Nejlepší pražskou vinicí je Salabka

Praha - Trojské vinice zabodovaly v celopražské konkurenci. Nejlepším pražským vinařstvím letošního roku se stala vinice Salabka, na třetím místě skončila vinice sv. Kláry. Mezi ně se na druhou příčku vklínila vysočanská vinice Máchalka. Vyplývá to z výsledků prvního ročníku soutěže, které dnes novinářům oznámil viceprezident Asociace sommelierů České republiky Ivo Dvořák.

Vítězné vinařství získalo od poroty nejvíce bodů díky Ryzlinku Rýnskému, Pinotu Noir a Pinotu Blanc. Posledně jmenované víno, konkrétně Pinot Blanc ročník 2009 z vinice Salabka, byl zvolen nejlepším vínem ze všech přihlášených. Degustátoři hodnotili vzhled, vůni a chuť u celkem 15 vzorků vína, které jim pražští vinaři předložili. Každá z pěti zúčastněných vinic dodala porotě tři vzorky ze své produkce.

Soutěže se účastnila ještě vinohradská Grébovka a Modřanská vinice, nezapojila se Svatováclavská vinice. Dohromady se šest pražských vinic rozprostírá na necelých 12 hektarech. Ročně vyprodukují 45 000 litrů vína, jejich podíl na celorepublikové produkci je tak zanedbatelný. V uplynulé sezoně tuzemští vinaři vyrobili 564 000 hektolitrů vína, vinnou révou bylo v ČR osázeno téměř 17 500 hektarů půdy.

Jedno prvenství v oblasti vína však hlavnímu městu přesto patří, Svatováclavská vinice na Pražském hradě je nejstarší českou vinicí. Její počátky spadají do 10. století a svoje jméno získala podle legendy o sv. Václavovi, který si prý „vyžádal na svém otci pozemek, kde by vinici založiti mohl a révu na něm pěstovati k potřebě mešní“.