Nedostatek strážníků vyřešili bezpečnostní agenturou. Je levnější, ale nemá pravomoci

Nahrávám video

Z původních sedmi strážníků zbývají v Mimoni na Českolipsku jenom čtyři. Starosta města se ale rozhodl, že nabírat nové už nebude. Namísto nich zvolil variantu, která podle něj bude levnější – bezpečnostní agenturu.

„Určitě to bude lacinější než za městskou policii, bude to v řádech statisíců,“ věří starosta Mimoně František Kaiser. Problémem jsou ale pravomoci zaměstnanců bezpečnostní služby. Ty jsou totiž úplně stejné jako jakéhokoli jiného občana.

„Policie je orgán veřejné moci, který tyto své kompetence vyplývající z veřejné moci nemůže delegovat jakýmkoli smluvním vztahem na někoho jiného,“ upozorňuje advokátka Věra Nováková.

Security služba může jen zadržet osobu páchající trestný čin. Městská policie ji tak bude posílat na kontrolu svých bytovek mimo katastr Mimoně, kde naopak nemají právo zasahovat strážníci. Ploužnickým panelákům nikdo z místních neřekne jinak než Chanov.

„Ráno se nám tady stalo, že vylévali kbelík s vodou z baráku. Já na to koukal, tak jsem toho pána upozornil a on se mně smál,“ popisuje svou zkušenost zaměstnanec bezpečnostní služby Saša Ren.

Podle starosty agenturní pracovníci odlehčí městské policii
Zdroj: ČT24

„Jestli to něco přinese pro občany Mimoně, to ukáže čas,“ poznamenává velitel městské policie v Mimoni Miroslav Krajíček. Podle starosty agenturní pracovníci odlehčí strážníkům městské policie. Za rok chce jejich práci vyhodnotit. Pak se rada rozhodne, jestli ve formátu strážníci, agenturní pracovníci a asistenti městské policie bude pokračovat dál.

Třeba v Králově Dvoře ve Středočeském kraji dohlíží na bezpečnost od roku 2013 jenom soukromá služba. Radnice teď ale zvažuje zřízení městské policie. „V polovině letošního roku u nás byla zavřena služebna Policie ČR z důvodu nedostatku lidí a bohužel spadáme pod Beroun, což je pro nás dost daleko,“ říká starosta Králova Dvora Petr Vychodil.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Cesta za světlem vede v Krumlově francouzskou krajinomalbou

Francouzská krajinomalba od poloviny devatenáctého století až do začátku století dvacátého je k vidění v kulturním centru Port 1560 v Českém Krumlově. Výstava Cesta za světlem představuje proměnu evropské krajinomalby od barbizonské školy přes impresionismus až po expresivnější umělecké směry. Součástí je také samostatná výstava obrazů českého malíře Antonína Chittussiho.
před 30 mminutami

Silničáři zahájili největší letošní opravu dálnice

Ředitelství silnic a dálnic zahájilo opravu dálnice D11 mezi Poděbrady a Sadskou. Vymění čtrnáct kilometrů povrchu, který je na místě od roku 1990. Oprava se dotkne také tří mimoúrovňových křižovatek. Kvůli rekonstrukci bude provoz místy převeden do protisměru. Ve směru na Hradec Králové i na Prahu ale zůstanou řidičům vždy k dispozici dva jízdní pruhy.
před 1 hhodinou

Praha plánuje opravu Kasáren Karlín za téměř dvě miliardy korun

Praha plánuje opravu objektu Kasáren Karlín za zhruba 1,9 miliardy korun včetně DPH. Investici bude mít na starosti městská firma Trade Centre Praha (TCP), která má objekt ve správě. Praha jí na to poskytne peníze. Pražští radní souhlasili s tím, aby firma vypsala tendr na zpracování projektu rekonstrukce. Po opravě mají kasárna sloužit různým účelům, nabídnou místo pro obchody, kanceláře, byty, uměleckou i kulturní činnost. Za projektovou dokumentaci město zaplatí asi 120 milionů korun.
před 2 hhodinami

Prasklé potrubí zabilo v pražských Stodůlkách člověka, další jsou zranění

V pražských Stodůlkách v pondělí dopoledne při provádění tlakové zkoušky prasklo potrubí, uvedla policie. Jeden muž na místě zemřel, další dva jsou zranění, jeden je ve velmi vážném stavu, řekla mluvčí pražských zdravotnických záchranářů Jana Poštová. Dodávky vody podle mluvčího firmy Pražské vodovody a kanalizace (PVK) Tomáše Mrázka nehoda nenarušila.
10:36Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Knižní záchranka dává vyřazeným knihám druhou šanci

Nevyužívané knihy z domácností, knihoven nebo pozůstalostí nemusejí skončit ve sběru. Projekt Knihomilové je sváží takzvanou Knižní záchrankou, část z nich rozdává a další prodává na dobročinných trzích či internetu. Za pět let tak získal na charitativní účely více než půl milionu korun.
včera v 09:00

„Brněnské hantec“ rozšíří kulturní seznam na jihu Moravy

Brněnský hantec se v neděli na zámku v Miloticích oficiálně zařadí na Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury Jihomoravského kraje. Zápisem chce kraj podpořit dokumentaci hantecu, jeho ochranu a předávání dalším generacím. Zároveň může jít o první krok k případnému zápisu na seznam UNESCO.
včera v 07:00

Příhraniční obce chtějí pitnou vodu od sousedů

Období sucha prohlubují v některých příhraničních regionech nedostatek vody. Zdroje na druhé straně hranice jsou přitom dostatečné, a města proto plánují propojit své vodovodní sítě. Spolupráci připravují polská Kudowa-Zdrój s Náchodem a rakouský Gmünd s Českými Velenicemi.
včera v 06:00

Při nehodě dvou aut na Brněnsku zemřeli dva lidé, čtyři se těžce zranili

Při nehodě dvou osobních aut u Pohořelic na Brněnsku zemřeli v sobotu vpodvečer dva lidé, další čtyři se těžce zranili. Silnice 53 byla v místě havárie několik hodin uzavřená, policie dopravu odkláněla. Nyní už je silnice otevřená.
8. 8. 2026Aktualizováno8. 8. 2026

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.