželi také velkodistributora drog v Aši.

Ačkoli němečtí policisté loni zabavili 77 kilogramů pervitinu a zvýšil se počet zadržených, kteří drogu do Německa vezli, byl loni počet uživatelů pervitinu na historickém maximu. „Pervitin je v posledních pěti letech na vzestupu,“ poznamenal přitom Jürgen Zierke. Podle policejních statistik hraje nyní droga, která je v Německu známá pod názvem crystal, přední roli mezi amfetaminy a metamfetaminy na německém trhu.

Podle Zierkeho většina pervitinu prodávaného v Německu vzniká v českých varnách. I kvůli tomu jsou touto drogou nejvíce zasaženy spolkové země, které s Českem sousedí nebo leží v těsné blízkosti hranic, tedy Sasko, Bavorsko a Durynsko. Vedoucí BKA předpokládá, že během pěti let se zvýšené užívání pervitinu v Německu také projeví na vyšší úmrtnosti.

Vobořil: Většina pervitinu vyrobeného v České republice v České republice zůstane (zdroj: ČT24)

„Většina pervitinu vyrobeného v České republice v České republice zůstane,“ upozornil národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil. Nicméně i o vývozu českého pervitinu do Německa se podle Vobořila ví už léta. „Problém se neřešil až do té doby, než si toho všimla německá strana,“ řekl Vobořil s tím, že výroba pervitinu není jen českou záležitostí a jeho spotřeba roste v posledních letech po celé Evropě. Tomu, aby český pervitin zaplavoval německý trh, zabrání podle Vobořila nejen přísnější kontroly v okolí hranic, ale také spolupráce s německými protidrogovými centry.

Česká policie kontrovala protidrogovými zásahy

Česká policie má za sebou dva zásahy, které by měly množství vyrobeného pervitinu drobně snížit. U obou přitom figuruje předpona nej. V jednom případě se jednalo o největší varnu pervitinu v Karlovarském kraji, ve druhém o největšího distributora drog na Ašsku.

Rozsáhlá výroba drog probíhala nejméně půl roku v bývalém areálu technických služeb v Sadové. Za tu dobu podle odhadů policie vyrobili její provozovatelé přes 50 kilogramů pervitinu. Varna byla upravena tak, aby byl v okolí co nejméně cítit zápach chemikálií. „Z poznatků vyplývá, že drogy mířily nejen mezi uživatele v Česku, ale i v Německu,“ poznamenal vedoucí karlovarského oddělení obecné kriminality Jaroslav Severa.

Policisté do areálu vstoupili ve středu. Zadrželi uvnitř tři lidi, pro uskladněné drogy a chemikálie potom museli dvakrát přijet nákladním autem. V budově, kde byla varna, museli mít policisté respirační roušky, aby se chránili před zápachem chemikálií, který kvůli opatřením výrobců zůstával uvnitř.

Západočeští kriminalisté oznámili krátce po sobě již druhý zásah, který považují za mimořádný úspěch v boji proti drogám. V úterý zadrželi podle mluvčí Zuzany Týřové „největšího distributora drog v Aši“. Čtyřiačtyřicetiletý muž měl zásobovat drogami desítky lidí v Česku a Německu. „Karlovarští vyšetřovatelé provedli domovní prohlídku v objektu bývalého nočního klubu V.I.P. v Aši. Při ní bylo u obviněného cizince nalezeno kolem 150 dávek bílé krystalické látky (pervitin) a dále také zařízení na distribuci drog,“ popsala mluvčí. Dodala, že muži hrozí až deset let vězení.