Obchvat Českých Budějovic má zelenou, stavba se může rozjet do dvou let

Stavba obchvatu Českých Budějovic patrně začne do konce roku 2017. Projekt se totiž dostal do takzvaných prioritních staveb ministerstva dopravy a nemusí mít nový posudek vlivu na životní prostředí EIA, který by stavbu oddálil o několik let. Původně se hovořilo o roku 2019.

„Stavba obchvatu se dostala do statusu prioritních staveb a bude posuzována ve výjimečném režimu, co se týká zákona o posuzování vlivu na životní prostředí,“ uvedla ředitelka českobudějovické pobočky ŘSD Vladimíra Hrušková. „Naše veškeré úsilí je věnováno tomu, abychom dodali veškeré dokumenty tak, aby šlo vše nejrychlejší cestou,“ dodala.

Podle Hruškové stále pokračují výkupy pozemků na stavby obchvatu. Na jedné polovině projektu stát získal už 88 procent plochy a ve druhé polovině má podle Hruškové podepsáno zhruba 58 procent ploch. Smlouvy k zisku dalších zhruba 30 procent ploch má připravené a jsou před podepsáním, uvedla. Několik pozemků bude nebo už bylo vyvlastněno.

Dostavby dálnic i navazujících úseků jdou různým tempem (zdroj: ČT24)

Nařízení vlády je otázkou dnů

Ředitelství silnic a dálnic je prý připraveno začít na konci příštího roku stavební práce. „Do konce měsíce zahájíme výběrové řízení na zhotovitele stavby v prvním kole. Výběrové řízení bude dvoukolové. Na jaře příštího roku, po ukončení veškeré majetkové činnosti, bychom mohli požádat o stavební povolení,“ uvedla Hrušková.

Náměstek ministra dopravy Tomáš Čoček dodal, že nařízení vlády, které stavbu obchvatu Českých Budějovic definuje jako stavbu prioritní, vstoupí v účinnost v nejbližších dnech.

Obchvat Českých Budějovic se má stát součástí dálnice D3, která má spojit Prahu s Českými Budějovicemi a rakouskými hranicemi. O potřebě této komunikace se mluví téměř tři desítky let. Zatím je v provozu pouze 40 kilometrů mezi Veselím nad Lužnicí a Meznem na Benešovsku.